سازمان برنامه پیش بینی کرد؛
کد خبر: ۳۴۳۸۹۳
۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
0
سازمان برنامه و بودجه رشد اقتصادی امسال را بر اساس برآورد‌های کلان منفی ۵.۳ درصد عنوان و پیش بینی کرده است که این رقم در سال آینده به ۲.۸ درصد برسد.
رشد اقتصاد در ۹۹ و ۴۰۰
به گزارش پول نیوز، همه‌ساله در کنار لایحه بودجه اسناد پشتیبانی منتشر می‌شود که در آن به تحلیل روند‌های اقتصاد ایران می‌پردازد.

تهدید جایگاه منطقه‌ای ایران

در بخش رشد اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در قالب گزارش‌های کلان آمده‌است: عملکرد اقتصاد کشور در زمینه رشد اقتصادی طی سال‌های دهه ۹۰ نوسانی و نامناسب بوده است، این ویژگی باعث شده است تا رشد اقتصادی نتواند از ایجاد اشتغال پایدار و با کیفیت و ایجاد درآمد سرانه مناسب برای بهبود رفاه اقشار جامعه پشتیبانی کند.

سازمان برنامه در گزارش خود با اشاره به اینکه تولید ناخالص داخلی داخلی اصلی‌ترین و مهم‌ترین شاخص ارزیابی عملکرد اقتصادی هر کشور بوده و روند تغییرات آن مبین چگونگی ساز و کار‌های نظام اقتصادی است نوشته است: عملکرد نامناسب رشد اقتصادی تهدیدی برای جایگاه اقتصادی کشور در جهان و منطقه (حوزه سند چشم انداز) است. این درحالی است که دستیابی به "رشد اقتصادی مستمر وپایدار" همواره مورد تاکید قوانین بالادستی همچون سند چشم انداز و برنامه‌های توسعه بوده است. در گزارش تاکید شده طی دو سال اخیر، اعمال تحریم‌های بین المللی به عنوان شوک منفی شدید سمت عرضه اقتصادی را وارد رکورد تورمی شدید کرده است. به دلیل سابقه تکانه تحریم و تطبیق و همگرایی در انتظارات آحاد اقتصادی، تکانه اخیر اثرات اقتصادی شدیدی بر تورم گذاشت. آثار کرونا به عنوان تکانه شدید تقاضا در داخل و تکانه شدید تقاضا و عرضه خارجی موجب استمرارسازوکار تشدید رکورد همزمان با انتظارات تورمی شد. تکانه کرونا مشابه سایر کشور‌ها بر منابع بودجه نیز دولت شدید بوده است.

پیش بینی سازمان برنامه از رشد امسال

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، استمرار شیوع ویروس کرونا در کشور، از تحمیل شرایط سخت‌تر بر اقتصاد کشور که پیش از این تحریم‌ها صدمه دیده بود، حکایت دارد. براورد‌های امور کلان از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۹ منفی ۵.۳ درصد است. این گزارش تاکید دارد: رشد منفی اقتصاد و پیش بینی افزایش تورم ضمن اینکه باعث ادامه "رکورد تورمی" می‌شود، سبب کاهش مصرف کالا و خدمات توسط خانوار‌ها خواهد شد که کاهش رفاه خانوار‌ها را در پی خواهد داشت.

پیش بینی رشد اقتصادی ۱۴۰۰

البته سازمان برنامه پیش بینی می‌کند فضای اقتصادی کشور و رشد اقتصادی در سال آینده است. چشم اندار رشد اقتصادی در سال۱۴۰۰ در برآورد‌های امور کلان ۲.۸ درصد و در برآورد‌های صندوق بین المللی پول ۳.۲ درصد است. در این گزارش خواستار استفاده از ظرفیت‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ و تبصره‌های آن برای حمایت از تولید شده است و تاکید دارد سیاست‌های معطوف به ایجاد ثبات در بازار ها، دستیابی به مواد اولیه و واسطه ای، توزیع عادلانه منابع بانکی و اختصاص سهم بیشتر به بنگاه‌های تولیدی کوچک و همچنین در قالب سرمایه در گردش، حمایت از بخش‌های پیشران در اولویت باشد.

پیش شرط رشد اقتصادی دو رقمی

نویسندگان گزارش سازمان برنامه در گزارش خود مسیر رسیدن به رشد دو رقمی را نیازمند پیش شرط‌هایی می‌داند و تاکید دارد:رشد اقتصادی بادوام نیازمند انتقال فناوری بین المللی از طریق ایجاد تقاضای بین المللی برای صنایع داخلی و قرار گرفتن در زنجیره تولید جهانی است. بدون همگرایی و اتصال به تامین جهانی، دستیابی به رشد اقتصادی دو رقمی مورد نیاز برای اشتغال و اهداف رفاهی وجبران عدم تحقق‌های سند چشم انداز، ممکن نیست.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: