April 2021 11 / يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۴۶۸۹۴
۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
0
مصوبه دیروز مجلس مبنی بر افزایش قیمت برق صنایع بر قیمت سهام این شرکت‌ها تاثیر منفی خواهد داشت. در مقابل سازمان بورس صندوق‌های بادرآمد ثابت را ملزم به تزریق پول به بورس کرد. مصوبه‌ای که ناظر گمان می‌کند اثر مثبت بر بازار می‌گذارد.
چشم انداز بورس تیره‌تر شد؟ /منتشر شود/
به گزارش پول نیوز، در ادامه مصوبان شبانه برای نجات بورس نهاد ناظر مصوب کرد صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت ملزم به سرمایه گذاری حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق در سهام، حق تقدم و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده دربورس و واحد‌های سرمایه گذاری صندوق‌ها هستند. این صندوق‌ها مکلف هستند تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۹ نسبت به افزایش حداقل ۳ واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

این مصوبه یعنی تا پایان اسفند ۹ هزار میلیارد تومان پول به بورس تزریق شود. در مقابل مجلس نیز برای بودجه سال آینده وزارت نیرو را مکلف کرد بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی، واحد‌های پالایشگاهی و پتروشیمی را با احتساب بهای انتقال انرژی برق تا محل تحویل به مصرف‌کننده بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی (ECA) محاسبه و دریافت کند. با این مصوبه قیمت برق صنایع بالا می‌رود و این اثر هزینه می‌تواند درآمد آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین بورس امروز را با دو مصوبه مقابل هم شروع می‌کند اولی به نفع بازار و دومی ظاهرا به زیان بخشی از بازار.

روز یکشنبه شاخص کل بورس ۸ هزار و ۶۰۱ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۸۵ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و ۲۸ واحد نزول کرد و در رقم ۴۳۲ هزار و ۳۷۲ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۶۶ واحد ریزش کرد و به رقم ۱۶ هزار و ۹۲۰ واحد رسید.

در پایان معاملات روز یکشنبه، ۲۸ نماد رشد قیمت و ۳۳۲ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

روز یکشنبه در بورس شرکت‌های ایران مرینوس (نمرینو)، سیمان صوفیان (سصوفی)، و بانک اقتصادنوین (ونوین) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های داروسازی سبحان انکولوژی (دسانکو)، هتل پارسیان کوثر اصفهان (گکوثر) و پتروشیمی غدیر (شغدیر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

در بورس نماد‌های شسپا (پالایش نفت سپاهان)، شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس موسسه اعتباری ملل (وملل)، پالایش نفت لاوان (شاوان) و پگاه گلپایگان (غگلپا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه ۵ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات یکشنبه ۴۲۸ نماد صف فروش داشتند و تعداد نماد‌های صف خرید ۷ بود. دیروز ارزش صف‌های فروش نسبت به دیروز ۲۶ درصد افزایش یافت و ۵ هزار و ۵۸۵ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به روز گذشته ۱۷ درصد کاهش یافت و به رقم ۲۵۰ میلیارد تومان رسید.

در روز یکشنبه شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف خرید ۱۱۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از اپال، رافزا (رایان هم افزا) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

دیروز بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۷۷ میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و خساپا (سایپا) بیشترین صف فروش را داشتند.


پیش بینی بورس امروز


دیروز بورس دو رکورد منفی ثبت کرد. شاخص کل برای دهمین روز متوالی نزول کرد و ارزش معاملات خرد به کمترین میزان در سال جاری رسید. ارزش معاملات خرد ۲۸ درصد نسبت به روز شنبه کاهش یافت و به رقم هزار و ۹۰۵ میلیارد تومان رسید که پایین‌ترین رقم در سال ۹۹ است.

روز گذشته رقم خروج پول حقیقی ۳۲۳ میلیارد تومان بود که یازدهمین روز متوالی خروج پول حقیقی از بازار بود. همچنین ارزش صف‌های فروش باز هم بیش از صف‌های خرید بود و بازار با مازاد عرضه سنگینی بسته شد. از سوی دیگر همانند روز‌های گذشته سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خرید‌ها بود. در سمت تقاضا، ۶۴ درصد خرید‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۳۶ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز ۸۱ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۹ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

شاخص کل همچنان به روند نزولی تدریجی خود ادامه می‌دهد و گام به گام به سطح حمایت بعدی نزدیک می‌شود. سطح حمایت بعدی که تحلیل‌گران تکنیکی معرفی می‌کنند رقم یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد است. نکته کلیدی دیگر درباره تحولات این روز‌های بورس پایتخت تصویب افزایش ۲۷۵ درصدی قیمت برق صنایع فلزی، پالایشگاهی و پتروشیمی در جلسه دیروز مجلس است. عاملی که موجب افزایش هزینه‌های این صنایع و به تبع افت ارزش سهام آن‌ها در بازار می‌شود. با توجه به اینکه این صنایع شرکت‌های بزرگ بورس را شامل می‌شوند انتظار می‌رود تاثیر منفی بزرگی بر بورس بگذارد.

برخی می‌گویند مصوبه مجلس شاخص بورس را پائین می‌کشد و چشم انداز بازار را تیره‌تر از گذشته خواهد کرد. اما این تحلیل تا قبل از تصمیم دیشب ناظر بورس بود. شب گذشته ناظر با هدف افزایش قدرت نقد شوندگی بازار ۹ هزار میلیارد تومان منابع تجهیز کرد. برخی تصور می‌کنند تزریق این مبلغ تا پایان اسفند کمک به افزایش قدرت نقد شوندگی و در ادامه رشد شاخص است. خصوصا که برای خرید اوراق دولتی سقف ۳۰ درصدی گذاشته شده است. از دید این گروه بورس می‌تواند امروز را بهتر شروع کند. اما برخی دیگر اعتقاد دارند حتی اگر بورس یک یا دو روز مثبت شود این مصوبه اثر ماندگاری ندارد، زیرا صندوق‌ها در سبد دارایی خود دارای سهام هستند و در روز‌های آتی ۳ درصد ملزم شده برای خرید سهم را نیازی نیست خریداری کنند؛ بنابراین تنفس مصنوعی به بورس می‌تواند در صورت احیا نشدن روند موجب یاس و حتی وضعیت وخیم تری برای بورس شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: