کد خبر: ۳۴۶۳۴۵
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
0
تصور معمول درباره مفهوم حسابرسي (به صورت عام) و حسابرسی داخلی (به صورت خاص) آن است که به‌ طور ساده، حسابرسی داخلی را صرفا محدود به كشف مقولاتي که درست کار نمی‌کند و نحوه انعکاس و پیشنهاد جهت برطرف کردن آنها می‌دانند در حالي كه جوهر حسابرسی داخلی هنر به ارمغان آوردن تغییرات مثبت است كه در ادبيات حسابرسي داخلي از آن به عنوان بهبود عمليات بنگاه اقتصادي و ارزش افزايي ياد مي شود.

مصاحبه با مدير حسابرسی داخلی بانك صنعت و معدن

 

به گزارش گروه  بانک و بیمه پول نیوز، دامنه حسابرسی داخلی اغلب به اشتباه منحصر به موضوعات مالی تصور می شود اما با توجه به هدف حسابرسی داخلی، دامنه آن همه جنبه های کنترل داخلی را اعم از مالی و غیر مالی در بر می‌گیرد. نظر به اهميت تشريح جزييات و مفاهيم اين بخش مهم بانك و آشنايي بيشتر همكاران با ساز و كارها و نوع فعاليت ها و فرآيندهاي آن و با عنایت به تدوین و تصویب " دستورالعمل ضوابط و فرآیند اجرایی حسابرسی داخلی" که با کد مستند 0327 در سیستم مستندات درج شده است، ضرورت انجام آن در سازمان‌ها از جمله بانک صنعت و معدن و نيز تفاوت آن با انجام حسابرسی‌ خارجی (مستقل)، روابط عمومي بانك صنعت و معدن با خديجه اطيابي مدير حسابرسي داخلي اين بانك به گفتگو نشسته است كه مشروح آن در ادامه مي آيد:

1-نقش حسابرسی داخلی به زبان ساده چیست؟
نقش حسابرسی داخلی این است که به مدیران سازمان کمک کند تا از هرگونه خطرات احتمالی در داخل سازمان جلوگیری کرده و بر روی سازمان و کارمندان کنترل داشته و شاهد اجرای صحیح قوانین و مقررات باشند. همچنین به مدیران ارشد سازمان ها کمک می کند تا فعالیت ها و برنامه های خود را به صورت منظم برنامه ریزی کرده و به پیشرفت سازمان کمک نمایند. حسابرسان داخلی باید از عملیات اجرایی سازمان جدا بوده و مستقل و بی طرف باشند.

عامل اصلی برای توانمند بودن حسابرسی داخلی استقلال آن است . عملکرد حسابرسی داخلی باید چنان باشد که به روشنی نشان دهد تحت تاثیر هیچگونه اعمال نفوذ غیر مسئولانه نیست که بتواند دامنه رسیدگی یا کار آن را محدود كند یا تغییر دهد یا بتواند در تصمیم گیری درباره محتوای گزارشهایی که به مدیریت ارائه می‌شود اثر گذارد .

حسابرسی داخلی نقش مهمی در اطمینان‌بخشی و ارائه مشاوره‌، کمک به سازمان از طریق بهبود عملیات و افزودن ارزش جهت ارتقای فرآیند‌های راهبری سازمان و کنترل ایفا می‌کند.

بدیهی است با توجه به تجربیات جهانی، درصورت اجرای صحیح دستورالعمل کنترل‌های داخلی (کد مستند 0317)، منشور فعالیت حسابرسی داخلی (کد مستند 0315) و منشور کمیته حسابرسی (کد مستند 0316)، بانک به سمت شفافیت بیشتر و حاکمیت کنترل‌های مطلوب تر حرکت خواهند کرد.

2-تفاوت حسابرسی داخلی و خارجی (مستقل) چیست؟
برای شناسایی تفاوت بین حسابرسی های داخلی و خارجی باید دید که هر کدام چه چیزی را ارائه می کند و چرا با دو نوع حسابرسی روبرو می شویم.

حسابرسي داخلی معمولا توسط كارشناسان خبره داخلی سازمان و حسابرسی خارجی توسط اعضای یک مؤسسه حسابرسی انجام می شود. در بانک صنعت و معدن این امر توسط حسابرس مستقل و بازرس قانونی بانک يعنی "سازمان حسابرسی" صورت می پذیرد. سایر موسسات حسابرسی که در برخی موارد به طور مستقیم با بانک همکاری دارند، بازوی کمکی حسابرسی داخلی هستند که بخشی از فرآیند حسابرسی داخلی از طریق برونسپاری به آنها محول شده است.

3-حسابرسی داخلی و حسابرسی توسط حسابرس مستقل چه مواردی را پوشش می دهد؟
حسابرسي داخلي بررسي هاي مربوط به کنترلهای داخلی نظام راهبري، بهبود فرآیند، مدیریت ریسک و روند پیشرفت برنامه‌هاست و حسابرسی خارجی بررسی گزارش‌های مالی و کنترل‌های داخلی مربوط به اين گزارش‌ها و همچنین موضوعات حسابرسی ویژه تعیین شده از سوی مراجع قانونی را در بر می گیرد.

4-هدف از انجام حسابرسی چیست؟
هدف از انجام حسابرسی داخلی؛ ارزیابی سیستم کنترل داخلی و بهبود اثر بخشی نظام راهبري، مدیریت ریسک و کنترل فرآیندهاست. لیکن هدف از حسابرسی خارجی (مستقل) اظهار نظر در این مورد است که آیا صورتهای مالی به درستی تنظیم شده و دارای اشتباه و تحریف با اهمیت نیست. حسابرسی مستقل ممکن است در مورد سیستم کنترل داخلی نیز اظهار نظر کند اما این اظهار نظر به کنترلهایی محدود می شود که حسابرسان آن را به عنوان بخشی از کار خود مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

5-نتیجه حسابرسی به چه کسی گزارش می شود؟
نتیجه گزاش حسابرسی داخلی، به هیات مدیره و مدیریت ارشد گزارش می شود. این در حالی است که گزارش حسابرسی خارجی به هیات مدیره، اعضای مجمع عمومی، سهامداران و اعضای خارج از سازمان ارائه می شود. سازمان با نتایج حسابرسی داخلی می تواند نقاط قوت و مستعد بهبود خود را شناسایی نماید و در جهت اصلاح و تقویت آن قدم بردارد و برای بهبود گزارش حسابرسی خارجی که نتایج آن به صورت عمومی منتشر می شود، تلاش کند.

6- مسئولیت حسابرسان داخلی و حسابرسان خارجی در قبال سازمان چيست؟
مسئولیت حسابرسی خارجی (مستقل) عموماً در برابر اعضاء مجمع عمومی یا صاحبان سهام بوده در حالی که حسابرسی داخلی در برابر هیأت مدیره پاسخگو می‌باشد.

7-چرا سازمان ها حسابرسی داخلی دارند؟
در سال ۲۰۰۲ تصویب شد که حسابرسی داخلی و گزارشات ارائه شده می تواند به مدیران در کنترل فرآیندهای شرکت کمک کند؛ همچنین این حسابرسی به محافظت در برابر کلاهبرداری و شرایط احتمالی نیز کمک می کند بطوريكه می توان گفت امروز حسابرسی داخلی نقش مهمی را در سازمان ها و شرکتها ایفا می کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: