کد خبر: ۳۵۰۲۰۷
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
0
با تقویت سمت تقاضا در دو روز گذشته، ناظران تکرار این سناریو را به معنای احتمال شروع یک رالی صعودی ارزیایی می‌کنند. هر چند که، اما و اگر‌ها در این خصوص بسیار زیاد است.
اتفاق بزرگ در بورس تهران
به گزارش پول نیوز، با اتفاقاتی که در چند روز گذشته رخ داد، تقاضا در بازار سهام رونق گرفته و انتظارات نیز حکایت از این دارد که این روند معاملات ممکن است با اهرم‌های جدیدی که وارد بازار می‌شود، تداوم یابد. با سیاست‌های سیاست‌گذار در رفع دامنه نوسان نامتقارن که به طور عملی از شنبه هفته آینده اجرایی می‌شود، حالا ریل سیاست‌ها در بورس دوباره به مسیری برگشته که شیوه درست‌تر و صحیح‌تری است.

بازگشت دامنه نوسان از وضعیت نامتقارن به وضعیت متقارن و بازه قبلی مثبت ۵ و منفی ۵ و تغییر در حجم مبنا را می‌توان به عنوان شواهد بازگشت به شیوه سیاست گذاری صحیح دانست. شورای عالی بورس سرانجام بعد از فراز و نشیب‌های بسیار دوباره تصمیم گرفت دامنه نوسان را متقارن و مثبت و منفی پنج کند.

این درحالی است که دامنه نوسان زمستان سال گذشته به مثبت ۶ و منفی ۲ و از ابتدای اردیبهشت به منفی ۳ افزایش یافته بود و انتقادات زیادی را در پی داشت. زیرا هرچند محدود کردن دامنه منفی در روز‌هایی که بازار سرمایه چراغ قرمز جلو می‌رود، از کاهش ارزش سهم‌های بنیادی جلوگیری می‌کرد، اما باعث شده بود نقد شوندگی بازار زیر سوال برود. زیرا برای مثال، سهمی ۱۵۰۰ تومان قیمت دارد، اما عده‌ای اعتقاد دارند که این سهم ۱۳۰۰ تومان می‌ارزد؛ بنابراین باید قیمت سهم کاهش یابد تا خریدار پیدا کند، اما محدود کردن دامنه منفی باعث می‌شد سهم روی قیمت ۱۴۰۰ تومان ثابت بماند.

در این شرایط نه فروشنده می‌تواند سهم را با قیمت پایین‌تر بفروشد (حتی اگر اعتقاد داشته باشد سهم با قیمت پایین‌تر می‌ارزد) و نه خریدار با قیمت ۱۴۰۰ سهم را می‌خرد. این فرایند باعث کاهش نقدشوندگی بازار می‌شود. این درحالی بود که بسیاری از صاحب نظران بر این باور بودند که بازار سرمایه تحت تاثیر ابهامات موجود در شرایط اقتصادی و سیاسی کشور از جمله قیمت دلار، وضعیت مذاکره با آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری و... است و به همین دلیل نمی‌توان گفت دامنه نوسان نامتقارن تصمیم ۱۰۰ درصد نادرستی به شمار می‌آید. در هر صورت قرار است دامنه نوسان از امروز شنبه به مثبت و منفی ٥ تغییر یابد. همچنین حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا در تمامی نماد‌های معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران به ۱۵ میلیارد ریال تغییر خواهد یافت. این دو تصمیم باعث می‌شود اصلاح قیمتی سهم‌ها سریع‌تر صورت بگیرد و چنان چه سهم‌ها بخواهند در آینده رشد کنند، با مبالغ کمتری از معامله رشد کنند و قیمت پایانی بخورند، این موضوع به افزایش نقدشوندگی بازار کمک می‌کند. البته توجه به این نکته ضروری است که این تصمیم هم مانند سایر تصمیم‌ها مسکن بازار بوده و همچنان راه حل به تعادل رسیدن بورس، تزریق منابع جدید است.

۲ مسیر ورود پول جدید به بورس

اکنون با استقبال خرید اوراق تبعی توسط صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد‌های ثابت، منابع مالی قرار است در بازار سرمایه هزینه و خرج شود که می‌تواند نشانه ورود ۴۵۰۰ تا ۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی به بورس در روز‌های آینده باشد. بسته حمایتی ۱۰ بندی دولت از بورس که ۷ بند آن به تصویب سران سه قوه نیز رسیده، نشان از تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به بازار سهام است که معادل ۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

اگرچه در تزریق پول به بورس، سیاست‌گذار باید ملامت شود، اما در هر صورت جزو اهرم‌هایی ارزیابی می‌شود که می‌تواند بازار را در چند روز آینده تحت تاثیر قرار دهد. البته پیش بینی‌ها از روند معاملات در بازار سرمایه در روز پایانی هفته ممکن است اندکی متفاوت باشد؛ عرضه اولیه چهارشنبه به همراه فشار عرضه‌های طبیعی در روز آخر هفته به واسطه مدیریت پول‌ها توسط بازیگران در آخر هفته جزو موانعی است که می‌تواند با فشار عرضه در برابر تقاضا قد علم کند. البته توان تقاضا‌ها در روز سه شنبه شاخص را با رشد نزدیک ۲ درصد مواجه کرد و این می‌تواند نقطه مثبت بازار قلمداد شود.

شروع رالی صعودی امکان دارد؟

در معاملات روز سه‌شنبه و در ادامه افزایش تقاضایی که از روز گذشته در بازار شکل گرفته بود، شاخص کل با افزایش حدود ۲۲ هزار واحدی رکورد جدیدی را در سال ۱۴۰۰ از خود به جا گذاشت. افزایش تقاضا به لطف افزایش قیمت دلار همچنان در سهم‌های شاخص ساز و مخصوصا سهم‌های دلاری ادامه دارد. در صورتی که این روند بتواند در هفته آینده نیز ادامه پیدا کند می‌توان به جمع‌آوری صفوف فروش سایر نماد‌های ارزنده بازار نیز امیدوار بود. هرچند نمی‌توان از بازاری که در مقطع فعلی با نبود قطعیت‌های فراوانی رو به رو است و هنوز جراحت‌های ناشی از بی‌تدبیری قانون گذاران بهبود نیافته است، انتظار شروع رالی صعودی در کوتاه مدت را داشت. بازار برای ترمیم و سرپا شدن مجدد به زمان نیاز دارد.

۶ آمار مثبت بورس در روز‌های اخیر

۵ ماه نخست سال گذشته پر بود از رکوردشکنی‌های مختلف و پی‌در پی، اما در چند ماه اخیر، بازار به قدری یکنواخت و قابل پیش‌بینی حرکت کرده بود که نه تنها خبری از رکوردشکنی نبود، بلکه روند فرسایشی بازار باعث شد صبر سهامداران لبریز شود. در روز‌های اخیر تحرکات قابل توجهی در بازار دیده می‌شود و تقاضای خوبی در برابر موج‌های عرضه شکل می‌گیرد. اگر این روند در معاملات این هفته هم تکرار شود، می‌توان به بهبود معاملات امیدوار شد.

۱- در هفته اخیر، کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز یک‌شنبه بود که ارزشی معادل ۶ هزار و ۹۵۴ میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته -مطابق هفته‌های اخیر- روز دوشنبه محقق شد که به رقم ۱۶ هزار و ۹۹۵ میلیارد تومان بالغ شد.

۲- میانگین ارزش معاملات کل هفته ۱۰ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۸ هزار و ۲۸۲ میلیاردی هفته پیشین، افزایش ۲۵ درصدی داشته است.

۳- در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۳ هزار و ۲۷۶ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیاردی هفته پیشین، رشد ۴۹ درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته ۴ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان بود که در روز سه‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز یک شنبه برمی‌گردد که هزار و ۹۷۵ میلیارد تومان بود.

۴- میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر ۳ هزار و ۸۴۹ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته پیشین ۲۳۸ میلیارد تومان کمتر بود و افت ۶ درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته ۴ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان بود که در روز یک شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز چهارشنبه برمی‌گردد که ۳ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان بود.

۵- میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر ۸۶ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته ۴۵ میلیارد تومان بیشتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید ۱۰۹ درصد افزایش یافته است. بالاترین رقم هفته ۲۱۵ میلیارد تومان بود که در روز سه‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز یک شنبه برمی‌گردد که ۱۴ میلیارد تومان بود.

۶- در روز سه‌شنبه پس از ۱۸ روز کاری متوالی روند خروج پول حقیقی متوقف شد، اما این تنها روز هفته بود که شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم. در مجموع کل هفته هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی ۲۲۴ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین کاهش ۴۵ درصدی داشته است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: