کد خبر: ۳۴۳۴۶۶
۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
0
بیشتر شاخص‌های مهم بورسی غربی سبزپوش شدند.
شاخص بورس‌های اروپا و آمریکا سبز شد
به گزارش پول نیوز، شاخص خوش بینی به اقتصاد آمریکا در ماه دسامبر به ۴۹ واحد رسیده که یک واحد کمتر از رقم ماه قبل و کمترین شاخص ثبت شده در طول سه ماه اخیر محسوب می‌شود. کاهش سرعت فعالیت کسب و کار‌ها و به تاخیر افتادن در تصویب بسته حمایتی ۹۰۰ میلیارد دلاری جدید به دلیل اختلاف بین دموکرات‌ها وجمهوری خواهان در کنگره و سنا، اصلی‌ترین دلایل کاهش خوش بینی به اقتصاد بوده است. از طرف دیگر رشد تولیدات صنعتی آمریکا تا ماه نوامبر به ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرده است که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ماه قبل و ۰.۱ درصد بیشتر از پیش بینی‌های قبلی کارشناسان بوده است.

روند توزیع واکسن‌های ساخت شرکت فایزر در آمریکا پس از مدت‌ها انتظار در ایالت‌های مختلف آمریکا آغاز شد، اما قرار است اولویت دریافت واکسن با پرسنل کادر درمان، سالمندان و قشر آسیب پذیر باشد. با این حال انتظار می‌رود تا پایان فصل بهار کار واکسیناسیون بخش قابل ملاحظه‌ای از افراد دارای اولویت طول بکشد و به همین دلیل ماه‌های ابتدایی سال نو میلادی نیز شاهد تداوم محدودیت‌های کرونایی خواهد بود. انتظار می‌رود ۸۰ درصد افراد دارای اولویت در آمریکا تا پیش از فرا رسیدن فصل تابستان واکسینه شده باشند.

با وجود آغاز واکسیناسیون در برخی از کشور‌های جهان، سرعت شیوع کرونا در بسیاری از مناطق در سطح نگران کننده‌ای باقی مانده و همین مساله باعث شده است تا سرمایه گذاران و معامله گران با کمی ترس و احتیاط رفتار کنند. در نیویورک اندرو کومو- فرماندار این ایالت با اشاره به اوج گیری شمار مبتلایان به کووید-۱۹ گفته است رستوران‌ها و کافه‌ها به طور موقت تعطیل خواهند شد. محدودیت‌های کرونایی در دیگر مناطق به ویژه در اروپا نیز ادامه دارد و همین مساله باعث بروز اعتراضات خیابانی در برخی از کشور‌ها شده است.

بانک مرکزی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد اعضای اتحادیه اروپا با اجرایی شدن یک بسته نیم تریلیون یورویی دیگر برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا موافقت کرده اند. پیش از این اتحادیه اروپا ۱.۳۵ تریلیون یورو برای حمایت از اقتصاد‌های اروپایی اعتبار تخصیص داده بود و بدین ترتیب حمایت‌های مالی در سطح اتحادیه اروپا تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهد کرد. این اقدام اروپا در شرایطی انجام می‌شود که قاره سبز با موج دوم همه گیری کرونا مواجه شده و تلفات مجددا رو به افزایش رفته است.

شکست مذاکرات برگزیت بیش از هر زمان دیگری به خطری برای آینده اقتصادی اروپا تبدیل شده است. بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس پس از دیدار با اورسلا فون در لین- رییس کمیسیون اروپا گفته است احتمال زیادی وجود دارد که اتحادیه اروپا و انگلیس نتوانند به توافقی بر سر روابط تجاری آینده برسند. با وجود آن که چندین دور مذاکرات تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده، اما اختلاف طرفین بر سر طیف وسیعی از موارد نظیر سطح دسترسی به بازار‌های مالی و بانکی، ماهیگیری در آب‌های ساحلی و تعرفه‌های گمرکی تاکنون مانع از امضای یک توافق جامع پسابرگزیت شده است.

در حالی که بایدن خود را برای تشکیل دولت جدید آماده می‌کند، ایالت‌های پنسیلوانیا و نوادا شکایت تیم حقوقی ترامپ را رد و بایدن را برنده نهایی این انتخابات اعلام کرده اند. انتظار می‌رود که تصویب و اجرایی شدن بسته جدید محرک اقتصادی در آمریکا تا زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه به طول بیانجامد. با وجود توسعه واکسن مقابله با کرونا، هنوز بسیاری از بخش‌های اقتصادی آمریکا با مشکلات مالی مواجهند.

پس از مدت‌ها انتظار سرانجام نخستین تزریق عمومی واکسن کرونا در انگلیس روی دو فرد مسن انجام شد و قرار است این واکسن به طور گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد. طبق اعلام رسانه ها، رییس جمهور آمریکا دستور استفاده از واکسن ساخت شرکت فایزر را صادر کرده است و کانادا نیز از ورود محموله‌های واکسن خبر داده است. انتظار می‌رود به تدریج و تا پایان بهار سال ۲۰۲۱ بخش بزرگی از قشر اسیب پذیر در جهان واکسینه شوند.

تاکنون بیش از ۷۳ میلیون و ۵۴۱ هزار و ۷۱۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۳۵ هزار و ۴۲۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۳۰۹ هزار و ۱۰۱ نفر، برزیل با ۱۸۱ هزار و ۹۷۸ نفر، هند با ۱۴۴ هزار و ۷۵ نفر، مکزیک با ۱۱۴ هزار و ۲۹۸ نفر و ایتالیا با ۶۵ هزار و ۸۵۷ نفر بوده است.

تری سند ون- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت - گفت: هنوز به طور واضح شاهدیم که نوسانات بازار‌های مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است، اما اینکه این واکسن‌ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می‌توانند ایمنی ایجاد کنند شک و تردید‌هایی وجود دارد و وجود این شک و تردید‌ها هم به بازار سیگنال‌های متناقض می‌دهد.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۳ درصد جهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۱۹۸.۰۹ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۲ درصد افزایش تا سطح ۳۶۸۸.۳۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۸۶ درصد صعود در سطح ۱۲ هزار و ۵۴۷.۴۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۱۳.۳۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۰۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۶۲.۸۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۰۴ درصدی در سطح ۵۵۳۰.۳۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۴ درصد بالا رفت و به ۸۱۵۲.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۱۷ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۶۸۷.۸۴ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۹ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۲۰۷.۲۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگ‌های کامپوزیت" صعود ۰.۲۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۴۵.۱۰ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۳ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۶۳۱.۳۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۲ درصد افزایش به ۴۷.۴۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۷۹ درصدی به ازای ۵۰.۵۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با جهش ۱.۳۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۵۱.۸۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۲۶ درصدی به ازای ۲۴.۶۵ دلار مبادله شد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: