September 2021 16 / پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰
یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با پول نیوز عنوان کرد؛
کد خبر: ۳۵۲۵۴۷
۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
0
حق شناس با بیان اینکه بهترین راهکار برای کاهش چک‌های برگشتی این است که فضای اقتصادی در کشور با رونق روبه‌رو شود، گفت: بنده معتقدم با رونق کسب و کار‌ها در کشور و اقتصاد کشور شاهد کاهش چک‌های برگشتی خواهیم بود.
اثرات مخرب ویروس کرونا بر اقتصاد ایران
به گزارش پول نیوز، براساس آمار بانک مرکزی، بیش از ۶۷۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۲۳۲ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۷.۸ درصد و ۴۶.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۹ درصد و ۱۱.۹ درصد برگشت داده شده است. درصد تعداد و مبلغ چک‌های برگشت داده شده در فروردین ماه ۱۴۰۰ به ترتیب معادل ۸.۲ درصد و ۱۰.۷ درصد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ به ترتیب برابر ۱۲.۵ درصد و ۱۲.۳ درصد بوده است.

در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود ۱۸۲ هزار فقره چک به ارزشی بـیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد که از نظر تعداد ۸.۴ درصد و از نظر ارزش ۱۰.۸ درصد از کل چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور، بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۱۵.۷ درصد)، ایلام (۱۴.۳ درصد) و خراسان شمالی (۱۳.۷ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های گـیلان (۶.۷ درصـد)، اصفهان و یزد (هر کدام ۸ درصد) و مازندران (۸.۲ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ویروس کرونا با تضعیف کردن اقتصاد کشور عامل افزایش چک‌های برگشتی در کشور شده است.

اما این سوال مطرح می‌شود که نقش ویروس کرونا در میزان چک‌های برگشتی چقدر بوده است؟

در همین رابطه هادی حق شناس کارشناس مسائل اقتصادی در کشور در گفتگو با خبرنگار پول نیوز بیان کرد: از اثرات مخرب ویروس کرونا در کشور می‌توان به افزایش تعداد چک‌های برگشتی اشاره کرد، اگرچه نگاهی به قبل از ویروس کرونا در کشور داشته باشیم متوجه می‌شویم تعداد چک‌های برگشتی روندی صعودی داشته است.

وی افزود: رشد اقتصادی منفی در کشور عامل مهم دیگری برای افزایش چک‌های برگشتی است که تحریم‌های غیر قانونی ایالات متحده آمریکا موجب شد رشد اقتصادی منفی در سال ۹۹ در کشور حاکم شود.

حق شناس بیان کرد: تعداد چک‌های برگشتی در کشور با رونق اقتصادی کاهش می‌یابد، یعنی اگر اقتصاد ایران کمی رونق پیدا کند، دیگر شاهد افزایش چک‌های برگشتی نخواهیم بود؛ بنابراین می‌توان متوجه شد که با افزایش چک‌های برگشتی که هیچ رونقی در اقتصاد صورت نگرفته است و رشد اقتصادی در کشور همچنان منفی است و ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کار‌ها در کشور باعث تشدید افزایش چک‌های برگشتی در کشور شده است.

این کارشناس سیستم بانکی عنوان کرد: قانون جدید چک در کشور بر کاهش چک‌های برگشتی در اقتصاد تاثیرگذار بوده است، اما در این شرایط که ویروس کرونا در کشور وجود دارد، قانون چک تاثیری بر کاهش چک‌های برگشتی ندارد و فقط زمانی که کسب و کار‌ها و اقتصاد کشور رونق نداشته باشد، چک‌های برگشتی افزایش می‌یابد.

حق شناس خاطر نشان کرد: بهترین راهکار برای کاهش چک‌های برگشتی این است که فضای اقتصادی در کشور با رونق روبه رو شود و بنده معتقدم با رونق کسب و کار‌ها در کشور و اقتصاد کشور شاهد کاهش چک‌های برگشتی خواهیم بود.
 

 

گفتگو از سحر گلی زاده

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: