کد خبر: ۳۵۱۸۸۴
۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
0
حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی ظهر روز گذشته در مسجد دانشگاه تهران میهمان دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی بود تا به سوالات متنوع و متعدد آن‌ها در قامت کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پاسخ دهد.
درباره آبان ۹۸ به دولت هشدار دادم
به گزارش پول نیوز، کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در واکنش به اظهارات دانشجویی که مدعی بود قوه قضائیه در برخورد با مفاسد خط قرمز دارد و شفاف عمل نکرده است، اظهار داشت: داوری کاری سخت و ضابطه‌مند است و باید برای حکم کردن آگاهی داشت، ما در عمل نشان دادیم در دوره تحول در برخورد با پرونده‌های فساد هیچ خط قرمزی نداریم.
 
رئیسی در پاسخ به سوال دانشجویی درباره دیدگاهش نسبت به فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت است. وی ادامه داد: اینترنت و فضای مجازی از مهم‌ترین ساخته‌های بشر است که با سرعتی بیش از دیگر اختراعات و ابداعات لایه‌های زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به گسترش ارتباطات در جهان امروز گفت: زیرساخت‌های فضای مجازی باید متناسب با گستره آن توسعه یابد و در صورت اعتماد مردم این کار در دولت آینده پیگیری خواهد شد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در واکنش به ابراز نگرانی دانشجویی درباره ترکیب اعضای ستاد‌های انتخاباتی وی، اظهار داشت: من از روز اول گفته‌ام که به صورت مستقل وارد صحنه انتخابات شده‌ام و به دلیل نداشتن منبع مالی ستاد انتخاباتی به معنای مرسوم آن ندارم و تاکید کردم هر خانه یک ستاد است.
 
رئیسی افزود: گروه‌های مختلفی در این مدت از من حمایت کردند، همان‌طور که بسیاری از آحاد ملت نسبت به من ابراز لطف و محبت داشتند و ما برای هماهنگ شدن فعالیت ستاد‌های مردمی یک شورای هماهنگی تشکیل دادیم که مسؤول آن با نظر خود اعضا تعیین شد. وی ادامه داد: در چند روز اخیر برای جلوگیری از اسراف، تاکید کردم از چاپ پوستر و بنر برای من خودداری شود و هرچه می‌توانند هزینه تبلیغات را کم کنند و پول آن را صرف رسیدگی به نیازمندان و تشویق مردم به افزایش مشارکت در انتخابات کنند.
 
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوال دانشجوی مذکور درباره نحوه انتخاب همکارانش در دولت آینده تصریح کرد: ستاد‌های انتخاباتی لزوما آیینه و نماد دولت آینده نیستند و فضای ستاد‌ها در واقع فضای دولت من نیست.
 
رئیسی افزود: ما برای انتخاب همکاران دولت شاخص‌هایی مانند انقلابی بودن، کارآمد بودن و متخصص بودن را ملاک قرار می‌دهیم و این شاخصه‌ها را به طور شفاف به مردم اعلام می‌کنیم تا همکاران دولت براساس شایسته‌سالاری انتخاب شوند. «حوادث آبان ۹۸ و معرفی و برخورد با عاملان آن» از پرشمارترین سوالاتی بود که دانشجویان از رئیس قوه قضائیه پرسیدند و حجت‌الاسلام رئیسی پاسخ داد: اصلاح قیمت انرژی و افزایش قیمت بنزین از قوانین مصوب مجلس بود که باید در یک شیب ملایم اجرایی می‌شد، اما دولت ۵ سال به این قانون عمل نکرد.
 
وی افزود: موقعی که این طرح به جلسه شورای هماهنگی سران قوا آمد ۳ بار اعتراض و سوال کردم چرا در این جلسه مطرح شده که آن‌ها گفتند این موضوع در دولت تصویب شده و اینجا فقط برای اطلاع و هماهنگی مطرح می‌شود. رئیسی ادامه داد: آنجا این بحث پیش آمد که قانون می‌گوید درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین باید صرف تولید شود، اما دولت می‌خواهد آن را به صورت مستقیم به مردم بدهد که فقط همین مساله در جلسه سران قوا تصویب شد که مورد تایید مقام معظم رهبری هم قرار گرفت.
 
رئیسی با بیان اینکه دولت با عملکرد نامناسب در اجرای این طرح به جامعه شوک وارد کرد، اظهار داشت: من ۴-۳ روز قبل از اجرای طرح توسط دولت، از موضوع مطلع شدم و در نامه‌ای رسمی هشدار دادم که کشور زمینه اجرای این طرح بدون اقناع مردم را ندارد و زمان اجرای آن را مناسب نمی‌دانم. وی با اشاره به اینکه دانشجویان به دلیل شور جوانی و از سر دغدغه‌مندی با حرارت سخن می‌گویند و نظرات‌شان را تند بیان می‌کنند، بر این نکته تاکید کرد که مسؤولان باید با سعه صدر با دانشجویان برخورد کنند و آستانه تحمل خود را بالا ببرند.
 
رئیسی با بیان اینکه مدیر کم‌تحمل نمی‌تواند مدیر موفقی باشد، گفت: من می‌دانم که دانشجویان از سر دلسوزی حرف می‌زنند و همواره خود را در معرض نقد آن‌ها و نخبگان قرار داده‌ام.
 
وی ادامه داد: سال ۹۶ هم در جریان تبلیغات انتخابات و مناظرات انتخاباتی اتهامات زیادی به من و خانواده‌ام زدند، اما به رغم افترا‌ها و توهین‌ها یک مورد شکایت نکردم، در حالی که رقیب من با وجود شعار آزادی از ۱۹۸ نفر به دادگستری شکایت کرد.
 
*** دولت و بخش خصوصی ۲ بال جهش اقتصاد کشور هستند نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته در دیدار نمایندگان تعاونی‌ها درباره نقش تعاونی‌ها در کشور، گفت: ما با تعاونی‌ها و اتحادیه‌های فراوانی جلسات متعددی را گذاشتیم و طی صحبت با آن‌ها به ۱۶ مساله مشترک رسیدیم. ما روی این ۱۶ مانع کار کردیم، چرا که بستر‌های بسیار جدی هستند و اگر شما می‌خواهید جهش ایجاد شود باید این موانع برداشته شود.
 
سعید جلیلی ضمن تاکید بر اینکه شاید در ایام انتخابات بگویند به مصلحت نیست که این حرف‌ها زده شود، اما به عقیده من باید صادقانه در همین ایام این را گفت، تاکید کرد: اگر می‌خواهیم کشور جهش پیدا کند هم دولت، هم تعاونی‌ها و هم اتحادیه‌ها و بخش خصوصی باید با یکدیگر موانع و آسیب‌ها را برطرف کنند.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: گاهی شما از یک تعاونی و اتحادیه سراغ دستگاهی می‌روید و حس می‌کنید که باید هفت خان رستم را طی کنید، اما این قضیه باید بر عکس باشد و شما اطمینان داشته باشید که دستگاه دولتی سمت شما می‌آید و پشتیبانی از سوی دولت را باید داشته باشید. دستگاه دولتی باید به شما بگوید این تسهیلات و امکانات را داشته باشید.
 
جلیلی در ادامه سخنان خود در جمع نمایندگان تعاونی‌ها، گفت: منظور از دولت الکترونیک این نیست که فقط داده‌هایش الکترونیک و دیجیتالی شده باشد، بلکه باید فوق‌هوشمند عمل کند و به تک‌تک تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها رجوع کند و به آن‌ها بگوید شما می‌توانید فلان تسهیلات و امکانات را داشته باشید. اینکه عرض کردم برای ایجاد جهش در کشور باید متقابل عمل کرد یعنی اگر می‌گویید سهم تعاونی حداقل باید ۲۵ درصد باشد، باید به همین میزان ۲۵ درصدی سهم‌شان، سهم امکانات‌شان نیز افزایش پیدا کند.
 
وی اذعان داشت: وقتی گفته می‌شود روزی ۲ هزار میلیارد تومان خلق پول می‌شود، خب! این خلق پول کجا می‌رود و در کدام بستر جا پیدا می‌کند؟ ما به اکثر تولیدی‌ها سر زدیم و مشاهده کردیم که بیشتر مشکل‌شان تامین مالی است. خب! سوال این است که وقتی روزی ۲ هزار میلیارد تومان خلق پول می‌شود، پس چرا این‌ها هنوز مشکل تامین مالی دارند؟
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ضمن تاکید بر اینکه دولت و مردم در بخش‌های مختلف باید ۲ بال حرکت برای جهش باشند، گفت: البته سوءاستفاده‌های زیادی از تعاونی‌های اعتباری شده است که باید جلوی آن‌ها گرفته شود، البته ممکن است گفتن آن‌ها باعث ناراحتی عده‌ای شود، اما ما چاره‌ای نداریم؛ در بخش تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها و بخش خصوصی باید سازوکاری باشد که اهداف ما محقق شود. ما در بازدید از تعاونی‌ها، بخش‌های خصوصی و... این را فهمیدیم که بعضی مواقع مشکل آن‌ها از ضعف مدیریتی‌شان است نه موانع.
 
جلیلی ادامه داد: عده‌ای می‌گویند ما با عراق مشکل داریم، چون الان ۹ میلیارد برق صادر کردیم، اما پولش را نتوانسته‌ایم بگیریم، اما من می‌گویم چطور بخش خصوصی ما وقتی روابط با عراق دارد سالانه ۱۲ میلیارد صادر می‌کند و پولش را هم می‌گیرد؟ چون انگیزه لازم را دارد و راه چاره را بلد است.
 
*** دولتم را با همه اقوام شکل می‌دهم نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز چهارشنبه ۱۹خرداد در گردهمایی اقوام ایرانی گفت: سال ۱۴۰۰ سال گشایش امور خواهد بود و غم و غصه‌ها کنار خواهد رفت و دوران جدیدی را برای شکوفایی ملت ایران در میدان اقتصاد و صنعت و کشاورزی، فرهنگ و برادری و دوستی شروع خواهیم کرد. این آغازی برای وحدت و برادری و دوستی همه اقوام سربلند ایرانی است.
 
محسن رضایی بیان کرد: من دولتم را با کمک همه اقوام ایرانی شکل خواهم داد. هیچ قوم و استانی در دولت من، بدون نماینده نخواهد بود. از برادران اهل سنت، اعراب، ترک‌ها، بلوچ‌ها، کرد‌ها و همه استان‌ها وزیر و معاون وزیر خواهیم داشت.
 
رضایی گفت: دولت ما قطار انقلاب را بزرگ خواهد کرد و صندلی برای سوار شدن ایرانیان خارج از کشور هم در نظر خواهد گرفت. ۵۰ درصد جامعه ما را بانوان تشکیل می‌دهند و باید فعال شوند. جوانان ما الان بیکار و کارخانجات ایرانی تعطیل هستند.
 
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: سالانه ۵۰ میلیارد دلار از یارانه‌های پنهان از جیب این ملت به جیب مفت‌خور‌ها می‌رود. کدام خانواده ایرانی می‌داند فردا قیمت مسکن و گوشت و حمل‌و‌نقل چقدر می‌شود؟ بورس چه می‌شود؟
 
رضایی گفت: رابطه خوبی که بین من و مقام معظم رهبری وجود دارد، دست من را برای خدمت بازتر می‌کند که با رهنمود‌های ایشان، سیاست‌های کلی ابلاغی ایشان را اجرا کنم و تحولی اساسی را از بالا تا پایین با دست شما پیاده کنم. سربازان ما در ساحل مدیترانه دارند از صلح و امنیت پاسداری می‌کنند و شایسته نیست خانواده‌های‌شان نگران وضع معیشت باشند.
 
*** قطار کشور‌داری ما روی ریل اشتباه است نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه روش کشور‌داری ما غلط است، گفت: ۱۰۰ سال است روی ریلی در حال حرکت هستیم که ما را از اهداف ایران مقتدر و متعالی دور می‌کند.
 
سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من کلا مشکلات کشور را در سطح ریز موضوعات نمی‌دانم، معتقدم روش کشورداری ما غلط است؛ نه در این مقطع بلکه ۱۰۰ سال است روی ریلی حرکت می‌کنیم که ما را از اهداف یک ایران مقتدر و متعالی دور می‌کند که این باید اصلاح شود.
 
وی گفت: سوالات، اما بسیار ریز است. شما مثلا می‌گویید آن زیربنای کل ایران، شکل اداره کشور، مدل حکمرانی، نظام دیوانی و دولت و تمرکزگرایی اشکال دارد، اما سوال درباره یک موضوع بسیار ریز است.
 
همچنین این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در صفحه شخصی خود در توئیتر پیرامون کوتاهی دولت در امر واکسیناسیون و اینکه شروع فرآیند واکسیناسیون می‌توانست زودتر رقم بخورد، نوشت: آمار فوتی‌های کرونا بسیار بالا و غیرقابل توجیه است؛ چندی قبل لاریجانی می‌گفت می‌توانستم ۱۸ میلیون دوز واکسن وارد کشور کنم، اما دولت همکاری نکرد. یعنی ما این امکان را داشتیم که بسیاری از افراد واکسینه شده و ٨٠ درصد فوتى‌ها کاهش پیدا کند، اما این کار انجام نشد. قاضی‌زاده در توئیت دیگری نیز نوشت: هر جوان یک ستاد و پشتیبان دولت سلام است.
 
*** توجه به همسایگان اولویت قطعی است کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در سیاست خارجی دولت خود توجه به همسایگان اولویت دارد، گفت تنش‌زدایی در روابط ایران و عربستان را مدنظر قرار می‌دهد.
 
علیرضا زاکانی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی با تاکید بر نگاه به شرق در سیاست خارجی گفت: در سیاست خارجی دولت اقدام و اصلاح، توجه به همسایگان اولویت جدی و قطعی است، در روابط با همسایگان به دنبال کاهش تنش و افزایش مشارکت برای ایجاد امنیت در منطقه و روابط درون‌زا و تعاملات اقتصادی هستیم. وی با اشاره به نوع تعامل دولت اقدام و اصلاح با غرب اظهار کرد: در رابطه با غرب و شرق رویکرد نوینی را در نظر داریم که توجه به قدرت‌های نوظهور شرق و انعقاد پیمان‌های درازمدت با چین و روسیه به عنوان یک اصل اساسی مدنظر است.
 
وی درباره مذاکره با کشور‌های غربی در قالب برجام افزود: بنده اصل مذاکره را نفی نکردم و با هر چه که به منافع ملی اضافه کند، موافق هستم. ما درباره برجام یک سلسله خواسته‌ها و مطالباتی داریم، البته با ماهیت برجام کار نداریم، ما به عنوان مسلمان به تعهدات خود پایبند بودیم، اما اروپا و آمریکا به تعهدات خود پایبند نبودند، لذا مذاکره برای استیفای حقوق خود ضروری است.
 
زارکانی درباره روابط ایران و عربستان در دولت اقدام و اصلاح خاطرنشان کرد: موضعی جدی در جهت تعامل با عربستان وجود دارد. عربستان در منطقه خطا‌هایی داشته که یکی از آن‌ها جنگ با یمن است، البته عربستان در حال حاضر بسیار پشیمان است. در مجموع در چارچوب کاهش تنش و رفع سیاست‌های غلط با عربستان تعامل می‌کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: