کد خبر: ۳۴۸۷۳۴
۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
0
در بورس سهام، هیچ چیز با ارزش‌تر از اطلاعات نیست؛ اطلاعات اولین محرک روند پول و خرید و فروش است، اما با توجه به تحولات دیجیتالی در بازار‌های سهام جهان سرعت نیز نقش مهمی دارد. کدام یک ارجح ترند؟
باهوش‌ترین یا سریع‌ترین کدام در بورس برنده می‌شود؟
به گزارش پول نیوز، با اطلاعات کافی در مورد بخش خاصی از بازار می‌توان دریافت که دقیقاً به کجا باید رفت و چگونه می‌توان سود کسب کرد و یا ثروت خود را از دست نداد. اطلاعات برای برخی از کسانی که در بازار معامله می‌کنند مخفی نیست، کاری که برخی برای به دست آوردن اطلاعات ارزشمند و کسب سود بالا ممکن است از طریق کانال‌های قانونی و گاهی غیرقانونی انجام می‌دهند. اما همین دسترسی به اطلاعات ممکن است منجر به مجازات شدید و از دست دادن دارائی‌ها شود.

در سال ۲۰۱۲ صندوق‌های پوشش ریسک بسته شد، کارگزاران و تحلیلگران جریمه شدند، مدیران ارشد به دلیل دور زدن قوانین و تلاش آن‌ها برای انجام معاملات مبتنی بر اطلاعات فاش شده از شرکت‌ها یا گمراه کردن سایر سرمایه گذاران استعفا دادند، حتی "کریستین ولف" رئیس جمهور آلمان نیز در سال ۲۰۱۲ پس از اینکه از اطلاعات فاش شده در بازار سهام بهره‌مند شده بود؛ استعفا داد.

اما در جهانی که با فناوری‌ها دائماً در حال تکامل است، سرعت به عاملی تبدیل شده است که از اهمیت کمتری نسبت به اطلاعات برخوردار نیست و با توجه به نوسانات زیاد، سرعت برای دستیابی به بهترین تصمیم سرمایه گذاری در بهترین زمان عنصری جدی شده است و لذا نیاز به اطلاعات و سرعت توامان است تا گرفتار سقوط برق آسا نشویم.

حرکت بازار سهام می‌تواند بسیار بی ثبات باشد، زیرا اخیراً جهان با وسواس سهام "Game Stop" را دنبال می‌کند و سرمایه گذاران سعی می‌کنند از بهترین اطلاعات موجود و سریعترین الگوریتم‌های معاملاتی برای معامله در بازار استفاده کنند.

سرعت و اطلاعات به فاکتور‌های جالبی تبدیل شده اند، یکی از دلایل مهم معامله سهام از سوی مردم، اشتیاق آن‌ها برای دیدن اطلاعات مربوط به سودآوری شان است. این اطلاعات ممکن است یک توییت، اخبار، مقاله یا موارد اساسی‌تر مانند یک تحلیل دقیق سهام این شرکت باشد.

اطلاعات و سرعت

قیمت سهام چیزی نیست جز انعکاس ارزش تخمینی آن توسط فعالان بازار، که قیمت را بر اساس انتظارات خود از جریان‌های نقدی آینده شرکت تخمین می‌زنند و این انتظارات به طور طبیعی تخمین انجام شده بر اساس اطلاعاتشان شکل می‌گیرید و سپس روند پردازش و تجزیه و تحلیل تا زمانی که به تصمیم سرمایه گذاری و یا فروش برسند.

البته، همه اطلاعات یکسان نیستند، اما بسیاری از اطلاعات دارای یک ویژگی مشترک هستند و آن هم حساسیت به زمان است. حساسیت به زمان ممکن است به دلیل اعلام عمومی در آینده باشد بنابراین سرعت برای معامله گر بسیار مهم می‌شود، زیرا انتظار یا تأخیر به دلیل برقراری ارتباط به این معنی است که اطلاعات ارزشمند اکنون عمومی هستند و لذا اطلاعات مذکور منسوخ شده و تأثیری ندارند.

یک معامله گر با همتایان خود در حال رقابت است و اگر فرد بورسی که دارای اطلاعات مهم و احتمالاً خصوصی است خیلی سریع مطابق آن عمل نکند، این احتمال وجود دارد که یک معامله گر دیگر با همان داده‌ها مطابق با آن حرکت کند و پس از انجام این معامله ساخته شده، اطلاعات از ارزش کمتری برخوردارشوند.

شرکت‌های بازرگانی منابعی را صرف دستیابی به اطلاعات با کیفیت خوب می‌کنند. آن‌ها داده می‌خرند یا افرادی را برای تحقیق و هزینه‌ای برای خرید کامپیوتر‌های اختصاصی برای پردازش داده‌ها به کار می‌گیرند بنابراین اطلاعات با کیفیت خوب ارزان نیست.

به همین ترتیب، گردش سریع اطلاعات هزینه بر است. اتصال سریع شبکه برای دسترسی سریع به بازار‌ها الزامی است و ممکن است برای اجرای استراتژی‌های معاملاتی، یک تیم بزرگ اجرا (و پرهزینه) و به خوبی آموزش دیده باشد. (کارکنان بیشتر در بهبود روند مدیریت ریسک به اجرای سریعتر منجر می‌شوند.)

معامله گر سریع همیشه انگیزه قوی تری برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر دارد و به همین ترتیب، معامله گر دانشمند انگیزه قوی تری برای سریعتر شدن دارد، به همین دلیل ترکیب سرعت و اطلاعات مهم است، اما آیا یکی از دیگری مهمتر است؟

سرمایه گذاری روی سرعت یا اطلاعات

افزایش سرعت یا اطلاعات باعث ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران برای دستیابی به سرعت و اطلاعات بیشتر می‌شود و اگر از هر یک از این دو امکان کمی وجود داشته باشد، آن‌ها مکمل یکدیگر هستند، اما وقتی معامله گر سهام در یک مرحله پیشرفته از داشتن اطلاعات یا تکنیک‌های سرعت قرار دارد، یکی از آن‌ها می‌تواند جایگزین دیگری شود.

با توجه به تجزیه و تحلیل توسط بارت زو یوکسین، استادیار امور مالی در INSEAD و چیانگ هوانگ، استاد امور مالی در کالج هنگ کنگ، سرعت پیشرفت در فن آوری در حال حاضر باعث کاهش تقاضای سرمایه گذاران برای کسب اطلاعات و بالعکس می‌شود.

این دو محقق دریافتند که بازار مالی دو نقش عمده دارد. آن‌ها در حال تخصیص منابع به مهمترین نیاز شان (جمع آوری یا انعکاس اطلاعات) هستند و می‌گویند روند "کشف قیمت" به طور متفاوتی تحت تأثیر فناوری اطلاعات و سرعت قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، با فرض اینکه قیمت واقعی هر سهم یک شرکت ۱۰۰ دلارباشد، ممکن است اطلاعات خوب یک هفته طول بکشد تا سرمایه گذار به سطح ۹۰ دلار نزدیک شود، اما با ترکیب آن با تکنیک سرعت معامله گر می‌تواند در یک روز متوجه این موضوع بشود.

هر چند پیشرفت در فناوری اطلاعات می‌تواند در برخی موارد مانع رسیدن به سطح مطلوب قیمت شود و در این حالت، بهبود فناوری اطلاعات منجر به افزایش تقاضا برای سرعت می‌شود و در نتیجه، افراد بیشتری سطح ۹۰ دلاررا در طی یک روز کشف می‌کنند. با درک اینکه بسیاری دیگر در یک بازه زمانی مشابه قیمت مشابهی را کشف کرده اند، ممکن است بقیه افراد علاقه‌ای به کسب اطلاعات بیشتر نداشته باشند و بنابراین روند کشف قیمت تا سطح ۱۰۰دلار ادامه نخواهد یافت.

عوارض جانبی توسعه

اطلاعات بیشتر منجر به برآورد دقیق تری از ارزش سهام می‌شود، اما در شرایط فعلی بازار، اطلاعات باید به سرعت عمل کنند. تحولات فناوری سرعت بر نحوه جمع آوری اطلاعات در بازار تأثیر می‌گذارد. اگر سرعت استاندارد، فراوان و ارزان شود، اولین تأثیر این است که هر کس اطلاعات را فقط در کوتاه مدت می‌خواهد و این بدان معنی است که رقابت در همه زمینه‌ها شعله ور می‌شود و در یک دوره بسیار کوتاه معاملات سریع زیادی وجود خواهد داشت.

این به نوبه خود در ازدحام بازار منعکس می‌شود و هر کس یک تکه کوچکتر از کیک خواهد داشت، زیرا معامله گران انگیزه‌ای ندارند که در دراز مدت منابع خود را صرف اطلاعات کنند.

با پذیرش برنامه‌های بیشتری که روند تجارت و اجرای تصمیم را تسهیل و تسریع می‌کند و این امر را به راحتی در معرض دید همه قرار می‌دهد، (مانند کاربرد "رابین هود" که مبتنی بر مفهوم اقتصاد رفتاری برای ساده سازی و تسهیل سرمایه گذاری است) و با توجه به در دسترس بودن اطلاعات (یا شاید ساخت آن) از طریق سیستم عامل‌هایی مانند "Reddit"، (یک پلتفرم شبکه اجتماعی مانند تلگرام) قابلیت تحریف بازار نیز بالا می‌رود در حالی که سرمایه گذاری‌های بی پروایانه و سنگینی توسط دلالان انجام می‌شود و ابزار‌های مالی بسیار کلیدی به راحتی در دسترس سرمایه گذاران بی تجربه قرار گرفته اند. به این ترتیب قیمت‌ها در طول روز شاهد نوسانات شدید می‌شوند وگرنه از لحاظ اقتصادی بی معنی است که ارزش سهام Game stop در ۱۰ مارس بین ۱۷۲ تا ۳۴۸ دلار در نوسان باشد. این باعث می‌شود وال استریت بیشتر شبیه یک کازینو با ضرر‌های هنگفت و غیرمنطقی باشد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: