پول نیوز عملکرد بازار سرمایه در سال گذشته را بررسی کرد؛
کد خبر: ۳۴۷۹۳۶
۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱
0
تابلوی بورس اوراق بهادار در آخرین روز کاری سال سبزپوش شد، اما کارنامه بورس در سالی که گذشت روز‌های سبز و قرمز تاریخ‌سازی را ثبت کرد.
تولیدی////// پیدا و پنهان بورس در سال ۹۹
به گزارش پول نیوز، آمار و ارقام سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد بورس اوراق بهادار تهران رکورددار بوده است. صعود و سقوط، تعداد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، ابزار‌های مالی که برای نخستین‌بار در این بازار معرفی شدند و عرضه‌های اولیه، بازار متفاوتی را در این سال به‌وجود آورد.

شاید شما هم صف‌های دریافت کد بورسی را در ماه‌های اولیه سال به یاد دارید. شلوغی دفاتر پیشخوان و کارگزاری‌ها نشان‌دهنده رونق بازار سهام و استقبال مردمی بود که یک ماه پیش، به نشانه اعتراض این بار به سعادت‌آباد رفتند تا از پشت دیوار‌های شیشه‌ای شرکت بورس، مقصر ضرر و زیانی که به سبد سرمایه‌گذاری‌شان وارد شده بود، شناسایی کنند.

بورس تهران در چهار ماه ابتدایی سال، بازدهی قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت. سبد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بورسی در فروردین ماه به‌طور متوسط حدود ۳۵ درصد رشد کرد. بازدهی ۴۳ درصدی اردبیهشت و همچنین بازدهی حدود ۲۹ درصدی خرداد، بهار سبز رنگی را در این بازار رقم زده بود که پس از آن تنها در تیر ماه تکرار شد.

نخستین‌ماه تابستان نقطه اوج بازدهی بورس در بین ۱۲ ماه امسال بود و سبد سهامداران به‌طور متوسط رشد حدود ۵۱ درصدی را تجربه کرد. همین‌جا بود که روز‌های خوش بورس به سر رسید و شاخص پس از عبور از مرز ۲ میلیون واحد در ۱۹ مردادماه، وارد روند نزولی شد و تا چهار ماه پس از آن نتوانست به بازدهی‌های ماهانه مثبت را تجربه کند.

بازده کم‌رمق ۶.۹ درصدی در آذر نیز نتوانست در زمستان ادامه یابد و کمترین بازدهی ماهانه شاخص در دی‌ماه با نرخ منفی ۲۰ درصد ثبت شد. این موضوع، زمینه‌ساز اعتراض سهامداران و تجمع برخی از آن‌ها در مقابل شرکت بورس در روز‌های پایانی دی‌ماه و روز‌های ابتدایی بهمن ماه شد. در نهایت نیز در بهمن‌ماه با بازده بیش از هفت درصدی به پایان رسید.

آخرین ماه سال نیز با بازدهی بیش از ۲ درصدی به پایان رسید و شاخص کل در آخرین روز معاملاتی با قرار گرفتن در سطح یک میلیون و ۳۰۷ هزار واحدی و رشد ۱.۳ درصدی نسبت به روز پیش از آن، سبز بسته شد و به استقبال آخرین سال قرن رفت.

در سالی که گذشت ۲۷ شرکت برای نخستین‌بار در بازار سرمایه عرضه شدند. در مجموع ۱۰ شرکت به بورس اوراق بهادار تهران و ۱۶ شرکت به فرابورس ایران اضافه شدند. دو عرضه اولیه بزرگ دولتی یعنی شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین با نماد صبا و شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با نماد شستا در نخستین روز‌های کاری سال ۱۳۹۹، شروعی برای عرضه سایر شرکت‌ها در بازار سرمایه بود. در مجموع حدود ۱۱۰ میلیون درخواست خرید موفق در عرضه اولیه این ۲۶ شرکت در سال ۱۳۹۹ ثبت شد.

نخستین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله دولت یا ETF یکی از ابزار‌هایی بود که در سال ۹۹ به بازار سرمایه معرفی شد و دولت توانست از این طریق ۱۷ درصد سهام بانک ملت، ۱۶.۵ درصد سهام بانک تجارت و سهام بیمه اتکایی امین و بیمه البرز را به بازار عرضه کند.

علاوه بر این، استقبال مردم در ماه‌های ابتدایی سال همزمان با همه‌گیری کرونا در کشور بود و خطر ازدحام برای احراز هویت در دفاتر پیش‌خوان و کارگزاری‌ها را برای مردمی به همراه داشت که در صف دریافت کد بورسی بودند و موجب شد برای نخستین‌بار، احراز هویت افراد برای دریافت کد بورسی به صورت آنلاین انجام شود.

آزادسازی معامله سهام عدالت دیگر امکانی بود که برای اولین‌بار در سال ۱۳۹۹ برای دارندگان این سهام فراهم شد و پس از حدود ۱۴ سال، دارندگان سهام عدالت توانستند معامله این سهم را در بورس تجربه کنند.
علاوه بر این، در این سال و پس از تغییر ریاست سازمان بورس، برای نخستین‌بار پس از حدود پنج سال، دامنه نوسان قیمت تغییر کرد و از منفی تا مثبت پنج درصد به منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد کاهش یافت.

صندلی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار در سال ۹۹ میزبان سه نفر بود و این بیشترین تعداد رئیسانی است که سازمان در طول یک سال به خود دیده است.

شاپور محمدی که از تابستان ۱۳۹۵ ریاست سازمان را برعهده داشت در فروردین‌ماه امسال از ریاست سازمان استعفا داد و حسن قالیباف اصل بر صندلی او نشست. اما مدت فعالیت قالیباف‌اصل به عنوان رئیس سازمان در بهمن‌ماه امسال با استفعای حاشیه‌سازی که در زمان حضورش در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، از طریق وب‌سایت سازمان منتشر شد به پایان رسید و معاون اقتصادی فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی یعنی محمدعلی دهقان دهنوی جایگزین او شد.

​​​​​​با جابه‌جایی‌های انجام شده در سال ۹۹ بار دیگر شاهد تغییر در سطح ریاست به صورت استعفا بودیم، موضوعی که از ابتدای سازمان بورس و اوراق بهادار از سال ۱۳۸۵ تکرار شده و تا کنون هیچ‌کدام از رئیسان سازمان با روشی غیر از استعفا تغییر نکرده‌اند.
 
بازار سرمایه شاهد چرخش نقدینگی به سمت سهم‌های شاخص ساز بود.

سعید کرداری، کارشناس و فعال بازار سرمایه ضمن تحلیل وضعیت امروز بورس و روند معاملاتی بیان کرد: امروز ارزش معاملات که ناشی از حجم معاملات است رقم خوبی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بود و به طور کلی در چند وقت اخیر نقدینگی خوبی به بازار بورس تزریق شده است و سهم‌ها به نسبت خوبی خرید و فروش می‌شود.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که باعث شده شاخص هم وزن در روز یکشنبه مثبت شود به دلیل این است که سهم‌های کوچک بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، اما بازار همچنان هیجانی است البته به نسبت زمان انتخابات آمریکا کم‌تر شده است.

کرداری ادامه داد: اصطلاحا پول ترسو در بازار زیاد شده است که به اخبار و شایعات و یا خرید و فروش‌های حقوقی واکنش‌های زیادی را در بازار نشان می‌دهند و همین موجب شده است تا بازار در جا بزند و به تعادل نرسد.

کارشناس بازار سهام تاکید کرد که البته امروز سهم‌های کوچکی که در چند روز اخیر سبز بودند منفی شدند، احتمال می‌رود در آینده نزدیک بازار باز هم به سمت سهم‌های بزرگ و شاخص ساز مثل فولاد، فملی، فارس، شستا و... حرکت کند؛ و احتمال رشد در سهم‌های دلار محور و شاخص ساز وجود دارد.

با حرکت نقدینگی به سمت سهم‌های بزرگ و شاخص ساز شاهد رشد سهامی مانند شستا خواهیم بود
او ضمن اشاره به وضعیت سهم شستا تاکید کرد که سهم شستا با توجه به اینکه اصلاح زیادی داشته است و به محدوده‌ی ۲۴۰۰ تا ۲۳۰۰ به قیمت سطح حمایتی قوی رسید که احتمال بازگشت آن وجود داشت و دیروز این اتفاق افتاد و مثبت شد و امروز توانست به محدوده صف خرید برسد. البته با حرکت نقدینگی به سمت سهم‌های بزرگ و شاخص ساز شاهد رشد دوباره این سهم‌ها خواهیم بود.

کرداری افزود: سهم شستا به دلیل اینکه تعداد زیادی افراد حقیقی تازه ورود داشت دقیقا همان اتفاقی که در رشد شارپی و هیجانی آن شاهد بودیم در سقوط هم اتفاق افتاد و اصلاح زیادی کرد. با وجود اینکه حقوقی سهم هر روز خریدار سهم بود تا بتواند حمایت داشته باشد که در غیر اینصورت شاید سهم ریزش بیشتری هم تجربه میکرد.

این فعال بازار سرمایه بیان کرد: در چند روز اخیر، چون شایعه شده بود که سهم‌های کوچک بایستی رشد داشته باشند. اما سهم‌های بزرگ بازار یک مقدار تحت فشار فروش بودند و همین امر موجب شد تا حتی برخی از صندوق‌های بورسی هم سهم‌های شرکت‌های بزرگ را فروختند تا به سمت سهم‌های کوچک بروند. البته این چرخش مجدد اتفاق خواهد افتاد و افرادی که صبور باشند بهترین بازدهی را در این سه ماه پایانی سال خواهند داشت.

وی عنوان کرد: سهم‌هایی شرکت‌های بزرگ که بنیاد خوبی دارند در آینده وضعیت مناسبی پیدا می‌کنند. مثل سهم‌هایی که در بالا نام بردم و یا شرکت‌های پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها در آینده نزدیک به دلیل اصلاح‌هایی و افزایش سرمایه‌هایی که داشتند رشد خوبی خواهند داشت.

کرداری بیان کرد: البته در پالایشی‌ها نباید انتظار رشد شارپی را داشته باشیم چرا که هنوز شاید تا حدودی قیمت‌های بالایی دارند و احتمال می‌رود چیزی حدود ۲۰ درصد رشد داشته باشند و بعد از آن در جا بزنند.

این کارشناس معتقد است که به دور از تعصب تا پایان سال بهترین بازار برای سرمایه گذاری بورس است. چرا که بازار‌های موازی همچنان در حالت اشباع و نزول به سر میبرند و اگر خبر و شرایط خاصی پیش نیاید بازار سرمایه بازار اول خواهد بود. برای افرادی هم که ریسک گریز هستند و تمایل دارند در صورت افزایش ارزش ریال متضرر نباشند، صندوق‌های درآمد ثابت و خرید اوراق هستند که سود ماهانه می‌دهد.

وی در انتها افزود: با توجه به نرخ بهره که بین ۱۸ درصد و ۲۰ درصد انگیزه را برای رشد شاخص کم می‌کند و شاخص یک سری دلایل بنیادی قوی تری برای رشد می‌خواهد که با قدرت بتواند صعود خوبی داشته باشدو این هم باعث می‌شود تا یک مقداری درجا بزند و پول چرخش داشته باشد بین سهم‌های مختلف و سرمایه گذار بیشتر به سود مقطعی توجه پیدا می‌کند و این مسئله هم از بعد فروش شرکت‌ها و هم از بعد سیاسی به یک نتیجه قطعی‌تر و گشایش‌های بیشتری باشیم. البته در کل سرمایه گذاری روی سهم‌های بنیادی و خوب بهتر از بازار‌های موازی نتیجه خواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: