کد خبر: ۳۵۱۸۶۷
۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
0
در سومین هفته خرداد نرخ ارز و سکه از نوسان محدودی برخوردار بودند و شاخص بازار سرمایه نیز شاهد افت و خیز شدید نبود.
پیش بینی جذاب از بورس در تابستان ۱۴۰۰
به گزارش پول نیوز، در سومین هفته خرداد شاهد تغییرات شدید قیمتی در بازار نبوده ایم و بورس روند با ثباتی را طی کرد در ادامه این گزارش تغییرات قیمتی را با جزئیات شرح داده ایم.

بورس در این هفته به دلیل تعطیلی ۲ روز اول هفته به مدت ۳ روز کاری فعالیت داشت که در ۲ روز اول شاخص با رشد همراه بود و در سومین روز با اُفت مواجه شد به طوری که شاخص بورس در اولین روز معاملات با رشد ۵ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۱۵۴ هزار واحدی قرار گرفت که در آخرین ساعات معاملات با افت بیش از ۸ هزار واحدی در کانال یک میلیون و ۱۵۱ هزار واحدی ایستاد این یعنی فقط حدود ۴ واحد نوسان داشته است.

نرخ ارز در این هفته با نوسان محدودی همراه بود و دلار با افزایش ۱۵۷ تومانی از قیمت ۲۳ هزار و ۴۳۹ تومان به نرخ ۲۳ هزار و ۵۹۶ تومان رسید همچنین یورو حدود ۳۱۸ تومان گران شد و از قیمت ۲۸ هزار و ۵۹۹ تومان به مبلغ ۲۸ هزار و ۹۱۷ تومان افزایش یافت.

قیمت سکه نیز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی از نرخ ۱۰ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به مبلغ ۱۰ میلیون و ۶۸۰ تومان کاهش یافت همچنین هرگرم طلای ۱۸ عیار از قیمت یک میلیون و ۸۴ هزار تومان به نرخ یک میلیون و ۷۳ هزار تومان رسید که این ارقام بیانگر کاهش ۱۰ هزار تومانی است.

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در سومین هفته خرداد ۱۴۰۰ گفت: در این هفته نرخ اونس جهانی حدود ۱۰ دلار نوسان داشته است. نوسان کمی که در بازار وجود داشت سبب شد قیمت طلا و سکه از ثبات نسبی برخوردار شود و شاهد تغییرات شدید نباشد.

او بیان کرد: به طور کلی در این هفته شاهد کاهش نرخ انواع سکه در بازار بوده ایم به طوری که سکه طرح جدید حدود ۱۰۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم حدود ۱۲۰ هزار تومان کاهش نرخ را تجربه کردند. نیم سکه و ربع سکه نیز حدود ۱۳۰ هزار تومان ارزان شدند و سکه‌های یک گرمی نیز ۵۰ هزار تومان از ارزش آن کاسته شد.

کشتی آرای تصریح کرد: با توجه به جو انتخابات ریاست جمهوری که در کشور وجود دارد میزان داد و ستد‌ها در بازار کاهش یافته است که در پی آن تقاضا در بازار روند نزولی داشته است.

او اظهار کرد: با توجه به اینکه به روز انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم و تمام حواس‌ها به این موضوع است و باید دید که چه کسی به این پست می‌رسد، ولی به نظر می‌رسد در روز‌های آینده شاهد افزایش یا کاهش شدید قیمتی نباشیم و نرخ طلا با نوسان جزئی همراه است.

بورس ۰.۲۸ درصد رشد کرد

علی قلی پور کارشناس بازار سرمایه درباره روند شاخص بازار سرمایه در سومین هفته خرداد ۱۴۰۰ گفت: ۳ معیار بازدهی، ارزش معاملات و ورود و خروج پول حقیقی‌ها شرایط بازار را در این هفته نسبتا متعادل نشان می‌دهد. شرکت‌های بزرگ شاخص ساز اندکی مثبت و اکثر شرکت‌های متوسط و کوچک منفی بودند. رشد ۰.۲۸ درصدی بازار بورس، حاصل ۲ روز مثبت و یک روز منفی در این هفته بود که نشان از بازاری متعادل را داشت البته شاخص هم وزن بورس کاهش ۰.۳۴ درصدی داشت که گویای رشد بازار با کمک صنایع و شرکت‌های بزرگ بوده است.

او افزود: به طور کلی فرابورس با یک روز مثبت و دو روز منفی، زیان ۱.۲۵ درصدی را به سرمایه گذاران تحمیل کرد. چیزی که امیدوار کننده بود رشد ۵۷ درصدی ارزش معاملات خرد در بورس و فرابورس بود به نحوی که متوسط معاملات روزانه خرد از ۲۲۴۹ میلیارد تومان در هفته قبل، به ۳۵۳۹ میلیارد تومان افزایش یافت و در مقایسه با میانگین روزانه از اول سال یعنی ۲۵۳۱ میلیارد تومان نیز رشدی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد. هر چند که هنوز فاصله زیادی با معاملات روزانه ۱۳ هزار میلیارد تومانی در سال گذشته دارد.

حقیقی‌ها همچنان در حال خروج از بازار سرمایه هستند

قلی پور تصریح کرد: حقیقی‌ها همچنان در حال خروج از بازار هستند و این هفته ۵۷۷ میلیارد تومان از بازار خارج کردند (متوسط روزانه ۱۹۲ میلیارد تومان) که اندکی بیش از هفته گذشته بود، به هر حال از ۳۲۷ میلیارد تومان خروج متوسط روزانه از ابتدای امسال و ۳۰۰ میلیارد تومان متوسط خروج روزانه پول حقیقی‌ها در ۳۰ روز قبل، سرعت و میزان خروج پول کمتر شده است و انتظار می‌رود که از تیرماه شاهد روز‌های متعادل برای ورود و خروج پول حقیقی باشیم، به بیان دیگر به میزان صفر یا خروج حداقلی را شاهد خواهیم بود.

کدام سهام‌ها بیشترین تاثیر را در بازار بورس گذاشتند؟

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: در این هفته سهام خودرویی‌ها با ۷.۵% بیشترین رشد را در بازار داشتند و صنایع حمل و نقل و فنی و مهندسی به ترتیب با ۷ و ۵ درصد بازدهی مثبت در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. در صنایع بزرگ، بانک‌ها با بازدهی ۳.۵ درصدی از موثرترین صنایع در مثبت شدن شاخص بودند. صنایع محصولات چرمی، محصولات فلزی، لاستیک، بیمه و دارویی هم بین ۴.۵ تا ۲ درصد بازدهی مثبت داشتند. صنعت کوچک و تک سهمی اطلاعات و ارتباطات با افت ۱۰.۵ درصدی بیشترین زیان را به سرمایه گذاران تحمیل نمود و کاهشی و سرامیک با کاهش ۷.۲ درصد و محصولات کاغذی با کاهش ۵.۲۴ درصدی در رتبه بعدی قرار گرفتند. در بین صنایع بزرگ، فلزات اساسی با افت ۲ درصدی از کاهنده‌های اصلی شاخص کل بود.

افزایش نرخ سود بانکی از مهمترین دلایل اُفت بازار بوده است

قلی پور گفت: فرهاد دژپسند بالاخره در این هفته اعتراف کرد که عملکرد بانک مرکزی در افزایش نرخ سود (چه بین بانکی و چه در سطح شعب بانکی و بازار بدهی) از مهمترین دلایل اُفت بازار بوده است البته بار‌ها کارشناسان بازار هشدار داده بودند که به جای اقدامات عجولانه مثل ایجاد دامنه نوسان نامتقارن و دستکاری‌های دیگر در عملیات بازار، باید نرخ بهره کاهش یابد. نرخ سود در بازار بدهی همچنان بالاست و نرخ بازده تا سررسید‌ها عموما بالای ۲۲ درصد برای اوراق است که نفس بازار سهام را بریده است.

اجتناب از ارز پاشی و تعیین دستوری نرخ ارز به بورس کمک بسزایی می‌کند

او تصریح کرد: تعدیل انتظارات آتی از ارزش پول ملی و افت نرخ‌ها در بازار نقدی شاخص‌های بورس را ۵۰ درصد به پایین کشیدند که تدبیر نامناسب در خصوص نرخ سود و بهره این افت را تشدید کرد؛ بنابراین ۲ عامل نرخ سود بانکی (و نرخ‌ها در بازار بدهی) و نرخ ارز‌های خارجی عواملی هستند که دولت می‌تواند با مدیریت منطقی آن‌ها به بازار سرمایه کمک کند، به ویژه در بازار ارز، بهتر است از ارزپاشی و کاهش دستوری نرخ ارز اجتناب شود و ریال از طریق افزایش صادرات (که خود نرخ ارز بالاتر آن را تشویق می‌کند) تقویت شود و رانت‌های موجود هم از بین می‌رود و در صورت نیاز به حمایت از بخشی خاص، سوبسید مستقیم از محل مابه التفاوت نرخ ارز بازار با بودجه پرداخت شود و در نرخ ارز بازار دستکاری نشود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: درباره نرخ سود، کاهش آن هزینه‌های تامین مالی شرکت‌ها را کاهش می‌دهد، طرح‌های توسعه را توجیه پذیر می‌کند و همچنین بازار رقیب بورس را کنار می‌زند، مشروط بر اینکه در نحوه تخصیص منابع دقت لازم برای تخصیص بهینه صورت گیرد و منابع بیشتر به صنعت و تولید به جای واسطه گری و بازرگانی اختصاص یابد. اجتناب از قیمت گذاری دستوری کالا‌ها و خدمات چه در بورس کالا و چه خارج از آن نیز از لازمه‌های یک بازار سرمایه کاراتر است.

زمان حذف دامنه نوسان فرا رسیده است
قلی پور گفت: در سطح عملیات بازار هم به نظر زمان آن رسیده است که دامنه نوسان مثل سایر بازار‌های فیزیکی و مالی حذف شود و با حذف آن هم نقدشوندگی بازار به شدت افزایش می‌یابد و هم اینکه توسعه بازار بواسطه ابزار‌های مالی و نهاد‌های مالی جدید و حتی تکنولوژی‌های جدید افزایش و ریسک‌ها کاهش می‌یابد. با حذف دامنه نوسان و تقویت نرم افزار هسته معاملات، امکان افزایش میزان اعتبار کارگزاران به چند برابر دارایی پایه نیز میسر می‌شود، همچنین لازم است شرکت‌های بیشتری در بازار سرمایه پذیرش شوند و بازار سرمایه در حوزه تامین مالی نقش بیشتری برای خود در نظر بگیرد.

حال بازار سرمایه در تابستان بهتر می‌شود
او افزود: معتقدم بازار سرمایه در تابستان وضعیت بهتری نسبت به بهار ۱۴۰۰ خواهد داشت، چراکه ثبات نرخ ارز‌های خارجی در کنار انتشار گزارشات ۳ ماهه خوب شرکت‌ها به ویژه در فلزات و معادن است، البته اگر تحولی منجر به افت شدید نرخ ارز‌های خارجی شود، بازار مجدد کاهشی خواهد بود، ولی به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن تحولات در سیاست داخلی و بین المللی احتمال این سناریو کم‌تر است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه در کوتاه مدت تا انتخابات روند تعادلی با رشد اندک خواهد داشت. شاخص کل بورس از ابتدای سال ۱۲ درصد افت داشته است و به نظر می‌رسد که بورس تا پایان سال این افت را جبران کند، ولی انتظار رسیدن به اعداد سال گذشته در یک سال آینده بعید است البته غیرممکن هم نیست.

آتش سوزی پالایشگاه تهران تاثیر محسوسی در بورس نگذاشت
پالایشگاه تهران یکی از پالایشگاه‌های کشور است و با فرض بیمه بودن تاسیسات و مخازن و عدم آسیب به فرآیند تولید، انتظار نمی‌رود که روی سهام شرکت اثر منفی زیادی بگذارد البته بی تاثیر هم نخواهد بود. همچنین در بورس انرژی محصولات از تمام پالایشگاه‌ها عرضه می‌شود و عمدتا با واسطه شرکت فرآورده‌های نفتی ایران است بنابراین تاثیر محسوسی نخواهد داشت.

سخن پایانی
فعالان بازار سرمایه معتقند که روند بورس در آینده بهتر خواهد شد و از دولت جدید انتظار دارند که نگاه حمایتی نسبت به بازار داشته باشند و برنامه مدونی برا‌ی عواملی که بازار بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهند داشته باشند از طرف دیگر بازار ارز و سکه همچنان در یک شرایط باثباتی قرار گرفته است که فعالان این عرصه معتقند فعلا افت و خیز شدید قمیتی در بازار ایجادنخواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: