کد خبر: ۳۴۵۳۱۸
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
0
روند صعودی بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در آمریکا و آسیا از سر گرفته شد.
بورس‌های آمریکا و آسیا گاوی شدند
به گزارش پول نیوز، کرونا پیامد‌های سنگینی بر روی اقتصاد جهانی داشته به گونه‌ای که طبق اعلام آنکتاد در سال ۲۰۲۰ میزان سرمایه خارجی در جهان ۸۵۹ میلیارد دلار بوده است که این رقم در مقایسه با سرمایه ۱.۵ تریلیون دلاری سال قبل ۴۲ درصد کمتر شده است. تا پایان سال ۲۰۲۰ چین بیشترین سرمایه خارجی را در بین کشور‌های مختلف داشته است به گونه‌ای که سال قبل این کشور ۱۶۳ میلیارد دلار سرمایه مستقیم خارجی جذب کرد که این رقم نسبت به سال قبل چهار درصد بیشتر شده است. از طرف دیگر، اما میزان سرمایه گذاری خارجی در آمریکا به ۱۳۴ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل آن ۴۹ درصد کاهش یافته است.

نگرانی از اینکه کار کرونا با جهان به این زودی تمام نشود رفته رفته در بین معامله گران بیشتر می‌شود و از طرف دیگر دودستگی در آمریکا ادامه دارد. پس از رای کنگره به استیضاح ترامپ، نانسی پلوسی- رییس کنگره از آغاز رسیدگی به استیضاح ترامپ در سنا خبر داده و از آن طرف یک نماینده جمهوری خواه در کنگره با متهم کردن بایدن به سو استفاده از قدرت گفته است در حالی که حتی هنوز کابینه وی نیز تکمیل نشده، روند استیضاح رییس جمهور جدید را آغاز کرده است. گزینه‌های بایدن برای ریاست بر سازمان سیا و پنتاگون از سنا رای اعتماد گرفتند.

روند واکسیناسیون در بیشترنقاط جهان با قدرت ادامه دارد و به نظر می‌رسد دموکرات‌ها که کنترل دولت، کنگره و سنا را به دست گرفته اند در حال برنامه ریزی برای تقویت برنامه واکسیناسیون عمومی هستند. طبق اعلام وزارت کار آمریکا ۹۰۰ هزار نفر تا پایان ماه دسامبر درخواست دریافت مزایای بیکاری راداشته اند. در حالی که در بیشتر کشور‌های پیشرفته سال ۲۰۱۹ سال رسیدن نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطوح تاریخی خود بود، شیوع کرونا این معاملات را کاملا بر هم زد و مشخص نیست چه زمانی شاهد بازگشت نرخ‌ها بیکاری به سطوح پایین تاریخی خود خواهیم بود.

پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رییس جمهور تاریخ ایالات متحده وارد کاخ سفید شد. وی چالش‌های بسیار زیادی را در آینده خواهد داشت که روابط با چین، اتحادیه اروپا، مساله مهاجران، کرونا، احیای رشد اقتصادی، توافق هسته‌ای با ایران و بازگرداندن وحدت به جامعه آمریکا از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. چین در آخرین روز دولت ترامپ اعلام کرد شماری از مقامات ارشد دولت وی از جمله مایک پامپیو- وزیر خارجه، رابرت اوبرایان- مشاور امنیت ملی، جان بولتون- مشاور سابق امنیت ملی و استیو بنون- مشاور سابق ترامپ را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

معامله گران در سراسر جهان به تیم بایدن بیشتر از دولت ترامپ در خصوص مسایل جهانی خوش بین هستند و همین مساله باعث افزایش محسوس در تعداد معاملات آتی شده است. ژانت یلن که توسط بایدن برای تصدی گری وزارت خزانه داری آمریکا معرفی شده است سابقه ریاست بر بانک مرکزی این کشور را در کارنامه خود دارد و معامله گران امیدوارند روی کار امدن وی باعث تعامل بیشتر وزارت خزانه داری با فدرال رزرو در خصوص مسایل مختلف شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها سیاست‌های پولی خواهد بود.

پایین باقی ماندن سطح تقاضا و مخارج خانوار در کشور‌های مختلف در سطح بسیار پایین باعث نگرانی معامله گران شده است. حتی با وجود اینکه نرخ بهره کشور‌های توسعه یافته در سطوح بسیار پایین تاریخی خود قرار دارد، مشکلات مالی برای بسیاری از شرکت‌ها به قوت خود باقی است و مشخص نیست بانک‌های مرکزی تا چه زمانی بتوانند به رویه کنونی و چاپ پول ادامه دهند. این دو عامل در کنار هم باعث هشدار برخی اقتصاددانان نسبت به طولانی شدن روند احیای اقتصاد شده است.

با وجود آغاز واکسیناسیون در بخش‌های بزرگی از جهان شمار قربانیان ویروس کرونا در سراسر جهان کماکان به طرز چشمگیری رو به افزایش است و این ویروس که حالا به مرگبارترین همه گیری قرن بیست و یکم تبدیل شده بار دیگر توجه معامله گران را به خود جلب کرده است. علاوه بر عبور شمار قربانیان از دو میلیون نفر، برخی از ویروس شناسان نسبت به بومی شدن کرونا ویروس‌ها در برخی مناطق هشدار داده و گفته اند این احتمال وجود دارد که گونه‌هایی از این ویروس هیچ گاه از بین نرود.

تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون و ۷۴ هزار و ۱۵۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۱۴۴ هزار و ۶۵۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۲۹ هزار و ۷۵۸ نفر، برزیل با ۲۱۷ هزار و ۱۳۳ نفر، هند با ۱۵۳ هزار و ۶۲۴ نفر، مکزیک با ۱۴۹ هزار و ۶۱۴ نفر و انگلیس با ۹۸ هزار و ۵۳۱ نفر بوده است.

کریس اوسموند- تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه کپیتال ایونستمنت ادوایزرز - گفت: روند بازار‌های مالی نشان می‌دهد که کمی نسبت به ماه‌های قبل خوش بین‌تر شده اند، اما این بدان معنا نیست که احتیاط را کاملا کنار گذاشته باشند. اگر واکسیناسیون باعث شود تعداد مرگ و میر مبتلایان به کرونا به طور چشمگیر کاهش پیدا کند قطعا شاهد برپایی جشن بزرگی در بورس‌ها خواهیم بود. قطعا کرونا و اخبار مربوط به آن در مرکز توجه و حساسیت معامله گران باقی خواهد ماند.

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۸۸۷.۴۵ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲ درصد افزایش تا سطح ۳۸۴۸.۹۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۲ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۵۹۹.۹۴ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۶۳۸.۸۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۱.۶۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۶۴۳.۹۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۱.۵۷ درصدی در سطح ۵۴۷۲.۳۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۷۳ درصد پایین رفت و به ۷۸۹۷.۳۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۶۷ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۲۸.۲۲ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۴۱ درصد بالا رفت و در سطح ۳۰ هزار و ۱۵۹.۰۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگ‌های کامپوزیت" صعود ۱.۰۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۶۲۵.۹۲ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۶ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۸۲۴.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۴۱ درصد افزایش به ۵۲.۷۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۳۷ درصدی به ازای ۵۵.۸۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۵۵.۵۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۱۶ درصدی به ازای ۲۵.۴۲ دلار مبادله شد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: