عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس پاسخ داد؛
کد خبر: ۳۴۳۴۸۷
۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴
0
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس بیان کرد: اقدامات اخیر بانک مرکزی به معنای آن است که نظارت بیشتری بر شبکه بانکی اعمال می‌شود و طبیعی است که نه تنها بانک‌ها که هر موسسه‌ای که بخواهد فعالیت بانکی و پولی داشته باشد، باید تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی اقدام کند.
کنترل ترازنامه بانک‌ها چه کمکی به اقتصاد می‌کند؟
به گزارش پول نیوز، حسن حیدری، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس تهران درباره کنترل ترازنامه بانک‌ها توسط بانک مرکزی و آثار آن بر کنترل نقدینگی، اظهار کرد: به طور معمول بانک‌ها با استفاده از سپرده سپردهگذاران و برداشت از بانک مرکزی، فعالیت‌هایی از قبیل تسهیلاتدهی و سرمایهگذاری در امور اقتصادی را انجام میدهند و کنترل‌های بانک مرکزی قادر خواهد بود بخشی از رشد نقدینگی را کنترل کند.

حیدری با بیان اینکه نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها ناکافی است، عنوان کرد: بحران موسسات مالی و اعتباری یکی از نمونه‌های نظارت کم بانک مرکزی بر فعالیت‌های بانکی است. در نهایت در سال‌های گذشته برای ساماندهی بحران این موسسات با رشد پایه پولی این بدهی‌ها پرداخت شد که البته تورم ناشی از آن به کل جامعه تحمیل شده است.

وی افزود: اقدامات اخیر بانک مرکزی به معنای آن است که نظارت بیشتری بر شبکه بانکی اعمال میشود و طبیعی است که نه تنها بانک‌ها که هر موسس‌های که بخواهد فعالیت بانکی و پولی داشته باشد، باید تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی اقدام کند.
 

بیشتر بخوانید: ضرورت مصوبه شورای پول و اعتبار برای ترازنامه‌ شبکه بانکی چیست؟

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس تهران درباره تعیین سقف برای میزان دارایی بانک‌ها در ترازنامه بانکی اظهار کرد: تعیین سقف برای میزان دارایی بانک‌ها قانون و آئیننامه هم دارد و مشابه آن در شرکت‌های بیمه نیز وجود دارد. معنای تعیین سقف برای دارایی بانک‌ها این است که مدیریت ریسک آن را کاهش میدهد و بانک‌ها مجاز خواهند بود درصدی معین از سرمایه خود را در املاک و مستغلات یا بازار سهام هزینه کنند.

وی با بیان اینکه افزایش نظارت و کنترل‌های بانک مرکزی اقدامی مفید برای اقتصاد کشور است، خاطرنشان کرد: در این راستا باید به سمت نهادسازی نیز حرکت شود و بانک‌ها مجبور باشند با توجه به آئیننامه‌هایی که مصوب میشود برای مدیریت نقدینگی در داخل خود نهادسازی کنند و واحد مدیریت ریسک بانکها، نقش بالایی در ساختار اداری بانک‌ها داشته باشد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس تهران بیان کرد: وقتی بانک در پروژ‌های سرمایهگذاری میکند به این معنا است که بخش عمده سرمایه بانک بلوکه میشود؛ اگر به دلیل تحریم یا دلایل دیگر این پروژه با تاخیر زمانی مواجه شود در عمل سرمایه بانک بلوکه شده است؛ بنابراین تعیین درصد و سقف برای دارایی بانک‌ها میتواند در تصمیمات هیات مدیره بانک‌ها نقش موثر داشته باشد.

حیدری گفت: نظارت بر ترازنامه بانک‌ها و تعیین سقف برای دارایی آن‌ها باید مدت‌ها پیشتر توسط بانک مرکزی اعمال میشد، اما بانک مرکزی اکنون این اقدامات را در دستور کار قرار داده و در این مسیر حرکت میکند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: