این ارز دیجیتال چگونه خلق شد؟
کد خبر: ۳۴۶۲۹۸
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
0
یازده سال پیش واحد پولی پا به عرصه وجود گذاشت که با همه ارزهای رایج دنیا متفاوت بود و یا قواعد بازارهای مالی بیگانه بود و نه به شکل اسکناس و نه به شکل سکه وجود خارجی نداشت این ارز مجازی است که می‌توان با آن خرید و فروش کرد. سفارش آنلاین انجام داد و یا سهام شرکت‌های تجاری را داد و ستد کند. بیت کوین برپایه کدهای رایانه‌ای خلق شد و از قوانین منحصر به فرد خودش تبعیت می‌کرد نه از قوانین وضع شده توسط دولت‌ها بانک ها و صندوق های مالی بزرگ.

 

به گزارش تحلیل پول نیوز، خالق بیت‌کوین فردی به نام «ساموشی ناکوموتو» است، نویسنده مقاله‌ای در سال 2008 که در آن نوعی پول الکترونیک به نام بیت‌کوین را معرفی کرده بود. این شخص اسرارآمیز که ناگهان در سال 2010 ناپدید شد. تاکنون ناشناس باقی مانده و هنوز مشخص نیست که شخصیتی حقیقی است یا حقوقی، فرد است یا شرکت- بحران مالی سال 2008 باعث بوجود آمدن بیت‌کوین یا ارز دیجیتالی شد و در همین دوران بود که فردی بنام ساتوشی ناکاموتو با ارسال مقاله ای به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال کرد و در آن از پول الکترونیکی جدیدی صحبت کرده بود و در آن «بیت‌کوین» و نحوه کار کردن آن را شرح داده بود.


پس از گذشت چند ماه از انتشار مقاله درباره بیت کوین، در ابتدای سال 2009 شبکه بیت کوین کارخود راشروع کرد. ناکاموتو در ابتدای اجرای طرح حضور داشت و نواقص آن را برطرف می کرد. تا این که دز اواخر سال 2010 به طرز مشکوکی ناپدید شد و هم اکنون پس از گذشت ده سال از ایجاد بیت کوین هنوز هویت وی مشخص نشده است که البته دلایل محکمی برای مخفی بودن ساتوشی ناکامورا وجود دارد. از جمله: 1) در خطر بودن جان به دلیل ساختن بیت کوین 2) مخفی بودن هویت وی باعث ادامه ویژگی غیرمتمرکز بودن این پول دیجیتالی می شود.


بیت کوین چه فرقی با پول واقعی دارد؟
بیت کوین به صورت اسکناس یا سکه وجود ندارد و برخلاف ارزهایی مثل دلار یا یورو هیچ بانک مرکزی یا دولتی از آن پشتیبانی نمی‌کند. تولید و توزیع بیت‌کوین در کنترل هیچ حکومت گروه و یا سازمانی نیست، سازوکاری مخفی ندارد و قوانین آن به صورت کدهای برنامه‌نویسی است و برای همه قابل مشاهده است.


هدف از پیدایش بیت‌کوین انتقال و یا ذخیره امن پول است و می‌توان آن را یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن دانست که در آن کنترل واقعی پول را به دست خود افراد داده و با کلمه عبور ویژه‌ایی که کلید خصوصی نام دارد و تنها مالکین این کلیدها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین‌ها هستند. بین‌کوین در واقع یک پول بی‌پشتوانه است چرا که دارای ارزش ذاتی نبوده و تغییرات در واحد آن تابع تغییرات در قیمت کالاهایی چون طلا و نقره و با نرخ تورم و افزایش نقدینگی نیست.


مزیت بیت‌کوین به ارزهای واقعی مثل دلار چیست؟
ارزهای واقعی در مقابل بحران‌های بزرگ اقتصادی آسیب‌پذیر هستند. یک بحران در بازارهای مالی یا یک شوک به صنعت کافی است تا ارزش پول یا نرخ برابری آن را دستخوش تغییر کند اما از آن جا که مقدار بیت‌کوین در جهان محدود است و از قوانین منحصر به فرد خودش تبعیت می‌کند ونسبت به آسیب‌های رایج در بحث‌ های اقتصادی و مالی مصول است.


بیت‌کوین برخلاف پول‌های امروزی که عرضه و توزیع آن‌ها در اختیار دولت‌‌هاست در کنترل هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی نیست و فقط افرادی که وارد شبکه این ارزش دیجیتالی می‌شوند باید قوانین مربوط به شبکه را بپذیرند. این قوانین به صورت‌کدهای برنامه‌نویسی است که در اینترنت برای همه قابل مشاهده است.


سکه‌های بیت‌کوین چگونه به دست می‌آیند؟
اصطلاع رایج «معدن» و «استخراج» برای به دست آوردن بیت کوین ممکن است اینطور به نظر بیاید که این پول را باید از عمق زمین و با بیل و کلنگ در آورد. البته می‌توان گفت که به لحاظ ماهیت شباعت زیادی به استخراج طلا از معدن دارد. اما با این تفاوت که همه چیز به صورت دیجیتالی است و فعالیت فیزیکی نیست.


در طراحی اولیه شبکه تعداد مشخص بیت‌کوین تعریف شده است. این بیت‌کوین‌ها در دسترس نیستند و باید توسط افراد و با دستگاه‌های مخصوص بیرون کشیده شوند، اما چگونه؟


بیت کوین از حل مسائل ریاضی پیچیده به دست می‌آید. برای اینکار دستگاه‌های محاسبات مخصوص استخراج (مالیز) عددهای مختلف را در یک تابع ریاضی به نام «تابع مش» امتحان می‌کنند تا بتوانند خروجی را پیش‌بینی کنند. اولین فردی که مسئله را حل کرد و به تابع صحیح رسید، مقدار مشخص بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کند، سپس به بقیه افراد شبکه اعلام می‌کند که به جواب رسیده و در نتیجه انها به سراغ مسئله بعدی در بلوک بعدی می‌روند.


بیشتر بخوانید:

"حال و روز" این روزهای بیت کوینماهیت و مرکز نقل سیستم بیت کوین بر چیزی استوار است که اصطلاحا به آن «زنجیره بلوکی» (block chain) خوانده می‌شود. این یک مدل پیشرفته در معماری پایگاه داده هاست و نقطه قوت‌اش این است که کاربران پرشمار می‌توانند به طور همزمان داده‌هایشان را در شبکه ثبت کنند، بدون اینکه شبکه به دلیل تداخل کار کاربران از هم بپاشد و یکپارچگی اش را از دست بدهد. در حال حاضر به دلیل محبوبیت بیت‌کویت تعداد افراد استخراج کننده بسیار بالا رفته و در نتیجه استخراج مشکل‌تر شده و با توجه به افزایش قدرت دستگاه‌های استخراج کننده، مسائل نیز که سختی وآسانی شان به‌طور خودکار تعیین می‌شود، مشکل‌تر شده‌اند و به این ترتیب استخراج انفرادی کمتر شده است.


« استخر استخراج» به چه معنی است؟
به دلیل شرایط به وجود آمده امروزه دیگر کمتر کسی اقدام به استخراج بیت کوین به صورت فردی می‌کند بلکه برای انجام این کار به محل‌هایی می‌پیوندد که اصطلاحا به آن استخر استخراج (mining pool) نامیده می‌شود. در این روش افراد از سراسر دنیا دستگاه‌هایشان را به یک شبکه مشترک یا همان « استخر استخراج» وصل می‌کنند و این شبکه یکپارچه است که با توان پردازش بالاتر به نمایندگی از استخراج کننده‌ها مسائل را حل کرده و پاداش‌ها را دریافت می کند.


سپس پاداش‌ها برچسب توان پردازشگر بین افراد شرکت‌کننده پخش می‌شود. میزان این پاداش قبلا 5/12 بیت کوین به ازای رمزگشایی از هربلوک بود اما این مقدار اکنون به تقریبا نصف، معادل 25/6 بیت کوین کاهش پیدا کرده این نصف شدن پاداش که توسط سازنده شبکه بیت‌کوین تعبیه شده، هر چهار سال یکبار صورت می‌گیرد و هدف آن کنترل تورم بیت‌کوین است. چهار سال بعد یعنی در ماه می 2024 این میزان پاداش بار دیگر نصف خواهد شد.


هزینه استخراج بیت‌کوین چقدر است؟
دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین برق زیادی مصرف می‌کنند و تولید برق نیز امری گران و محتاج مصرف سوخت‌های فسیلی است. یک دستگاه معمولی استخراج کننده بیت کوین به لحاظ مصرف برق با مصرف همزمان در پخچال و یک تلویزیون برابری می‌کند و اگر این دستگاه یک سال تمام روشن باشد، حدود 15 هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند تا حدود 40 بیت‌کوین تولید کند و به‌طور مثال در آلمان هزینه تولید هر کیلووات ساعت حدود 30 سنت است که هزینه‌ای بالغ برچهار هزار یورو را به شبکه برق تحمیل می‌کند و تولید گرمای زیاد براثر مصرف برق نیز از مضراتی است که اقلیم شناسان نسبت به آن هشدار داده‌اند.


آیا میتوان بیت کوین را خرج کرد؟
بیت کوین همچون یک دفترچه حساب دیجیتالی است که افراد می‌توانند حساب‌های خود را در آن ثبت کنند برای ارسال مبلغ بیت‌کوین می‌توان از اپلیکیشن کیف پول (wallet) استفاده کرد. در این اپلیکشین شما آدرس گیرنده و مقدار وجه مورد نظر را وارد کرده و به این ترتیب شبکه تعداد بیت‌کوین‌ها را از حساب شما کم می‌کند و به حساب طرف مقابل اضافه می‌کند. این تراکنش‌ها در نهایت شفافیت انجام می‌شود و مبلغ آدرس مبداء و مقصد و مسیر انتقال بیت‌کوین‌ها در آن مشخص است این تراکنش‌ها با استفاده از الگوریتم‌های رمز‌گذاری به شدت محافظت می‌شوند امری که باعث می‌شود سرقت کیف یا محتویات آن بی‌نهایت دشوار باشد. بیت‌کوین نظیرپول‌های معمولی از ده یا صد بخش تشکیل نشده بلکه به واحدهای بسیار ریزتر دیجیتالی مثل میلی کوین «یک هزارم» و میکروکوین (یک میلیونیم) تقسیم می‌شود و همین امر باعث می‌شود که شما بتوانید با هر مبلغی مقداری بیت‌کوین بخرید و لازم نیست صبر کنید تا اندازه یک بیت کوین کامل پول داشته باشید.


پیشتوانه بیت کوین چیست؟ هیچ چیز
بیت‌کویت مثل پول‌های رایج امروزی توسط فلزات گرانبهایی مثل طلا یا کالاهای قابل مبادله پیشتوانه سازی نشده و ارزش بنیادین آن از اعتماد مردمی ناشی می‌شود که به ارزشمند بودن آن اعتقاد دارند و بیشتر این پول برای سرمایه‌گذاری خریداری می‌شود نه برای استفاده در پرداخت‌ها برای همین این دیدگاه بوجود آمده که بیت‌کوین علاوه برنقشی که به عنوان پول ایفا می‌کند می‌تواند به عنوان دارایی هم مورد استفاده قرار گیرد.


بیت کوین چگونه ارزش گذاری می‌شود؟
ارزش گذاری بیت‌کوین مانند قیمت‌گذاری طلا در بازارهای جهانی براساس عرضه و تقاضاست یعنی در نهایت قیمت بیت کوین براساس عرضه استخراج کنندگان و تقاضای سرمایه‌گذاران شکل می‌گیرد.


چه تعداد بیت کوین در جهان موجود است و هر بیت‌کوین چقدر می‌ارزد؟
تعداد تمام بیت‌کوین‌های موجود در جهان 21 میلیون عدد است که این سقف عددی در ابتدای طراحی شبکه توسط سازنده آن معین شده و تاکنون 90 درصد بیت‌کوین‌ها استخراج شده‌اند و به طور تقریبی 2 میلیون و ششصد هزار عدد از آن‌ها برای استخراج باقی مانده است.


در حال حاضر هر بیت‌کوین در بازارهای مالی ارزش حدود 9 هزار دلار دارد. با این حال این قیمت در طول سال‌های گذشته دارای فراز و نشیب بسیار بوده است.


جالب است بدانید که متضررترین فرد در زمینه فروش بیت‌کوین جوان آمریکایی است که ده سال پیش با فروش ده هزار بیت‌کوین خود توانست 2 عدد پیتزا دریافت کند. ارزش فعلی آن تعداد بیت‌کوین در حال حاضر 30 میلیون دلار است.


آیا می‌توان بیت‌کوین را سرقت کرد؟
تقریبا غیرممکن است که فردی بتواند مالکیت یک حساب یا میزان بیت‌کوین یک فرد را در شبکه به سرقت ببرد. این به دلیل ساختار رمز محور بیت‌کوین است که به وسیله امضای دیجیتالی محافظت می‌شود.


رقبای بیت‌کوین چه ارز‌هایی هستند؟
پس از عرضه بیت‌کوین شمار زیادی از ارزش‌های دیجیتال مشابه این ارز پایه عرصه وجود گذاشتند ارزهایی نظیر اتریوم، ریپل، کویین کش، تتر ولایت کویین که هر کدوام هوادارانی دارد و در صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال خرید و فروش می‌شوند.


محبوبیت ارز مجازی باعث شده تا شرکت‌های بزرگی همچون فیسبوک هم وارد این فضا شوند رمز ارز یا پول دیجیتال فیسبوک «لیبرا» نام خواهد داشت و حاصل همکاری این شرکت با 28 نهاد دیگر است.


و سخن آخر اینکه آیا بیت‌کوین در همه جای دنیا رایج است یا خیر؟
کشورهای جهان رویه یکسانی را در قبال بیت‌کوین اتخاذ نکرده‌اند برای مثال ترکیه از جمله کشورهایی است که به دلیل مغایرت با قوانین اسلامی استفاده از بیت‌کوین را ممنوع اعلام کرده و در بعضی کشورها مانند ویتنام، لهستان یا چین استفاده از بیت‌کوین ممنوع نیست اما استفاده ازآن با محدودیت‌های قانونی همراه است در کشورما ایران در تیرماه سال گذشته دولت این صنعت را قانونی اعلام کرد. دلیل مخالفت با این صنعت در گذشته ناشناخته بودن این صنعت بود اما برخی کارشناسان معتقدند که این صنعت می‌تواند منجر به رشد اقتصادی کشور شود چون فقط از یک حامل انرژی استفاده می‌کند اما صنایع دیگر چند حامل انرژی را مورد استفاده قرار می‌دهند و در ازای هر مگاوات برق برای 4 تا 5 نفر اشتغال ایجاد شود.


به گفته سخنگوی صنعت برق مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز، سبب تخریب شبکه برق و مصرف بیش از انداره آن است و بهمین علت با افرادی که به صورت غیرقانونی اقدام به این کار بکنند برخورد خواهد شد و افرادی که مراکز غیرقانونی را معرفی کنند تا 20 میلیون تومان جایزه دریافت خواهند کرد.

گزارش از فرزانه توکلی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: