October 2021 27 / چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:
کد خبر: ۳۴۶۴۰۰
۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
0
امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم ها و نوسانات متغیرهای اقتصادی می تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل سهامداران را تهدید کند؛ بنابراین نیاز داریم در فضای آرام تری حرکت کنیم. تصمیماتی که هفته گذشته اتخاد و این هفته اجرا شد بخشی از همین برنامه بود تا سهامداران به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند.

به گزارش پول نیوز، دکتر محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در دومین همایش مالی ایران تحت عنوان "همراهی اقتصاد با سلامت در دوره کرونا و نقش بازارهای مالی" به ایراد سخن پرداخت و گفت: سوال اصلی این همایش چگونگی ایجاد تعادل بین معیشت، اقتصاد و بازارهای مالی و سلامت انسانی است.

 

دبیر شورایعالی بورس ادامه داد: اقتصاد کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا، متغیرهای مختلف اقتصادی و عوامل غیر اقتصادی که به ایران تحمیل شد آسیب دید و اقتصاد شاهد تلاطم و نوسان های شدید بود.

 

وی افزود: شیوع ویروس کرونا در همه کشورها از جمله کشور ما موجب غافلگیری جمعی و ترس عمومی شد. با این حال و با توجه به امکانات، پس از مدت کوتاهی با تسلط بر شرایط بحران ناشی از شیوع این ویروس در ایران به خوبی مدیریت شد.

 

دکتر محمد علی دهقان دهنوی ادامه داد: در کنار این شرایط سخت و زیان بار و منفی، رویدادهای مثبتی نیز پدیدار شد. یکی از این اتفاقات، توسعه فرآیند خدمات الکترونیکی بود و در بازار سرمایه نیز شاهد تحول گسترده در این حوزه بودیم. احراز هویت الکترونیکی که یکی از مهمترین تحولات اخیر بازار سرمایه محسوب می شود به سرعت اجرایی شد.

 

رییس سازمان بورس با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا با اقبال عمومی جامعه به بازار سرمایه مصادف بود، افزود: با احراز هویت الکترونیکی، شیوع ویروس کرونا با حذف حضور فیزیکی کنترل شد.

 

وی ادامه داد: واریز الکترونیکی سود سهام از طریق سامانه متمرکز سجام از دیگر رویداد های مهم اخیر بازار سرمایه بود و اکنون نیز به دنبال توسعه آن هستیم. همچنین بهبود زیر ساخت های برگزاری الکترونیکی مجامع، اقدام دیگری بود که با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا در بازار سرمایه پیش بینی و اجرا شد.

 

سخنگوی شورایعالی بورس با اشاره به اینکه خط دیگر مواجهه، تعادل بین معیشت و کنترل شیوع ویروس کرونا بود، افزود: بر اساس مسیولیت های اجتماعی نماد های کرونا یک و کرونا دو در بازار سرمایه بازگشایی شدند و به واسطه این دو نماد، منابع قابل توجهی جمع آوری و برای مقابله با ویروس کرونا به نهاد های مربوط اهدا شد.

 

دکتر محمد علی دهقان دهنوی ادامه داد: فروش سهام عدالت بستر دیگری بود که در بازار سرمایه فراهم شد. تا امسال امکان بهره برداری از این دارایی با ارزش، وجود نداشت و این فرصت فراهم شد تا برخی از خانواده ها که تحت فشار اقتصادی قرار داشتند برای عبور از شرایط سخت از این فرصت استفاده کنند. البته به عموم مردم توصیه میکنم سهام عدالت را به عنوان یک سرمایه حفظ کنند و تلاش می شود این دارایی با ارزش در دست خانواده ها باقی بماند.

 

رییس سازمان بورس در بخش دیگری از اظهارات خود به شرایط فعلی بازار سرمایه و برنامه های نهاد ناظر اشاره کرد و گفت: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم ها و نوسانات متغیرهای اقتصادی می تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل سهامداران را تهدید کند؛ بنابراین نیاز داریم در فضای آرام تری حرکت کنیم. تصمیماتی که هفته گذشته اتخاذ و این هفته اجرا شد بخشی از همین برنامه بود تا سهامداران به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند.

 

وی افزود: توسعه نهادهای مالی کشور، برنامه دیگر نهاد ناظر بازار سرمایه است. ما در بازار سرمایه شاهد حضور و استقبال گسترده مردم بودیم و تعداد سهامداران ما چند برابر شده اما نهاد های مالی توسعه قابل توجهی نداشته اند. بر این اساس متناسب با شرایط و برای ارایه خدمات بهتر در بازار سرمایه باید فرآیند صدور مجوزها تسهیل شود و ما شاهد افزایش حضور کارگزاران، سبدگردان ها، مشاورین سرمایه گذاری، تامین سرمایه و سایر نهاد های مالی باشیم.

 

دکتر محمد علی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه نهاد های مالی سربازان جبهه توسعه کمی و کیفی بازار سرمایه هستند افزود: امیدوارم بتوانیم با این رویکرد شاهد ارتقای سواد مالی در جامعه باشیم.

وی محور دیگر اقدامات سازمان بورس را تعامل و هماهنگی بیشتر بازار سرمایه با سیاست های کلان اقتصادی کشور دانست و گفت: بازار سرمایه امروز نقش اساسی و جایگاه بزرگی در اقتصاد دارد و باید این جایگاه در سیاست گذاری های اقتصادی کانون توجه باشد و هماهنگی و تعادل میان همه بازار ها برقرار شود.

 

سخنگوی شورایعالی بورس با بیان اینکه بخشی از مقررات و همچنین قیمت گذاری به بنیان های تولید صدمه وارد می کند، افزود: در شرایطی که بسیاری از مردم در بازار سرمایه حضور دارند و قوانین می تواند حقوق و منافع آنها را تحت تاثیر قرار دهد، باید به نقش بازار سرمایه توجه کنیم. بنابراین نهاد ناظر بازار سرمایه این محور را با تمام توان دنبال می کند.

 

وی تاکید کرد: به سمتی حرکت می کنیم تا تولید کنندگان نیز بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خود را با سهامداران شریک شوند و بخش مولد کشور از بازار سرمایه منتفع شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: