کد خبر: ۳۵۰۵۲۴
۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۶
0
تورمی که در اقلام خوراکی برای ماه فروردین ایجاد شده، بیشتر دهک‌های کم درآمد را زیر فشار برده است تا دهک‌های با درآمد بالا. همچنین دهک دوم و سوم افزایشی نزدیک به ۶۵ درصد را در هزینه‌های خوراکی خود در فروردین نسبت به سال گذشته تجربه کرده اند.
فشار ۶۵ درصدی به سفره کم درآمد‌ها
به گزارش پول نیوز، بالاترین نرخ تورم نقطه‌ای اقلام خوراکی در فروردین مربوط به دهک دوم و سوم درآمدی با تورمی معادل ۶۴.۸ درصد است. همچنین اولین تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی در سال ۱۴۰۰، ۶۳.۱ درصد به ثبت رسیده است که در مقایسه با تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها در اسفند با کاهش ۳.۵ درصدی مواجه بوده است.

بالاترین تورم میانگین به ثبت رسیده برای دهک‌های درآمدی در فروردین ماه، به دهک دهم با ۴۵.۸ و کمترین به دهک اول با ۳۷.۵ درصد تعلق دارد. با توجه به این آمار فاصله تورمی دهک‌ها به ۸.۳ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۰ رسیده است، این در حالیست که فاصله تورمی دهک‌ها در اسفند ۹۹، ۸.۸ درصد به ثبت رسیده بود. به عبارت دیگر فشار تورم بر اقشار مختلف درآمدی در فروردین نسبت به اسفند به مقدار ناچیزی بهبود یافته است. همچنین به علت وزن بالای کالا‌های خوراکی در سبد تورمی اقشار کم درآمد جامعه، افزایش قیمت‌ها در این بخش بیشتر دهک‌های پایینی رو تحت تأثیر قرار داده است.

تورم ۴۶ درصدی برای دهک ثروتمند

تورم میانگین فروردین ماه (۱۲ ماه منتهی به فروردین ۹۹ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰) برای کل کشور ۳۸.۹ درصد به ثبت رسیده است. این شاخص تورمی برای دهک دهم درآمدی ۴۵.۸ درصد برآورد شده است، به بیان دیگر اقلام مصرفی ده درصد ثروتمند جامعه فروردین به طور میانگین نزدیک به ۴۶ درصد افزایش قیمت داشته است. کمترین تورم رقم خورده بین دهک‌ها نیز در فروردین ماه ۱۴۰۰ برای دهک اول درآمدی با ۳۷.۵ درصد رقم خورده است.

تورم میانگین اقلام خوراکی و غیر خوراکی

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی از تورم اقلام غیر خوراکی و خدمات در فروردین ۱۴۰۰ بالاتر بوده است. تورم اقلام خوراکی برای دهک دوم ۴۵.۸ به ثبت رسیده است، این نرخ بالاترین تورم میانگین در تمامی دهک‌ها درآمدی است. پایین‌ترین عدد تورم به ثبت رسیده برای دهک‌ها درآمدی نیز به دهک دهم با ۴۰.۸ درصد تعلق دارد.

تورم دهک‌ها در مورد افزایش بهای اقلام غیر خوراکی و خدمات، دقیقا عکس آن اتفاقی است که در مورد تورم اقلام خوراکی رخ داده است. بالاترین نرخ تورم غیر خوراکی برای دهک دهم با تورمی معادل ۴۷.۱ درصد رخ داده است. این در حالی است که تورم غیر خوراکی برای ده درصد کم درآمد جامعه ۲۹.۸ درصد رقم خورده است.

وزن بالای اقلام خوراکی در سبد مصرفی دهک‌ها کم درآمد

سوالی که میتوان در اینجا مطرح کرد این است که، چگونه بیشترین و کمترین تورم غیر خوراکی به ترتیب برای دهک دهم و دهک اول، و دقیقا عکس این اتفاق در مورد تورم خوراکی‌ها اتفاق افتاده است؟

وزن بالای اقلام خوراکی در سبد مصرفی دهک‌ها کم درآمدی دهک‌های پایینی درآمد‌های کمتری دارند و همین امر موجب می‌شود تا درآمد آنان حداکثر کفاف هزینه‌های معیشتی مانند خورد و خوراک دهد. از همین رو وزنی که اقلام خوراکی دارد در سبد مصرفی خانوار دهک‌های پایین زیاد می‌شود، و زمانی که اثر افزایش قیمت خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها بیشتر در نرخ تورم این دهک‌ها دیده خواهد شد.

همچنین هزینه‌های خوراکی سهم کمتری از مخارج خانوار دهک‌های بالای درآمدی دارد، و به همین علت افزایش در بهای اقلام خوراکی بیشتر در تورم دهک‌ها با درآمد بالا دیده می‌شود.
 
فشار ۶۵ درصدی به سفره کم درآمد‌ها

تورم نقطه به نقطه در فروردین ۹۹

تورم نقطه به نقطه در فروردین امسال نزدیک به ۵۰ درصد برآورد شده است. به بیان دیگر در فروردین امسال نسبت به فروردین ماه ۹۹ قیمت اقلام اعم از خوراکی و غیر خوراکی به طور متوسط ۴۹.۵ درصد گران‌تر شده است. تورم نقطه‌ای دهک‌های درآمدی از ۴۹.۳ برای دهک ششم تا ۵۲.۷ درصد برای دهک دهم متغیر بوده است. این شاخص برای دهک اول نیز ۵۰.۳ درصد محاسبه شده است. با توجه به این موضوع میتوان بیان کرد که کمترین افزایش قیمت در فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل، برای دهک‌های میانی رخ داده است.

تورم ۶۵ درصدی خوراکی برای اقشار کم درآمد جامعه

تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی برای دهک دوم و سوم در فروردین امسال ۶۴.۸ درصد به ثبت رسیده است، به بیان دیگر از فروردین ماه گذشته نسبت به فروردین ۹۹ قیمت اقلام خوراکی که اقشار کم درآمد جامعه مصرف می‌کرده اند، نزدیک به ۶۵ درصد افزایش قیمت داشته است. این نرخ تورم برای اقلام خوراکی، بالاترین نرخ تورم نقطه‌ای به ثبت رسیده برای دهک‌های مختلف درآمدی در فروردین ۱۴۰۰ است. دهک دهم نیز کمترین میزان تورم را در این شاخص با تورمی معادل ۶۱.۳ درصد متحمل شده است.

تورم نقطه‌ای اقلام غیر خوراکی در فروردین ماه از ۳۷.۲ برای دهک اول تا ۵۰.۶ درصد برای دهک دهم در نوسان بوده است. به طور می‌توان بیان کرد که سهم اقشار کم درآمد از احساس تورم اقلام خوراکی بیشتر از اقشار پر درآمد بوده است، و همین طور نیز سهم دهک‌های ثروتمند از تورم غیر خوراکی و خدمات بیشتر برآورد شده است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: