کد خبر: ۳۵۳۳۳۶
۱۱ تير ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۷
0
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در مورد واکسیناسیون دیپلمات های خارجی مقیم کشورمان نیز اظهار کرد: ضرورت واکسیناسیون دیپلمات های خارجی در حال فعالیت در ایران را به وزارت بهداشت منعکس کردیم و منتظر تصمیم آنها هستیم.
سعید خطیب‌زاده: ظریف واکسن کرونا نزده است
به گزارش پول نیوز، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: تامین اکثر قریب به اتفاق واکسن‌های خارجی و حتی انتقال تکنولوژی‌های لازم برای تولید واکسن در داخل با ورود مستقیم وزارت امور خارجه و حتی در مواردی، شخص وزیر امور خارجه، انجام شده و همکاران ما از اولین تا آخرین مراحل و حتی کمک به تامین منابع ارزی و ریالی از داخل کشور به وزارت بهداشت کمک کرده اند.

سعید خطیب زاده در خصوص نقش وزارت خارجه در تسهیل و تامین واکسن کرونا و همچنین اظهارات بعضا متناقض منابع و دستگاه‌های مختلف در مورد واردات واکسن و همینطور واکسیناسیون دیپلمات‌های خارجی مقیم کشورمان اظهار کرد: لازم می‌دانم ابتدا تولید واکسن ملی کرونا و صدور مجوز مصرف اضطراری دومین واکسن ایرانی را به ملت، جامعه علمی، دانشمندان جوان و افتخار آفرین و ایثارگران حوزه سلامت تبریک بگویم.

سیاست ابلاغی دولت، واردات واکسن تا عرضه کافی واکسن تولید داخل بوده و هست
سخنگوی وزارت امور در ادامه افزود: سیاست ابلاغی دولت، واردات واکسن تا عرضه کافی واکسن تولید داخل بوده و هست. البته با توجه به کمبود شدید واکسن در بازار جهانی که از جمله به‌دلیل احتکار غیر انسانی آن توسط کشور‌های غربی انجام شد، تامین واکسن از خارج کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است، بویژه اینکه ما با ویروس تحریم هم روبرو هستیم.

مجوز اوفک علیه مردم ایران تدوین شده و قابل استفاده نیست
خطیب زاده اظهار کرد: صدور دومین مجوز اوفک در این زمینه نشان داد که ادعای آمریکا در مورد عدم تحریم تجارت بشردوستانه و مشخصا واکسن، یک دروغ آشکار بود. البته حتی این حرکت جدید هم‌نمایشی است و باز هم دروغ می‌گویند، چون این مجوز اوفک هم عملا به گونه‌ای در راستای تروریسم اقتصادی و بهداشتی علیه مردم ایران تدوین شده که قابل استفاده نباشد.

وزارت خارجه نقش اول در تامین واکسن خارجی و انتقال تکنولوژی تولید واکسن داخلی داشت
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نقش وزارت خارجه در تامین واکسن خارجی و همچنین انتقال تکنولوژی‌های لازم در حوزه تولید واکسن تاکید کرد: مسئولین امر و آگاهان این حوزه به خوبی می‌دانند که وزارت امور خارجه از همان روز‌های ابتدایی این فراگیری جهانی، ماموریت ویژه‌ای را برای خود و کلیه سفارتخانه‌هایش در سراسر دنیا تعریف کرد و در همین چارچوب نقش اول و بی بدیلی را در تامین واکسن خارجی و همچنین انتقال تکنولوژی‌های ضروری برای تولید واکسن در داخل داشته و این تلاش شبانه روزی با جدیت و قوت همچنان دارد.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که در این صورت چرا وزارت امور خارجه به تشریح اقدامات خود نپرداخته است، اظهار داشت: اصولا وزارت امورخارجه در مورد نقش خود در موضوعات مختلف حاکمیتی سیاست صحبت حداقلی و تلاش حداکثری را داشته و دارد. سکوت ما در این خصوص، یک سیاست در چارچوب منافع عالی مردم است، چون معتقدیم این کار بنا به اقتضائات تحریمی باید در سکوت انجام بشود، لذا همیشه دیگران را هم دعوت به عدم صحبت در خصوص جزییاتی کرده ایم که تنها مانع به ثمر رسیدن اقدامات گسترده دستگاه دیپلماسی می‌شوند. در همین چارچوب نظر ما این بوده و هست که کمک کنیم این دوران سخت با حداقل فشار ممکن بر مردم بگذرد و لذا توصیه همواره ما به همه عزیزان این‌بوده که اجازه بدهند وزارت بهداشت به عنوان نهاد مرجع، اخبار لازم را آن هم در چارچوب ملاحظات و بدون ورود به جزییات غیر ضرور اعلام کند. ممکن است نهاد‌های دیگر به عنوان کارگزار در بخش‌هایی از چرخه سلامت در داخل ورود پیدا کنند، اما قاعدتا ارائه خدمات به معنی صلاحیت اعلام اخبار نباید تلقی بشود.

خطیب زاده در ادامه افزود: از آن‌رو که سوال کردید، مختصرا عرض می‌کنم که تامین اکثر قریب به اتفاق واکسن‌های خارجی و حتی انتقال تکنولوژی‌های لازم برای تولید واکسن در داخل با ورود مستقیم وزارت امور خارجه و حتی در مواردی، شخص وزیر امورخارجه، انجام شده و همکاران ما از اولین تا آخرین مراحل و حتی کمک به تامین منابع ارزی و ریالی از داخل کشور به وزارت بهداشت کمک کرده اند که ان شاءالله روزی فراخواهد رسید تا ملت بزرگ ایران در جریان جزئیات این اقدامات قرار گیرند و بدانند فرزندانشان در دستگاه دیپلماسی در این ایام چه مجاهدت‌هایی داشته اند.

ان شاءالله واردات قابل توجه واکسن در هفته‌های آینده ادامه پیدا می‌کند
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: الان هم خرسندم که اعلام کنم با تلاش همکاران در دو هفته گذشته واردات قابل توجه و مستمری انجام شده و ان شاءالله این وضع در هفته‌های آینده هم ادامه پیدا می‌کند. برای استمرار این روند، با وزارت بهداشت هماهنگ هستیم تا بر اساس نیازی که اعلام می‌کنند، به تلاش برای تامین واکسن از خارج ادامه بدهیم. البته باید گفت که این کار بار سنگین مالی و ارزی دارد و لذا لازم است از نقش بانک مرکزی نیز قدردانی شود.

در مورد واکسیناسیون دیپلمات‌های خارجی مقیم ایران منتظر تصمیم وزارت بهداشت هستیم
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در مورد واکسیناسیون دیپلمات‌های خارجی مقیم کشورمان نیز اظهار کرد: ضرورت واکسیناسیون دیپلمات‌های خارجی در حال فعالیت در ایران را به وزارت بهداشت منعکس کردیم و منتظر تصمیم آن‌ها هستیم.

شخص وزیر خارجه به رغم ضرورت‌های قطعی کاری، هنوز واکسن دریافت نکرده است
خطیب زاده گفت: وزارت امور خارجه به رغم نقش تعیین کننده در تامین واکسن، تلاش کرده کمترین فشار را حتی برای تامین نیاز‌های اجتناب ناپذیر خودش وارد کند؛ به گونه‌ای که حتی شخص وزیرخارجه به رغم ضرورت‌های قطعی کاری، هنوز واکسن دریافت نکرده است و اتفاقا به همین دلیل نتوانست در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای موضوع فلسطین در نیویورک شرکت کند.

وی افزود: البته دیپلمات‌های مقیم از ما به عنوان دولت میزبان انتظار دارند، ضمن اینکه همکاران اعزامی ما به ماموریت‌های ثابت و موقت هم ناچارند گواهی تزریق واکسن برای دریافت روادید ارائه کنند، که نیازمند توجه جدی همکاران در ستاد عالی کرونا می‌باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: