کد خبر: ۳۴۹۶۸۳
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
0
یکی دیگر از روز‌های تلخ و عجیب بازار سرمایه ایران امروز رقم خورد. علی‌رغم تلاش‌های گسترده صورت گرفته از جانب فعالان، بانک مرکزی و سازمان بورس برای برگرداندن بازار سهام به مدار مثبت و تحلیل محورتر شدن آن، هنوز نشانه‌ای از آن دیده نمی‌شود. بطوریکه خبری که دیشب از جانب بانک مرکزی مخابره شد، یکی از بزرگترین دغدغه‌ها و مطالبات فعالان بازار سهام بود که مرتفع گردید. اما حتی عمده نماد‌های بانکی هم نتوانستند امروز کار خود را سبز به پایان برسانند و شاهد عرضه‌های سنگین سهامداران عمده و حقوقی‌های فعال روی این نماد‌ها بودیم. البته می‌توان این برداشت را داشت که با توجه به ابطال‌های صورت گرفته در واحد‌های صندوق‌ها، این عرضه‌ها اجتناب ناپذیر و از سر ناچار است.
برنده‌های بورسی نرخ جدید تسعیر ارز
به گزارش پول نیوز، یکی از خبر‌های مهمی که از طریق بخش عمده‌ای از منابع مطلع و خبرگزاری‌ها مخابره شد، خبر توافق و بازگشت آمریکا به برجام بود. اما بازار سهام به این خبر هم توجهی نشان نداد. گفته می‌شود یکی از شروط و اتفاقاتی که بواسطه بازگشت آمریکا به این توافق انجام خواهد شد، برداشته شدن تحریم‌های حوزه خودرویی، بانکی، بیمه‌ای و حمل‌ونقل خواهد بود. اما در جریان بازار امروز این گروه‌ها طبق عادت خود در چند وقت اخیر به طی کردن روند نزولی خود ادامه دادند.

نماگر اصلی بازار سهام در پایان کار خود در امروز افت ۱.۱۴ درصدی (معادل ۱۳.۶۲۹ هزار واحد) را تجربه کرد و در سطح ۱.۱۸۰ میلیون واحدی متوقف شد. دیگر نماگر بازارسهام یعنی شاخص کل هم‌وزن هم نسبت به روز گذشته ۰.۲۸ درصد کاهش را تجربه کرد.

شب گذشته بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز را به ۱۵۹۰۰ تومان برای دلار و ۱۹۰۰۰ تومان برای یورو تغییر داد. اما برای توضیح تاثیر این تغییر نرخ ابتدا لازم است توضیح مختصری در رابطه با این موضوع داده شود.

تسعیر در لغت به معنای قیمت گذاشتن، بها و ارزش چیزی را معین کردن است. تقریبا در تمام دنیا این مرسوم است که شرکت‌ها گزارش مالی خود را بر اساس پول رایج همان کشور ارائه کنند. در شرکت‌های صادراتی در ایران که به ازای فروش محصولات خود ارز خارجی می‌گیرند، گزارشات مالی براساس ریال نوشته می‌شود. به عبارتی زمانی که شرکت‌ها محصولات و تولیدات خود را به فروش می‌رسانند، در قبال آن ارز می‌گیرند. اما با توجه به وجود تحریم‌ها و همچنین شرایط فروش محصولات و مشتریان، امکان وصول این مطالبات مدتی به طول می‌انجامد. از طرفی هم شرایط اقتصاد ما به گونه‌ای است که این تفاوت زمانی باعث اختلاف قیمت محسوسی در نرخ ارز می‌شود و به این ما به تفاوت سود یا زیان تسعیر ارز اتلاق می‌شود. البته این نرخ تسعیر ارز تنها در رابطه با سود و زیان شرکت‌ها نیست و می‌تواند شامل دارایی‌های شرکت‌ها اعم از نقدی و غیر نقدی مانند دارایی‌های بانک‌ها هم بشود.

نکته قابل ذکر در باب این موضوع اینست که در حال حاظر صرفا آن دسته از دارایی‌هایی از بانک‌ها که در ترازنامه که قبلا با نرخ دلار ۱۱۰۰۰ تومان تسعیر شده بود، مورد تغییر قرار می‌گیرد و قابل تسعیر هست و دارایی‌های مشکوک الوصول آن‌ها تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها و دستیابی بانک‌ها به این منابع ذی نفع نخواهد شد.

نکته دیگری که سرمایه‌گذاران و سهام‌داران می‌بایست مورد توجه قرار دهند این موضوع است که بخش عمده‌ای از تراز مثبت ارزی بانک‌ها یورویی است و با توجه به سیاست‌های پی‌گرفته شده از سمت آمریکا، دلار آمریکا در مقابل یورو تضعیف گردیده است که از دو جهت می‌تواند این سود قابل شناسایی برای آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

سود تسعیر ارزی احتمالی بانک در تصویر پایین نشان داده شده است. نماد‌هایی که از نظر مبلغی بیشترین عایدی را خواهند کسب کرد عبارتند از وبملت و وپاسار. البته این موضوع را هم باید در نظر داشت که در صورت عدم تغییر خالص دارایی ارزی نسبت به گزارش ۶ ماهه، وبصادر و سمایه زیان تسعیر ارز شناسایی خواهند کرد.

باید این نکته را هم در نظر داشت که افزایش نرخ تسعیر ارز منجر به افزایش هزینه‌های مشکوک الوصول و مالیات نیز می‌شود؛ بنابراین بخشی از سود تعدیل می‌شود.

ارزش معاملات خرد بازار با احتساب معاملات سهام، حق تقدم و دو صندوق ETF دولتی (دارا یکم و پالایش یکم) امروز حدود ۱۹۳۱ میلیارد تومان بود که نسبت به روز قبل افت حدود ۱۰ درصدی را شاهد بود. این رقم همچنان پایین‌تر از میانگین روز‌های اخیر است و بهبود قابل توجهی پیدا نکرده است و متعاقبا با میانگین سالانه خود هم فاصله معناداری دارد. در خلال معاملات امروز بازار سهام کد‌های حقیقی‌ها ۳۸۶ میلیارد تومان را از بازار سهام بردند که بیانگر این مطلب است که روند خروج سرمایه حقیقی همچنان ادامه دارد و بی‌اعتمادی فعالان به این بازار تمام نشده است.

در پایان معاملات امروز بازار سهام صنایع بانکی، پتروشیمی و سرمایه‌گذاری بالاترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند، به‌طوری‌که ارزش معاملات انجام شده در این سه گروه حدود ۵۸ درصد از ارزش معاملات امروز بازار سرمایه را شامل شد. در بین پرارزش‌ترین نماد‌های معاملاتی بازار سهام وبملت، وتجارت، وبصادر، وسپهر، شستا و وپاسار خود نمایی می‌کنند که عمدتا نماد‌های بانکی و متاثر از تغییر نرخ تسعیر ارز هستند.

نکته قابل ذکر در این رابطه، این است که در پایان ساعت معاملاتی امروز، سرانه خرید کد‌های حقیقی در نماد‌های معاملاتی به ۱۳.۷ میلیون تومان رسید و در سمت دیگر یعنی فروشندگان حقیقی سهام، سرانه در سطح ۱۱.۳ میلیون تومانی توقف گردید.

علی‌رغم اینکه ۹۲ درصد نماد‌های معاملاتی کار خود را منفی به پایان رساندند. اما بنظر می‌رسد در صورتی که اراده‌ای جهت حمایت و ورود نقدینگی به بازار ایجاد شود سرایط برای حرکت بازار به سمت مدار مثبت فراهم باشد. این موضوع از بررسی میزان و تعداد صفوف فروش بازارهم قابل برداشت است. بطوریکه در انتهای بازار امروز حدود ۴۰۰ نماد همراه صف فروش به پایان رساندند و ارزش کل این صفوف رقمی بالغ بر ۵.۴ همت بود که عدد بزرگی محسوب نمی‌شود.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، شاخص کل با عرضه‌های صورت گرفته از ابتدای روز روند نزولی پی‌گرفته شده خود از ابتدای روز را حفظ کرده و با سیر نزولی به پایان رسانده است که بیانگر آن است که به احتمال بالا فردا شاخص کل کار خود را مثبت آغاز نخواهد کرد. (طبق مشاهدات گذشته‌نگری که صورت گرفته عموما شیب خط نمودار شاخص در انتهای روز نشانگر روند معاملاتی در آغاز روز بعد است.)

شاخص کل از نظر تکنیکالی نشان می‌دهد که نتوانسته است مقاومت محدوده ۱.۲۰۰میلیون واحدی خود را به بالا بشکند و دو کندل صعودی اخیر حکم پول‌بک را برای نماگر اصلی بازار سهام ایفا کرده است. قوی‌ترین حمایت تکنیکالی پیش‌روی بازار سهام محدوده ۱.۱۴۵ میلیون واحدی است که تا به حال ۳ بار واکنش قوی به نشان داده است. در صورت برگشت بازار به روند صعودی هم حمایت‌های شکسته شده قبلی اعم از حمایت استاتیک و روانی ۱.۲۰۰ و میانگین متحرک‌های ۲۵ و ۲۰۰ روزه به ترتیب می‌توانند نقش مقاومت را ایفا کنند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: