کد خبر: ۳۴۸۸۴۵
۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
0
خبر رسیده که سازمان بورس و اوراق بهادار سه مصوبه دیگر در راستای تقویت سمت تقاضا به تصویب رساندند؛ براین اساس مصوبه رفع مانع تراشی در انتشار اوراق، مصوبه تصویب مقررات زدایی فعالیت صندوق‌ها و حذف محدودیت‌های معاملات کارگزاران در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش پول نیوز، همزمان با ادامه واکنش‌ها در خصوص حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز که ایران مسئولیت مستقیم آن را متوجه اسرائیل دانسته، از پنج شنبه مذاکرات وین با اعلام غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران دنبال می‌شود.

 

مروری بر مهمترین تحولات سیاسی

همچنان اخبار درباره تحولات احیای برجام جدی گرفته می‌شود، چرا که پس از خرابکاری در مرکز تاسیسات هسته‌ای نطنز حالا ایران اعلام کرد مقدمات آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد را تکمیل کرد. آژانس انرژی اتمی هم همزمان با بازدید بازرسان سازمان انرژی اتمی از سایت هسته‌ای نطنز خبر داده که ایران قصد دارد ۱۰۲۴ سانتریفیوژ IR-۱ به سایت هسته‌ای زیرزمینی خود اضافه کند و تقریبا مقدمات آغاز غنی‎سازی ۶۰ درصد تکمیل شده است. سخنگوی کاخ سفید در واکنش به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران اعلام کرد که این یک مسئله جدی است و دولت امریکا آن را جدی می‌گیرد. کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه‌ای مشترک به تصمیم ایران برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی واکنش نشان دادند و ابراز نگرانی کردند. نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین همزمان با دیدار با هیات ایرانی در صفحه توییترش درباره افزایش سطح غنی‌سازی ایران و مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای نوشت: عجیب این که قصد ایران از فاصله گرفتن بیشتر از توافق هسته‌ای دقیقا ثابت می‌کند که احیای برجام، تنها راهکار عملی است که می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را به شاخص‌های توافق شده بازگرداند و از لغو تحریم‌ های امریکا اطمینان حاصل کند. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز همچنین در خبری از اتصال کامل برق سایت هسته‌ای نطنز هم خبر داده بود.

 

مذاکره فرسایشی به ضرر ایران

حالا با این اتفاقات و رویدادها، با یک روز تاخیر از پنج شنبه قرار است مذاکرات پی گرفته شود؛ رهبر انقلاب در نخستین روز ماه رمضان، در یک برنامه تلویزیونی در خصوص تحولات برجام گفت که سیاست کشور در مورد مذاکرات اعلام شده است. وی تاکید کرد تشخیص مسئولان این است که بروند مذاکره کنند تا این سیاست را اعمال کنند، اما او عنوان کرده مذاکره نباید فرسایشی باشد، چون برای کشور ضرر دارد. به گفته رهبر انقلاب امریکا نمی‎خواهد مذاکره کند که حرف حق را قبول کند، می‎خواهد در مذاکره حرف باطل را تحمیل کند. در همین حال کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در نامه به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده، ایران طبق حقوق بین‌الملل نسبت به هرگونه ماجراجویی رژیم اسرائیل هشدار می‌دهد و به هرگونه تهدید یا عمل متخلفانه انجام شده توسط این رژیم، قاطعانه پاسخ خواهد داد.

کاخ سفید هم در خصوص مذاکرات پنج شنبه اعلام کرده، گفت‌وگوها با ایران از روز پنجشنبه از سر گرفته خواهد شد و تاکید کرده می‌دانیم که گفت‌وگوها با ایران روندی طولانی خواهد داشت اما این یک گام مثبت است. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده نشست کمیسیون مشترک برجام روز پنجشنبه در وین برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان به رایزنی درباره دورنمای بازگشت محتمل امریکا به برجام ادامه می‌دهند.

در اخبار دیگری که در پیوند با تحولات منطقه صورت می‌گیرند، منابع عراقی گزارش دادند که پایگاه نظامیان امریکایی در نزدیکی فرودگاه اربیل هدف حمله راکتی قرار گرفته است. چهارشنبه شب البته حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری عراق و ترکیه بر لزوم تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور و تسهیل در روابط تجاری و حمل‌ونقل کالا تاکید کرد.

همسو با تحولات سیاسی، در اقتصاد هم دولتی‌ها به دنبال این هستند تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، بورس دوباره رونق بگیرد. در این مسیر، سیاست‌گذار در پی اتخاذ تصمیمات جدیدی است؛ به طوریکه بعد از تصویب تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان به بورس در قالب انتشار اوراق شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگی برای خرید سهام، حالا خبر رسیده که سازمان بورس و اوراق بهادار سه مصوبه دیگر در راستای تقویت سمت تقاضا به تصویب رساندند؛ براین اساس مصوبه رفع مانع تراشی در انتشار اوراق، مصوبه تصویب مقررات زدایی فعالیت صندوق‌ها و حذف محدودیت‌های معاملات کارگزاران در دستور کار قرار گرفته است.

محمد حسن ابراهیمی سرو علیا، عضو هیات مدیره سازمان بورس در توضیح یکی از این مصوبه‌ها گفته است: محدودیت خرید سهام تا سقف ۲۵ میلیون تومان برای اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و کارکنان کارگزاری و افراد تحت تکفل آنها حذف شد. مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار هم از راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی خبر داد. حالا همسو با تصمیمات و اقدامات جدید سیاست‌گذار، شایعات عجیب و غریبی هم به گوش می‌رسد؛ بورس و فرابورس اما در یک اطلاعیه مشترک انتشار برخی شایعات و اکاذیب در فضای مجازی مبنی بر کسب ثروت‌های نجومی از بازار سرمایه توسط افرادی خاص را تکذیب کردند.
بسته حمایتی ابلاغ شد

در مهم‌ترین خبر مربوط به حوزه صادرات، حمید زادبوم رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران از تصویب و ابلاغ بسته جامع سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ خبر داد.

همچنین اتاق بازرگانی ایران در گزارش ارزیابی بررسی نقاط ضعف و قوت اقتصاد ایران نوشت: اقتصاد ایران پس از اعمال تحریم‌های ثانویه ایالات متحده، به دلیل کاهش صادرات نفت و سرمایه‌گذاری تضعیف شده است. علاوه بر آن، همه‌گیری کووید-۱۹ باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌ها شده است. در نتیجه ریال همچنان ضعیف و تورم همچنان بالا باقی خواهد ماند. چنانچه تحریم‌ها به‌تدریج لغو شود، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۴.۳ درصد و برای سال ۲۰۲۲ معادل ۸.۲ درصد پیش‌بینی می‌شود.

در همین حال، در سیمانی‌ها، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته است: هنوز درصد یا روش افزایش قیمت سیمان مشخص نشده است. امیدواریم در کمتر از یک ماه آینده نرخ‌گذاری مشخص شود.

در بخش پتروشیمی اما امروز (پنج شنبه) قرار است چهار طرح پتروشیمی شامل طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان مهر، طرح تفکیک اتان پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان عسلویه، افتتاح نخستین واحد تولید کاتالیست پلی پروپیلن در شازند و نخستین واحد تولید پلی اتیلن سنگین در شازند با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شود.
جلسه فوق العاده اول صبح در سازمان بورس

در خبرهای مربوط به شرکت‌ها، در مهم‌ترین رویدادها، قرار است ۴۷.۱ درصد سهام غیرمدیریتی بیمه آرمان (آرمان) با قیمت پایه هر سهم معادل ۹۰۰ تومان روز دوشنبه ۳۰ فروردین از طریق تابلو زرد بازار پایه فرابورس ایران، عرضه شود. همچنین گروه پتروشیمی تابان فردا از واگذاری ۱۶ درصد سهام نفت سپاهان (شسپا) با قیمت پایه هر سهم ۲۱۴۸ تومان در روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت امسال خبر داد. در همین حال پذیره‌نویسی اوراق اجاره سهام سرمایه‌گذاری صباتامین (صبا) از شنبه ۲۸ فروردین تا دوشنبه ۳۰ فروردین انجام می‌شود؛ این بدان معناست که مجموعه شستا (صبا تامین ) و مجوز نخستین اوراق ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای تامین مالی خرید سهام صادر شد. براین اساس خرید سهام فملی از بانی (صبا تامین) توسط نهاد واسط و اجاره به شرط تملیک آنها به بانی.

بهساز کاشانه تهران (ثبهساز) از عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده با موضوع مزایده: مزایده فروش ۱ واحد تجاری پروژه یاقوت به دلایل عدم حصول نتیجه: فاقد متقاضی خبر داد. سرمایه‌گذاری توسعه ملی (وتوسم) هم از عدم حضور شرکت‌کننده در مزایده اخیر خود خبر داد. تاید واتر خاورمیانه (حتاید) هم اعلام کرد: به موجب عدم وجود شرکت‌کننده در مزایده، ۴ فروند شناور تحت مالکیت به فروش نرسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: