کد خبر: ۳۵۰۰۵۹
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸
0
امروز نام نویسی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده و به مدت ۵ روز در محل ستاد انتخابات ادامه دارد. خبرفوری هر روز با یک گزارش لحظه به لحظه، اتفاقات ستاد انتخابات و متن حاشیه نام نویسی نامزدها را گزارش خواهد داد.

به گزارش پول نیوز، با وجود اختلاف نظر دولت و شورای نگهبان برای معیارهای و شاخص های ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اولین روز از ثبت نام داوطلبان این انتخابات رأس ساعت ۸ صبح امروز ۲۱ اردیبهشت آغاز شد.

شروع کارزار انتخابات با حاشیه و چالش های متعددی همراه شده و به نظر می رسد در طول 5 روز نام نویسی از داوطلبان و روزهای تبلیغات این حواشی همچنان ادامه داشته و داغ تر هم خواهد شد.

تالار بزرگ وزارت کشور از ساعت ۸ صبح امروز-سه شنبه-۲۱ اردیبهشت به روی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باز شد و این افراد تا روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ (به مدت ۵ روز) می توانند داوطلبی خود در این انتخابات را در وزارت کشور ثبت کنند.

بر اساس اطلاعیه شماره ۱۴ وزارت کشور و به استناد ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری، داوطلبان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط رجال مذهبی، سیاسی، ایرانی الاصل، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند.

بر این اساس دفتر انتخابات معاونت سیاسی وزارت کشور پروسه انتخابات و برنامه ریزی های مربوط به آن را از اسفند ماه سال گذشته آغاز کرد. در نخسین گام و در یازدهم اسفند۹۹، معتمدین جهت تشکیل هیات اجرایی مرکزی توسط وزیر کشور معرفی شدند.

پس از این مرحله، وزیر کشور امروز و همزمان با آغاز ثبت نام دواطلبان، دستور شروع انتخابات را به فرمانداران صادر کرد. بر اساس قانون انتخابات فرمانداری ها سه روز مهلت دارند تا هیات های اجرایی را تشکیل دهند و این هیات ها تا ۲۳ اردیبهشت تشکیل خواهد شد.

همزمان با تشکیل این هیات ها، وزارت کشور از صبح امروز به مدت ۵ روز میزبان داوطلبان نامزدی در انتخابات است و این پروسه ساعت ۶ روز ۲۵ اردیبهشت به پایان خواهد رسید. آنطور که در اطلاعیه وزارت کشور آمده و بر اساس ماده ۵۵ قانون، اصل شناسنامه عکس دار و چهار (۴) برگ تصویر کلیه صفحات آن، اصل کارت ملی و تصویر آن و دو (۲) قطعه عکس ۴ × ۶ جدید به عنوان مدارک ثبت نام مورد نیاز است.

پس از پایان ثبت نام ها، مرحله بعدی انتخابات با نقش آفرینی شورای نگهبان پیش خواهد رفت و این شورا از صبح ۲۶ اردیبهشت تا عصر ۳۰ اردیبهشت به مدت ۵ روز صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات را بررسی و احراز خواهد کرد.

با پایان پروسه احراز صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان، اسامی تایید صلاحیت شده روزهای پنجم و ششم خرداد از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد تا مردم نامزدهای نهایی انتخابات را شناخته و درباره آنها تصمیم گیری کنند.

از صبح روز هفتم خرداد و به مدت ۲۰ روز نامزدهای تایید صلاحیت شده فرصت دارند تا برنامه ها، دیدگاهها و آرای خود را با مردم در میان گذاشته و خود را به رای دهندگان معرفی کنند. این فرآیند معرفی و تبلیغات نامزدها عصر ۲۶ خرداد به پایان می رسد و روز بعد یعنی ۲۷ خرداد هرگونه تبلیغی برای نامزدها یا از سوی آن ها ممنوع خواهد بود.

اخذ رای از نخستین ساعات روز ۲۸ خرداد آغاز خواهد شد و وزارت کشور درباره ساعت پایان رای گیری با توجه به شرایط جاری تصمیم خواهد گرفت.

پیش بینی تعداد داوطلبان نامزدی از گروه ها و جریان های سیاسی، با توجه به فضای نسبتا آرام هفته های گذشته چندان آسان نیست اما می توان گفت دستکم طی روزهای ثبت نام نزدیک به ۳۰ نفر از چهره های سیاسی که در روزهای منتهی به ثبت نام به صورت رسمی اعلام نامزدی کردند؛ برای حضور در این رقابت ثبت نام کنند.

خیابان فاطمی و شهدای گمنام تهران از امروز به مدت ۵ روز شاهد حضور چهره های سیاسی خواهد بود و با هر حضوری، گمانه ها درباره داوطلبی آن چهره به پایان می رسد و انتظارها برای تایید قطعی نامزدی از سوی شورای نگهبان آغاز می شود. تحلیلگران معتقدند با آغاز ثبت نام های انتخاباتی فضای آرام این رویداد مهم، هیجان بیشتری را تجربه خواهد کرد. با این وجود برخی دیگر از ناظران سیاسی اختلاف نظر حقوقی پیش آمده میان دولت و شورای نگهبان بر سر ابلاغ مصوبه تازه این شورا درباره تعریف رجل سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر را چالش تازه این انتخابات می دانند. وزارت کشور در اطلاعیه شماره ۱۴ خود در این زمینه تصریح کرده است: «در تعامل و همکاری فی مابین مجریان و ناظران انتخابات و در اجرای ماده ۵۹ قانون، اسناد و مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان که در اطلاعیه شماره ۵ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است در هنگام ثبت نام داوطلبان، توسط وزارت کشور دریافت و در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد.»

با این همه آنچه در شرایط کنونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تشویق و ترغیب مردم برای حضور در پای صندوق های رای است و این مهم جز با ارائه برنامه هایی واضح و کاربردی، دوری از شعار زدگی و تخریب و تضعیف رقیب میسر خواهد شد.

در بین افرادی که برای ثبت نام در انتخابات در ستاد انتخابات کشور حاضر شدند، خانم موتور سواری حضور پیدا کرد که مسئولان ثبت نام مانع از عکاسی از او شدند.

همچنین جوان 27 ساله ای برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد که بر سر سن خود با خبرنگاران بحث کرد. کروات او جلب توجه می کرد.

 

خانم دیگری نیز در جمع ثبت نام کنندگان قرار گرفت و از اهداف و برنامه های خود به خبرنگاران گفت.

 

کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در جمع خبرنگاران گفت: طبق مصوبه ای که شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال شده ثبت نام هایی که فاقد مدارک باشد اعتباری ندارد و مورد بررسی قرار نمیگیرد و به نماینده شورا سپرده ایم این ها را تحویل نگیرد.

وی افزود: به وزارت کشور گفته ایم براساس مصوبه مدارک را تحویل می گیریم. مدارک را باید وزارت کشور ضمیمه کند و و مورد تایید نماینده شورا نگهبان قرار گیرد. ما اعلام کردیم اینکه وزارت کشور مطالب دیگری را دنبال میکند ما نمی توانیم مانع شویم.

12:12 سعیدمحمد آمد، او در جمع خبرنگاران تاکید کرد که حمایت هیچ جناحی را نمی خواهد و این امر را آسیب دستگاه اجرایی می داند.  این کاندیدا برای حضور در انتخابات از مقام معظم رهبری اذن نگرفته و مشورت نکرده است و تاکید دارد که دور زدن تحریم ها را به خوبی می داند.

در جریان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری 1400 روحانی در ستاد انتخابات حاضر شد که برای حل مشکلات اقتصادی به مسئله خام فروشی تاکید دارد.

همچنین جانباز دفاع مقدسی نیز اعلام کاندیداتوری کرد و تاکید داشت با سرمایه های خود مشکلات اقتصادی کشور را حل می کند و قیمت ها را ارزان می کند.

این گزارش به روز می شود...

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: