April 2021 19 / دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۴۷۶۹۵
۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
0
سود سهام عدالت برای تمام دارندگان سهام عدالت واریز می‌شود، اما مبلغ واریز متفاوت است و به ارزش برگه سهام عدالت بستگی دارد. مقام‌های مسئول در مورد زمان واریز سود سهام عدالت اعلام کردند که برای واریز سود سهام عدالت تا قبل از پایان سال تلاش میکنند.
ایا سود سهام عدالت به روش مستقیم تعلق می‌گیرد؟
به گزارش پول نیوز، سود سهام عدالت هر سال به حساب سهامداران واریز می‌شود و امسال هم تمام کسانی که برگه ۵۰۰ هزارتومانی سهام عدالت دارند، سود سهام عدالت دریافت میکنن. واریز سود سهام عدالت به روش مدیریت سهام عدالت مربوط نیست و تمام سهامداران عدالت مشمول دریافت سود می‌شوند. مبلغ سود سهام عدالت برای کسانی که دارای سهام عدالت ۵۰۰ هزارتومانی هستند ۲۰۰ هزارتومان و برای دارندگان سهام عدالت با ارزش یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان میباشد. مقام‌های مسئول در مورد زمان واریز سود سهام عدالت اعلام کردند که برای واریز سود سهام عدالت تا قبل از پایان سال تلاش میکنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به وضعیت سهام عدالت اشاره کرد و گفت: پرتفوی سهام عدالت شامل شرکت‌های بزرگ و قدرتمند در بازار سرمایه است. همچنین شرکت‌های سرمایه گذاری استانی تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند، شرکت‌های سرمایه پذیر با برگزاری مجامع، سیاست‌های تقسیم سود خود را اعلام کردند و برخی تمامی منابع و برخی دیگر بخشی از منابع خود را به صورت سود تقسیم خواهند کرد.

وی در خصوص سیاست تقسیم سود تا پایان سال بیان داشت: تقسیم سود سهام عدالت از دو بخش در حال بررسی است. بخش اول در سمات است که اطلاعات سهامداران پالایش شده است و کسانی که سهام خود را فروختند سودی به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت، اما آن دسته که این سهم را خریداری کردند شامل سود خواهند شد.

دهقان دهنوی افزود: اطلاعات در سمات در حال آماده سازی است و تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود. اما بخش دوم بر عهده شرکت‌های سرمایه پذیر است که باید سود تقسیمی را به شرکت سمات واریز کنند تا بین مردم توزیع شود. این فرآیند در حال بررسی است و تلاش بر این است که در بهترین حالت تمامی ۲۰۰ هزار تومان و در حالت‌های بعدی بخشی از این ۲۰۰ هزار تومان تا قبل از پایان سال به سهامداران اعطا شود. با توجه به تعطیلی بانک‌ها در روز شنبه به نظر می‌رسد سود مدنظر تا روز ۵ شنبه باید به حساب سهامداران واریز شود.

رییس سازمان بورس در ادامه خاطرنشان کرد: به تمامی سهامداران سهام عدالت که یک برگه سهام ۵۰۰ هزار تومانی داشته باشند ۲۰۰ هزار تومان سود تعلق می‌گیرد به این ترتیب هر فردی دارای دو برگ سهام ۵۰۰ هزار تومانی باشد ۴۰۰ هزار تومان سود کسب خواهد کرد.

زمان قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص است؟

بعد از مدت‌ها انتظار، مشمولان سهام عدالت برای تعیین نهایی زمان واریز سود سال ۹۸ عدالت، روز گذشته خبری در برخی از رسانه‌ها به نقل از «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصاد و دارایی در مورد واریز سود سهام عدالت منتشر شد مبنی بر اینکه «از ۱۰ روز قبل در تلاشیم که سود را از شرکت‌ها دریافت کنیم تا قبل از عید سود به سهامداران پرداخت شود، سعی می‌کنیم چهارشنبه و پنجشنبه سود سهام عدالت به حساب افراد واریز شود.»

وی گفته است: «می‌توانیم الان نفری ۱۰۰هزار تومان بدهیم، اما تلاشمان این است که تا آخر همین هفته به طور کامل پرداخت شود.»

این خبر در حالی منتشر شده است که در ابتدای هفته جاری، مشاور اجرایی سهام عدالت در شرکت سپرده گذاری مرکزی در گفتگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرده بود: با توجه به عدم واریز سود از سوی برخی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، نمی‌توان اعلام کرد که در چند روز مانده به پایان سال، سود به حساب مشمولان سهام عدالت پرداخت می‌شود یا به سال آینده موکول خواهد شد.

وی همچنین به این موضوع هم اشاره کرده بود که لازمه پرداخت سود مشمولان سهام عدالت، واریز سود به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی است.

همچنین تازه‌ترین پیگیری در عصر روز سه‌شنبه درباره زمان دقیق واریز سود سهام عدالت نشان می‌دهد که واریز سود سهام عدالت تا روز پنجشنبه، قطعی نشده است.

مشاور اجرایی سهام عدالت در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در این باره گفت: تاکنون تصمیم جدیدی برای واریز حتمی سود سهام عدالت تا روز پنجشنبه اتخاذ نشده است، همه مسوولان حاضر در این شرکت بسیج شده‌اند تا در صورت واریز وجوه از سوی شرکت‌های سرمایه پذیر، سود را به حساب سهامداران واریز کنیم.

«محمدرضا پوررضایی» افزود: تا این لحظه حدود هشت شرکت سود خود را به حساب شرکت سپرده گذاری واریز کرده‌اند، اگر با این روند پیش برویم امکان اینکه بخشی از سود سهام عدالت در سال جاری واریز شود وجود دارد.

وی گفت: نمی‌توان اکنون با قطعیت اعلام کرد که سود سهامداران تا روز پنجشنبه واریز می‌شود، زیرا چیزی به صورت دقیق مشخص نشده است.

پوررضایی خاطرنشان کرد: واریز سود دو مرحله دارد، در ابتدا مرحله وصول از سوی شرکت‌های سرمایه پذیر است و مرحله دیگر مربوط به شرکت سپرده گذاری است که باید سود‌ها را بین سهامداران توزیع کند.

یک مقام دیگر سازمان بورس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تکلیف نهایی واریز سود سهام عدالت تا ظهر فردا (چهارشنبه) مشخص می‌شود. در صورتی که بیشتر شرکت‌های سرمایه پذیر سود‌ها را واریز کنند، می‌توانیم در روز پنجشنبه، همه سود‌ها را به مشمولان پرداخت کنیم، در غیر این صورت، واریز سود سهام عدالت به سال ۱۴۰۰ موکول می‌شود.

برای سهامداران با دارایی ٥٣٢ هزار تومان رقم ٢٠٠ هزار تومان و افراد دارای سهام یک میلیون تومان، مبلغ ٤٠٠ هزار تومان سود واریز می‌شود.

شرایط پرداخت سود سهام عدالت امسال مشخص شد

مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص نحوه پرداخت سود سهام مشمولین سهام عدالت اعلام کرد: طبق مصوبه ۱۲ اسفند شورای عالی بورس، مقرر شد سود قابل تقسیم شرکت‌های سرمایه گذار پذیر سهام عدالت شامل ۳۶ شرکت بورسی و فرابورسی متعلق به تمامی مشمولین سهام عدالت اعم از مستقیم و غیرمستقیم از محل عملکرد سال مالی منتهی به شهریور ۹۹ که مجامع سالانه آن‌ها در سال ۹۹ برگزار شده توسط سپرده گذاری مرکزی تجمیع شده و به نحو زیر بین مشمولین سهام عدالت توزیع می‌شود.

به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از این محل هیچ گونه وجهی پرداخت نخواهد شد و آن شرکت‌ها نمی‌توانند از محل سود سهام شرکت‌های سرمایه پذیر درآمد شناسایی و ثبت کنند و در صورت دریافت وجه از شرکت‌های سرمایه پذیر مکلفند نسبت به عودت و پرداخت آن به حساب اعلامی سپرده گذاری مرکزی اقدام کنند.

الف) سود سهام دارندگان سهام شرکت‌های سرمایه پذیر که روش مستقیم سهامداری را انتخاب کرده و در تاریخ برگزاری مجمع هر شرکت، مالکیت سهام را حفظ کرده باشند توسط سپرده گذاری مرکزی تجمیع شده و به تناسب سهام هر یک از آن‌ها در روز برگزاری مجمع، حداقل در دو مرحله که تاریخ آن از سوی سازمان بورس تعیین و اعلام می‌شود به سهامداران شرکت‌های فوق پرداخت خواهد شد.

ب) به مشمولین سهام عدالت به روش غیرمستقیم را انتخاب کردند، سود شرکت‌های سرمایه پذیر در صورتی پرداخت می‌شود که سهام را تا ۲۳ اسفند همچنان به فروش نرسانده و مالکیت آن را در اختیار داشته باشند. سود سهامداران شرکت فوق به نسبت میزان سهام آن‌ها در شرکت تعلق گرفته و در صورت فروش سهام از سوی مشمولین سود سهام نیز به خریداران تعلق خواهد گرفت که در ۲۳ اسفند سهامدار باشند.

شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باید نسبت به اصلاح اطلاعات و صورت‌های مالی از بابت سود سهام شناسایی شده حاصل از مجمع عمومی برگزار شده در سال ۹۹ شرکت‌های سرمایه پذیر اقدام کنند.

- سود ناشی از تقسیم سود در مجموعه برگزار شده در سال ۹۹ شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت به سهامداران مورخ ۲۵ اسفند شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پرداخت خواهد شد؛ لذا سهامدارانی که پس از ۲۵ اسفند اقدام به خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌کنند باید این موضوع را مد نظر قرار دهند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: