کد خبر: ۳۵۲۶۴۸
۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸
0
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه تاکید کرد: تا پیش از واکسیناسیون ۷۰ درصدی جامعه بر ضد ویروس کووید ۱۹، همچنان تمامی افراد حتی واکسینه شده‌ها باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
چند روز بعد از تزریق دوز دوم واکسن در مقابل کرونا ایمن می‌شویم؟
به گزارش پول نیوز، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی، فلوشیپ عفونت در نقص سیستم ایمنی و استاد دانشگاه به تشریح مراقبت‌های لازم در افرادی که واکسن کرونا دریافت کردند پرداخت.

وی با اشاره به این موضوع که افراد دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن ایمنی لازم را پیدا می‌کنند گفت: تا زمانی که ۷۰ درصد جمعیت کشور واکسینه نشده باشند همچنان تمامی افراد جامعه حتی کسانی که واکسن زدند باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

به گفته وی تا وقتی که واکسیناسیون ۷۰ درصدی جمعیت کشور انجام نشده کسانی که واکسینه شدند نباید در محل‌های عمومی پرازدحام و فضا‌های مسقف و وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و تاکسی ماسک خود را بردارند یا این که آزادانه و بدون توجه به محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی به مسافرت رفته یا در مهمانی شرکت کنند.

دکتر پیام طبرسی با اشاره به این که ویروس کرونا همچنان در گردش است و فرد واکسینه شده امکان دارد به کرونا مبتلا شود خاطرنشان کرد: برخی سالمندان پس از دریافت دوز اول واکسن تصور می‌کنند که ایمنی پیدا کردند و در تجمعات و مهمانی‌ها شرکت می‌کنند که متاسفانه ممکن است باعث ابتلای آن‌ها به بیماری کرونا شود.

فلوشیپ عفونت در نقص سیستم ایمنی افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کردند دچار بیماری شده و در بیمارستان‌ها بستری هستند که این امر نشان می‌دهد تا وقتی دوهفته از تزریق دوز دوم واکسن کووید ۱۹ نگذشته باشد ایمنی لازم در بدن ما ایجاد نمی‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: زمانی می‌توانیم در جامعه به شرایط معمول و عادی برگردیم که ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شده باشند و تا آن مرحله هنوز فاصله داریم؛ بنابراین کماکان رعایت نکات بهداشتی برای همه افراد حتی کسانی که واکسن دریافت کردند الزامی است.

به گفته این متخصص بیماری‌های عفونی، در فرد واکسینه شده مصرف دارو‌هایی که از قبل توسط پزشک معالج وی تجویز شده ممنوعیتی وجود ندارد و به غیر از برخی دارو‌هایی که باعث سرکوب سیستم ایمنی و در نتیجه عدم پاسخگویی واکسن می‌شوند همچنان افراد می‌توانند دارو‌های قبلی خود را استفاده کنند.

وی دارو‌هایی نظیرمتوتروکسات و یا دوز‌های بالای کورتون را از جمله دارو‌هایی برشمرد که باعث عدم پاسخگویی مناسب واکسن می‌شوند و خاطرنشان کرد: افرادی که این دارو‌ها را مصرف می‌کنند با مشورت و هماهنگی پزشک معالج خود می‌توانند مدتی قبل و بعد از تزریق واکسن این دارو‌ها را قطع کنند تا واکسن اثربخشی لازم را داشته باشد. اما در سایر موارد دارو‌های تجویز شده توسط پزشکان ممانعتی با تزریق واکسن ندارد.

دکتر پیام طبرسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کسانی که پس از تزریق واکسن دچار عوارضی نظیر بدن درد و تب می‌شوند در صورتی که عوارض آن‌ها خفیف باشد بهتر است تحمل کرده و دارویی مصرف نکنند. اما اگر تب ودرد عضلانی و استخوانی آن‌ها شدید است می‌توانند از مسکن استفاده کنند که ترجیحا بهتر است استامینوفن مصرف کنند.

این فلوشیپ عفونت در نقص سیستم ایمنی در ادامه تاکید کرد: افراد پس از واکسینه شدن نیز باید پروتکل‌های بهداشتی را همچون گذشته کامل و جدی رعایت کنند. به گفته مرکز CDC امریکا همه افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کردند وقتی در کنار هم در خانواده قرار دارند می‌توانند ماسک خود را بردارند که ما هنوز به آن مرحله نرسیدیم بنابراین همچنان استفاده از ماسک ضروری است.

دکتر پیام طبرسی به افراد واکسینه شده توصیه کرد: پس از دریافت واکسن مصرف مایعات کافی توصیه می‌شود تا در صورت ضعف و بیحالی مشکلی برای افراد ایجاد نشود. معمولا عوارض گوارشی کمتر مشاهده می‌شود، اما اگر فردی پس از تلقیح واکسن کرونا دچار حالت تهوع شدید بود می‌تواند از دارو‌های ضد تهوع مثل اندونسترون یا دیمیترون استفاده کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی استحمام پس از تزریق واکسن را بدون مانع برشمرد و گفت: استحمام هیچ ممانعتی ندارد و افراد می‌توانند با خیال راحت حمام کنند.

استاد تمام دانشگاه، درد محل تزریق را یکی دیگر از عوارض ناشی از واکسن عنوان کرد و افزود: درد محل تزریق واکسن در روز‌های اولیه کاملا عادی است و به تدریج رفع می‌شود. اما در موارد بسیار نادر ممکن است ورم و آبسه یا هماتوم در محل تزریق واکسن مشاهده شود که در این صورت می‌توان تا ۴۸ ساعت کمپرس سرد و گرم محل تزریق را انجام داد و در صورت عدم بهبودی، بزرگتر و شدیدتر شدن ورم و درد و ایجاد تب به پزشک مراجعه کنند.

دکتر پیام طبرسی با اشاره به این که فعلا در شرایط حساسی قرار داریم گفت: بیماری کرونا امروزه قابل پیشگیری است. تمام افراد جامعه برای حفظ سلامت خود و عزیزانشان باید پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری و محدودیت‌های اعمال شده را رعایت کنند تا واکسیناسیون به طور عمومی در جامعه انجام شود و از شر بیماری رها شویم.

این استاد دانشگاه در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: تا زمانی که واکسیناسیون عمومی انجام نشده است رعایت نکات بهداشتی بسیار ضرورت دارد. گرچه در حال حاضر آمار بیماران کاهش یافته است، اما درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها ممکن است وارد پیک بعدی شویم.

دکتر مصطفی علوی مقدم متخصص عفونی و فلوشیپ آلرژی ایمونولوژی بالینی و فلوشیپ طب اورژانس دانشگاه نیز در این خصوص تاکید کرد: رعایت پروتکل‌های سه گانه بهداشتی شامل شست و شوی مکرر دست، ماسک و فاصله گذاری اجتماعی هنوز برای تمامی افراد جامعه الزامی است چه به کووید ۱۹ مبتلا شده باشد یا نشده باشند و چه واکسن تزریق کرده باشند یا نه.

وی خاطرنشان کرد: این تصور که فرد مبتلا به بیماری کرونا پس از بهبودی مجددا به این بیماری مبتلا نمی‌شود اشتباه است و به تمامی افراد اعم از هایریسک یا غیرهایریسک پس از بهبودی از کرونا و واکسینه شدن توصیه اکید می‌کنیم که حتما رعایت پروتکل‌های بهداشتی سه گانه و تغذیه را انجام دهند. زیرا ممکن است که فرم خفیف بیماری مبتلا شده و بدون آن که متوجه شود به دیگران منتقل کند.

وی به افراد توصیه کرد: پس از تزریق واکسن، برای احتیاط بیشتر، افراد باید در محل واکسیناسیون به مدت ۱۵ دقیقه بمانند. در صورت وجود سابقه واکنش‌های آلرژیک از جمله آلرژی غذایی، واکنش به نیش حشرات، آلرژی دارویی و نظایر آن فرد ۳۰ دقیقه پس از تزریق واکسن باید در محل واکسیناسیون بماند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه عوارض شایع بعد از واکسیناسیون را شامل درد، قرمزی یا تورم محل تزریق، احساس سنگینی در بازو، احساس خستگی، سردرد، تب، و درد عضلانی یا علایمی شبیه آنفولانزای خفیف برشمرد که در طول یک تا دو روز بهبود می‌یابد.

وی گفت: اگر بعد از تزریق واکسن، علایم بیماری شدید نظیر سردرد شدید، درد شکم، علایم عصبی، یا هر علامت ناتوان کننده دیگر بروز کرد یا علایم خفیف بیش از ۳ یا ۴ روز ادامه داشت باید به پزشک مراجعه شود. زیرا احتمال دارد بیماری همزمان دیگری وجود داشته باشد.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: