کد خبر: ۳۵۱۸۲۳
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
0
رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اعلام کرد: در رتبه‌بندی کیو اس در سال ۲۰۲۱ تمام دانشگاه‌های ایران نسبت به سال گذشته از لحاظ رتبه ارتقا پیدا کرده‌اند.

 

دانشگاه‌های برتر ایران در رتبه‌بندی کیو اس ارتقا یافتند

به گزارش پول نیوز به نقل از سلام نو، مهر به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری نوشت: دکتر محمدجواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱ کیو اس (Quacquarelli Symonds)، در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ( ۸ Jun) منتشر شد. در این رتبه‌بندی ۱۳۰۰ دانشگاه از سراسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دهقانی اظهار داشت: در رتبه‌بندی اخیر کیو اس، ۶ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۳۸۱ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۶۵ به ترتیب دانشگاه‌های اول و دوم ایران هستند و دانشگاه تهران با رتبه ۵۳۰-۵۲۱ در رتبه سوم قرار دارد.

وی افزود: همچنین دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه ۵۵۰-۵۴۱، دانشگاه شیراز با رتبه ۸۰۰-۷۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه ۱۲۰۰ -۱۰۰۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه‌بندی هستند.

رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اعلام کرد: در رتبه‌بندی کیو اس در سال ۲۰۲۱ تمام دانشگاه‌های ایران نسبت به سال گذشته از لحاظ رتبه ارتقا پیدا کرده‌اند.

دهقانی اظهار داشت: بر اساس حضور ۳ دانشگاه صنعتی در این رتبه‌بندی که نیمی از دانشگاه‌های حاضر را تشکیل می‌دهند و ۲ دانشگاه اول نیز دانشگاه صنعتی هستند، می‌توان گفت که دانشگاه‌های صنعتی نسبت به اینکه تعداد آنها از دانشگاه‌های جامع و علوم پزشکی کمتر است، در این رتبه‌بندی عملکرد بهتری داشته‌اند.

عملکرد دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی جهانی کیو اس در سال‌های مختلف در جدول زیر نشان داده شده است:
مقایسه دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی جهانی کیو اس در چند سال اخیر

دانشگاه ۲۰۲۲ ۲۰۲۱ ۲۰۲۰ ۲۰۱۹
دانشگاه صنعتی شریف ۳۸۱ ۴۰۹ ۴۰۷ ۴۳۲
دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۴۶۵ ۴۷۷ ۴۸۹ ۴۹۸
دانشگاه تهران ۵۲۱-۵۳۰ ۶۰۰-۵۹۱ ۶۵۰-۶۰۱ ۷۵۰-۷۰۱
دانشگاه علم و صنعت ایران ۵۴۱-۵۵۰ ۶۵۰-۶۰۱ ۶۵۰-۶۰۱ ۶۵۰-۶۰۱
دانشگاه شیراز ۷۵۱-۸۰۰ ۱۰۰۰-۸۰۱ ۱۰۰۰-۸۰۱ ۱۰۰۰-۸۰۱
دانشگاه شهید بهشتی ۱۰۰۱-۱۲۰۰ - ۱۲۰۰-۱۰۰۱ ۱۰۰۰-۸۰۱
رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: در این رتبه‌بندی ۲۴ کشور اسلامی حضور داشته‌اند. در میان کشورهای اسلامی مالزی با ۲۲ دانشگاه (با بهترین رتبه ۶۵) و ترکیه با ۲۱ دانشگاه (بهترین رتبه ۵۲۰ -۵۱۱) و اندونزی با ۱۶ دانشگاه (بهترین رتبه ۲۵۴) بیشترین تعداد حضور را دارند. مالزی بهترین رتبه را بین دانشگاه‌های کشورهای اسلامی نیز به دست آورده است.

دهقانی ادامه داد: موسسه تکنولوژی ماساچوست MIT (آمریکا)، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)، دانشگاه استنفورد (آمریکا)، دانشگاه کمبریج (انگلیس)، دانشگاه هاروارد (آمریکا)، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا؛ کلتک (آمریکا)، امپریال کالج لندن (انگلیس)، موسسه فناوری زوریخ (سوئیس)، دانشگاه یو سی ال (انگلیس) و دانشگاه شیکاگو به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۲ کیو اس شناخته شده‌اند. دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) نیز در رتبه جهانی ۱۱ قرار دارد.

رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری گفت: رتبه‌بندی کیو اس توسط مؤسسه «کاکارلی سیموندز» در کشور انگلستان صورت می‌گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه‌های دنیا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. روش‌شناسی رتبه‌بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی طراحی شده است.

وی گفت: دانشگاه‌ها توسط ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین‌المللی‌سازی ارزیابی می‌شوند.

دهقانی افزود: در رتبه‌بندی جهانی کیو اس، بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین‌المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها بهره برده است.

وی گفت: همچنین، پایگاه رتبه‌بندی کیو اس در ارزیابی خود در شاخص‌های مربوطه به‌خصوص اندازه‌گیری تاثیر پژوهش، اطلاعات ۵ ساله موجود دانشگاه‌ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می‌دهد که در جدول زیر جزئیات مربوط به آن آمده است:

شاخص‌های رتبه‌بندی جهانی کیو اس

وزن شاخص‌های رتبه‌بندی جهانی کیو اس جزئیات استخراج
۴۰ درصد بررسی شهرت علمی بر اساس نظرسنجی علمی جهانی
۱۰ درصد ارزیابی کارفرمایان بر اساس نظرسنجی در مورد کارفرمایان تحصیلات تکمیلی
۲۰ درصد نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو اندازه‌گیری تعهد تدریس
۲۰ درصد میزان استناد به اعضای هیئت علمی اندازه‌گیری تاثیر پژوهش
۵ درصد نسبت دانشجویان بین‌المللی اندازه‌گیری تنوع جامعه دانشجویی
۵ درصد نسبت اساتید بین‌المللی اندازه‌گیری تنوع جامعه اساتید دانشگاهی
منابع اطلاعاتی مورد استفاده در رتبه‌بندی جهانی کیو اس در سال ۲۰۲۲ شامل اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها، اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها و اطلاعات انتشارات علمی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس (Scopus) در بازه زمانی ۵ ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹) و استنادات در بازه زمانی ۶ ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰) است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: