پول نیوز عملکرد بازار سرمایه در هفته گذشته را گزارش می‌دهد؛
کد خبر: ۳۴۴۴۸۹
۱۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
0
شاخص بورس در جریان دادوستد‌های آخرین روز از فعالیت بازار سرمایه بیش از ۳۹ هزار واحد افت کرد.
تولیدی///// افت و خیر بازار سرمایه به روایت ارقام
به گزارش پول نیوز، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز شنبه ۱۳ دی ماه، با افت بیش از ۴۳ هزار واحدی به رقم یک میلیون و ۳۵۴ هزار واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با افت ۸۵۳۹ هزار واحدی به رقم ۴۵۵ هزار و ۱۶۸ واحدی رسید. همچنین شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز منفی را پشت سر گذاشتند به صورتی که شاخص قیمت (هم وزن) با افت ۵۵۸۹ واحدی به رقم ۲۹۷ هزار و ۹۴۳ واحد رسید و شاخص سهام آزاد شناور، ۴۹۵۹۳ واحد افت داشت و به سطح یک میلیون و ۹۰۵ واحدی رسید. شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به‌ترتیب ۳۵۱۴۲ و ۷۷۱۰۴ واحد افت کردند. به اعتقاد کارشناسان تنش‌های سیاسی تاثیر زیادی بر روند معاملات هفته گذشته داشت و با وجود سیگنال‌های مثبت بازار شاخص کل با افت شدید همراه بود و در معاملات به دلیل پیش‌بینی کاهش ارزش دلار در بازار‌های جهانی و قیمت گذاری دستوری برای گروه خودرو و فلزات باعث کاهش ارزش نماد‌های این دو گروه شده است. در پایان معاملات نماد‌های فملی، فولاد، فارس، شستا، کگل، تاپیکو و شپنا نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر را روی شاخص گذاشتند. نماد‌های برکت، شستا، خودرو، ولپارس، سیتا، شپنا وفولاد پر تراکنش‌های بازار بودند. همچنین به ترتیب نماد‌های برکت، شستا، فولاد، خودرو، کمند و شپنا بیشترین ارزش معاملات را در بورس اوراق بهاداراز آن خود کردند. در پایان معاملات نماد‌های های خزر، وکار، کدما، ثاخت، خاهن، خنصیر و چکاوه. از پر تقاضا‌ترین‌های بازار بودند و نماد‌های خبهمن، شپنا، بوعلی، خودرو، خگستر، کاما و دانا با بیشترین عرضه همراه شدند.


روز پس از آن نیز بازار سرمایه با ۱۳۲۸ واحد افزایش رقم یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ۵۴۱ واحد افزایش یافت و به رقم ۴۵۵ هزار و ۷۱۱ واحد رسید. معامله گران یک میلیون معامله به ارزش ۱۰۹ هزار و ۸۴ میلیارد ریال انجام دادند. سرمایه گذاری تامین اجتماعی و پالایش نفت اصفهان نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پتروشیمی نوری، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، بانک پارسیان، گروه مپنا و ملی صنایع مس ایران نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. همچنین گروه دارویی برکت، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، لیزینگ پارسیان، سایپا و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو نماد‌های پربیننده بورس بودند. شاخص کل فرابورس هم با ۸۷ واحد افزایش رقم ۱۹ هزار و ۳۱۰ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۸۶۹ هزار معامله به ارزش ۵۹ هزار و ۵۰۸ میلیارد ریال انجام دادند. سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی زاگرش، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و اعتباری ملل نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل صنعتی مینو، بیمه کوثر و گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی نسبت به سایر نماد‌ها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند. لیست نماد‌های پربیننده این بازار از صنایع چوب خزر کاسپین، سرمایه گذاری مالی سپهرصادرات، پتروشیمی ارومیه، توسعه مسیر برق گیلان، برق و انرژی پیوندگستر پارس، کشاورزی و دامپروری ملاردشیر و سرمایه گذاری پویا تشکیل شده است.
 

بیشتر بخوانید: ارزش بازار سهام با نماگرهای کلان اقتصادی هماهنگ نیست

شاخص کل بورس در معاملات روز دوشنبه ۱۵ دی ماه بیش از ۹ میلیارد و ۴۴۱ میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۱۰ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و ۵۹۸ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۱۹ هزار و ۱۴۰ واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۳۷۴ هزار و ۵۰۱ واحد قرار گرفت. بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام به نام نماد‌های معاملاتی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملت و ملی صنایع مس ایران شد و در مقابل شرکت‌های گروه بهمن، سرمایه‌گذای ملی ایران و گروه دارویی برکت با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند. شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی مثبت را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۵۰۰۴ واحد، کل (هم‌وزن) ۶۷۷۷ واحد، قیمت (هم‌وزن) ۴۴۳۶ واحد، آزاد شناور ۲۴۷۸۷ واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم ۱۶۳۷۵ و ۳۰۳۷۹ واحد رشد کردند. بر اساس این گزارش، در بازار‌های فرابورس ایران هم با معامله ۲ میلیارد و ۶۸۴ میلیون ورقه به‌ارزش ۴ هزار و ۶۹۵ میلیارد تومان در ۸۵۴ هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۲۲۶ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۹ هزار و ۵۳۴۳۱۰ واحد قرار گرفت. در این بازار هم بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی سنگ‌آهن گهر زمین، هلدینگ صنایع معدنی خارومیانه و پتروشیمی زاگرس شد و در مقابل شرکت‌های بانک دی، صنعتی مینو و پتروشیمی مارون بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات روز پس از آن با ریزش سنگین ۲۴ هزار واحدی در سطح یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن، اما سبزپوش ماند و با رشد ۲۸۰۰ واحدی، رقم ۴۶۵ هزار و ۳۷۳ واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز قرمزپوش شد و به ۱۹ هزار و ۳۸۸ واحد رسید. از میان لیدر‌های بازار، در گروه فلزات، شرکت‌های ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان هر کدام بیش از ۱۹۰۰ واحد، شاخص بورس را پایین کشیدند. فملی، فولاد، شستا، فارس، کگل، تاپیکو، و وبملت نماد‌هایی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. «برکت»، «شستا»، «خساپا» نیز سه نماد پرتراکنش بورس بودند. در فرابورس نیز نماد‌های افق، کاما و وامید بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص کل فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات بورس به حدود ۱۰۵۰۰ میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات فرابورس نیز ۶۷۰۰ میلیارد تومان بود.


شاخص بورس در پایان معاملات هفته جاری تعداد ۹ میلیارد و ۵۴۹ میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۱۰ هزار و ۹۸ میلیارد تومان در یک میلیون و ۴۶۰ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۳۹ هزار و ۵۷۴ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۶۵۹ واحد قرار گرفت. بیشترین اثر منفی بر افت دماسنج بازار سهام به نام نماد‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران شد و در مقابل نماد‌های معاملاتی تولیدی فولاد سپی د فراب کویر، نفت بهران و تراکتورسازی ایران با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص بورس شدند. شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز منفی را پشت سر گذاشتند به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۱۰۳۴۱واحد، کل (هموزن) ۴۸۱۲واحد، قیمت (هموزن) ۳۱۵۰واحد، آزاد شناور ۴۶۶۸۲واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به‌ترتیب ۳۴۶۳۶ و ۵۹۹۷۰واحد افت کردند. در بازار‌های فرابورس ایران هم با معامله ۲میلیارد و ۹۷۳میلیون ورقه به‌ارزش ۲۵هزار و ۳۹۶میلیارد تومان در ۷۱۸هزار نوبت، آیفکس ۳۱۲واحد افت کرد و در ارتفاع ۱۹هزار و ۷۶واحد قرار گرفت. در این بازار بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی سنگ‌آهن گهر زمین، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و فولاد هرمزگان جنوب شد و در مقابل نماد‌های معاملاتی صنعتی مینو، تولید برق عسلویه مپنا و بهمن دیزل بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.


با افت و خیز‌های این هفته بازار بورس، باید دید در هفته آینده چه سرنوشتی در انتظار سهامداران است.
 
 

گزارش از سحر گلی زاده

 
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: