کد خبر: ۳۴۶۱۸۱
۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
0
یاسر فلاح، مدیر سابق روابط عمومی بورس، ضمن اشاره به مثبت بودن بازار سهام در اولین روز کاری بعد از اجرای تصمیم محدودیت دامنه نوسان عنوان کرد که تغییر دامنه نوسان فقط یک فرصتی برای تحلیل است، فرصتی است که سهامداران با تحلیل بهتری اقدامات خود را پیش ببرند و پرتفوی خودشان را بهینه کنند.
اکنون زمان آن است که سهامداران پرتفوی خود را بهینه کنند
به گزارش پول نیوز، برای بررسی وضعیت روز اول کاری بازار بورس و اوراق بهادار تهران بعد از تصمیم محدودیت دامنه نوسان، با یکی از صاحب نظران و مدیر روابط عمومی سابق سازمان بورس به گفتگو پرداختیم.

تصمیم کاهش نوسان به منفی ۲ و مثبت ۶ درصد باید زودتر از این‌ها اتخاذ می‌شد
یاسر فلاح، کارشناس و فعال بازار سرمایه ضمن اشاره به روند مثبت دیروز و رشد بیش از ۴۰ هزارواحدی شاخص کل به خبرنگار «بازار» گفت: اکنون سازمان بورس به لحاظ ریز ساختار‌های بازار سرمایه تصمیمی را اتخاذ کرد که شاید باید زودتر این کار را انجام می‌داد، اما به هرحال موانعی هم برای این تصمیم سر راه سازمان بورس وجود داشت و، اما به هرحال این تصمیم گرفته شد.

وی افزود: کاهش دامنه نوسان یک تصمیم لازم، اما کافی نیست و حتما باید حمایت از بازار سرمایه علاوه بر تغییر در ریز ساختار‌ها و بحث هدایت منابع مالی که قول داده شده بود، صورت گیرد. یعنی منابعی که قرار بود از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار تزریق شود و به عنوان حمایت از بازار مورد استفاده قرار گیرد.

این کارشناس متذکر شد که البته برخی‌ها گمان می‌کنند این منابع قرار است به بازار بخشیده شود، اما به هیچ وجه اینطور نیست. این منابع درجهت حمایت به بازار تزریق می‌شود و پس از مدتی هم خارج می‌شود و به صندوق توسعه ملی بازمی گردد.

پیش بینی می‌کنم که به هرحال بازار فرصت یک تحلیل را داشته باشد و بتواند از این فرصتی که از تغییر دامنه نوسان به وجود آمده، استفاده کند و این امکان به وجود می‌آید که سهامداران با تحلیل بهتر و دانش بیشتر تصمیم گیری کنند

تصمیماتی که در بخش‌های دولتی گرفته می‌شود حتما باید با هماهنگی شورای عالی بورس باشد
فلاح تاکید کرد: تصمیماتی که در بخش‌های دولتی گرفته می‌شود حتما باید با هماهنگی شورای عالی بورس باشد. به هرحال شرکت‌هایی که در بورس هستند مثل شرکت‌های فولادی، شرکت‌های پتروشیمی، شرکت‌های پالایشگاهی و ... ممکن است بخش‌های مختلف دولت مثل وزارت صنعت و نفت برایشان تصمیم بگیرد و زمانی که برای این شرکت‌ها تصمیمی گرفته می‌شود قطعا روی سهام داران آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.

او اضافه کرد که تصمیمات دولت برای شرکت‌های بورسی ممکن است برخی از سهام داران این شرکت‌ها را متحمل زیان کند یا بعضا ممکن است سود‌هایی را نسیب آن‌ها کند؛ بنابراین حتما تصیماتی که بر روی شرکت‌های بورسی اثر گذار هستند باید با هماهنگی شورای عالی بورس یا مشخصا با هماهنگی وزیر امور اقتصادی و دارایی گرفته شود که آسیب و صدمه‌ای در بر نداشته باشد.

اکنون زمان آن است که سهامداران پرتفوی خود را بهینه کنند
فعال بازار سرمایه ضمن پیش بینی آینده بازار گفت: من پیش بینی می‌کنم که به هرحال بازار فرصت یک تحلیل را داشته باشد و بتواند از این فرصتی که از تغییر دامنه نوسان به وجود آمده، استفاده کند و این امکان به وجود می‌آید که سهامداران با تحلیل بهتر و دانش بیشتر تصمیم گیری کنند.

فلاح معتقد است که تغییر دامنه نوسان به عنوان عاملی که حتما بازار را بهتر می‌کند یا به واسطه این تصمیم بازار بهبود پیدا می‌کند، نیست. تغییر دامنه نوسان فقط یک فرصتی برای تحلیل است، فرصتی است که سهامداران با تحلیل بهتری اقدامات خود را پیش ببرند و پرتفوی خودشان را بهینه کنند.

یاسر فلاح: هر دو طرف هم حقیقی و هم حقوقی تحلیل می‌کنند، اما به هرحال حقوقی‌ها تاثیر بیشتری بر اداره امور شرکت‌ها دارند. چرا که ممکن است سهامدار بخش بیشتری از شرکت‌ها باشند یا به نوعی اثر گذاری بیشتری بر صندوق‌های سرمایه گذاری داشته باشند؛ بنابراین پیش بینی می‌کنم که رفتار هر دو طرف به سمت تحلیل پیش خواهد رفت

وی درواکنش به این که فعالیت حقوقی‌ها را بعد از کاهش دامنه نوسان به منفی ۲ و مثبت ۶ درصد چطور می‌بینید؟ تصریح کرد: بدون تردید حقوقی‌ها یکی از بخش‌های مهم بازار به حساب می‌آیند. حقوقی‌ها هم به دنبال این هستند تا در این بازار منفعت کسب کنند و سود ببرند و قرار نیست که آ‌ها در بازار متضرر باشند و فقط این حقیقی باشد که سود کسب کند.

رفتار حقیقی و حقوقی به سمت تحلیل پیش خواهد رفت
کارشناس بازار سهام ادامه داد: هر دو طرف هم حقیقی و هم حقوقی تحلیل می‌کنند، اما به هرحال حقوقی‌ها تاثیر بیشتری بر اداره امور شرکت‌ها دارند. چرا که ممکن است سهامدار بخش بیشتری از شرکت‌ها باشند یا به نوعی اثر گذاری بیشتری بر صندوق‌های سرمایه گذاری داشته باشند؛ بنابراین من پیش بینی می‌کنم که رفتار هر دو طرف به سمت تحلیل پیش خواهد رفت.

فلاح درانت‌ها با اظهار امیدواری بیان کرد که امیدوار هستیم شرایط شرکت‌ها در آینده بهبود و دولت کمک کند که وضع اقتصادی شرکت‌های حاضر در بورس بهتر شود و چرخ اقتصادی آن‌ها بهتر بچرخد. زمانی که چرخ اقتصادی این شرکت‌ها بچرخد، برای سهامداران خودشان سود می‌سازند و ان شاالله در بازار سرمایه به این سمت حرکت می‌کنیم.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: