کد خبر: ۳۴۳۴۰۵
۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
0
کرداری متخصص بازار سرمایه، معتقد است که نقدینگی زیادی به بازار وارد شده است و این موضوع را می‌توان از حجم معاملات فهمید؛ بنابراین روند بازار تازمانی که بازار‌های موازی انتظارات تورمی نداشته باشند، صعودی خواهد بود.
نقدینگی راهی جز بازار بورس ندارد
به گزارش پول نیوز، یکشنبه شاخص کل با اُفت ۱۱۷۰۰ واحدی رو به رو شد و شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. دوشنبه نیز شاخص کل به ۱ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۱۰۷ واحد رسید و با ریزش ۲.۱ درصدی مواجه بود. شاخص کل درمجموع ۳۱ هزار و ۶۵۲ واحد ریزش داشت. برای بررسی بیشتر نزولی بودن بورس با کارشناس این بازار به گفتگو پرداختیم.

سعید کرداری، فعال و کارشناس بازار سرمایه ضمن تحلیل وضعیت هفته گذشته بازار سرمایه و ریزش امروز شاخص کل بیان کرد: روند شاخص قرار نیست هرروز مثبت باشد و این طبیعی است، زیرا شاخص از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارواحد به محدوده ۱ میلیون و ۵۰۰ رسید و دراین نقطه یک بار روانی داشت. درآن جا دیدیم که مدام درجا زد، اما از آن نقطه نیز عبور کرد. ازطرفی موضوعی که نسب به آن خوش بین هستم نقدینگی زیادی است که به بازار وارد شده است و این موضوع را می‌توان از حجم معاملات فهمید.

وی افزود که اگر ارزش معاملات روزانه را رصد کنیم می‌بینیم که روزانه نزدیک به ۲۰ هزارمیلیاردتومان معامله صورت می‌گیرد و این بسیار خوب است که بازار نقدشوندگی مناسبی دارد.

کرداری یادآورشد که شاخص کل از عدد ۱.۵۰۰ حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد نسبت به کف شاخص (۱.۲۰۰) رشد کرده است و طبیعی است که عده‌ای بخواهند سیو سود کنند و ۳۰ درصد سود را برای خود درآمد شناسایی کنند و استراحتی بدهند و ببینند روند بازار به چه صورت است و دوباره ورود کنند. اما به نظر من روند بازار تازمانی که بازار‌های موازی انتظارات تورمی نداشته باشند، صعودی خواهد بود.

این کارشناس ادامه داد: همه انتظار دارند قیمت‌ها کاهش پیدا کند و این انتظار به دلیل نرخ ارز و برابری دلار به ریال و شرایط سیاسی کشوراست که باعث شده جذابیت بازار بیش از پیش باشد و نقدینگی خوبی وارد بازار سرمایه شود.

پیش بینی از بازار بورس مثبت است. زیرا زمانی که نقدینگی زیاد است و جایی برای رفتن ندارد، ترجیح می‌دهد سرمایه گذاری کند. باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد و رکود یا نزولی بودن بازار‌های موازی، بهترین محل برای این نقدینگی بازار سرمایه است

روند آتی بازار سرمایه مثبت خواهد و سرمایه‌های سرگردان راه دگیری جز بورس وسهم‌های بنیادی ندارند
وی درمورد روند آتی بازار بورس اظهارکرد که پیش بینی من از بازار بورس مثبت است. زیرا زمانی که نقدینگی زیاد است و جایی برای رفتن ندارد، ترجیح می‌دهد سرمایه گذاری کند. باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد و رکود یا نزولی بودن بازار‌های موازی، بهترین محل برای این نقدینگی بازار سرمایه است. باتوجه به این که بسیاری از افراد تجربه معاملات را در ابتدای سال و ۳ ماهه نخست سال جاری داشته اند و بسیاری نیز آشنایی با بورس نداشتند فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار را چشیده اند. به همین دلیل ترجیح آن‌ها نسبت به بانک، بورس است و گزینه‌ای جز بازار سرمایه و سهم‌های بنیادی برای آن‌ها وجود ندارد.

کرداری خطاب به سرمایه گذاران بازار سرمایه تاکید می‌کند: توصیه من این است که سرمایه گذاران سهم‌هایی را انتخاب کنند که بنیاد قوی و p به e‌های خوبی دارند و صرفا براساس صف خرید یا فروش و اینکه چند روز مثبت می‌خورند، سهمی را خریداری نکنند و دقت کنند که سهم‌های بنیادی زیادی داریم. مانند فملی، فولاد، نوری، پارس و زاگرس. این‌ها سهم‌هایی هستند که بنیاد خوبی دارند و حتی در زمان ریزش‌ها نیز کاهش کمتری داشتند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد که این رویکرد می‌تواند بازدهی خوبی برای سرمایه گذاران داشته باشد. اگر هم به نحوه معاملات و شناسایی سهم‌های بنیادی آشنا نیستند، صندوق‌های سرمایه گذاری را پیشنهاد می‌کنم.
 

بیشتر بخوانید: تأثیر لایحه بودجه سال آینده روی بورس چیست؟

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که درهفته‌های اخیر مطرح شد ساختار بودجه است. باتوجه به نگاهی که در لایحه بودجه به بازار سرمایه شده است، جذابیت بورس را درسال آینده بیش از پیش بالا می‌برد و درهمین راستا دولت سعی می‌کند بازار طوری باشد تا بتوانند اوراق بفروشند و دارایی هایش را حفظ کند و همین باعث می‌شود نرخ بهره بانکی را درهمین محدوده ۲۰ درصد فعلی پیش بینی کنیم تا دولت بتواند تامین مالی ارزان قیمتی از بازار داشته باشد و همچنین سهم‌های خود را واگذار کند.

خبری درمورد FATF آمد که رهبری برای ادامه بررسی‌ها موافقت کردند و احتمال دارد که یک دیدگاهی را ایجاد کرده باشد که شاید نرخ ارز با کاهش شدیدی روبرو شود و به واسطه آن تمام اجناس و بازار سرمایه نیز کاهشی باشد. احتمال دارد که این خبر هم در منفی بسته شدن بازار تاثیر موثر بوده باشد، اما درنهایت خبر خوبی خواهد بود

کرداری همچنین در واکنش به وضعیت امروز بازار ادامه داد که امروز کمی هیجانات در بازار زیاد بود و باعث شد که بازار کار خود را منفی پایان دهد و تقاضایی برای فروش سهم‌های بزرگ بازار ایجاد شد که بر شاخص کل تاثیر گذاشت. این سهم‌ها عبارتند از فملی، فولاد، فارس، شستا، تاپیکو، کگل و اخابر.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این‌ها سهم‌های بزرگ و شاخص ساز هستند و باعث منفی شدن شاخص کل در معاملات امروز شدند، اما درکل بیشتر نماد‌ها منفی بسته شدند و بسیاری از سهم‌ها نیز صف فروش بودند. باتوجه به ورود پول حقیقی و افرادی که هیجانی رفتار می‌کنند و این بازار را برای نوسان گیری انتخاب کرده اند که یک روز سهمی را بخرند و یک روز بفروشند، سریعا به اخبار و هرچیز حساسی واکنش نشان می‌دهند و این رویکرد باعث می‌شود که بازار به چنین وضعیتی دچار شود. درکل بازار سرمایه در میان مدت گزینه‌ای برای رشد نخواهدداشت و بازدهی خوبی را ثبت می‌کند.

وی درانت‌ها به انتشار خبری مبنی بر احتمال ادامه بررسی FATF اشاره کرد و بیان داشت: خبری درمورد FATF آمد که رهبری برای ادامه بررسی‌ها موافقت کردند و احتمال دارد که یک دیدگاهی را ایجاد کرده باشد که شاید نرخ ارز با کاهش شدیدی روبرو شود و به واسطه آن تمام اجناس و بازار سرمایه نیز کاهشی باشد. احتمال دارد که این خبر هم در منفی بسته شدن بازار تاثیر موثر بوده باشد، اما درنهایت خبر خوبی خواهد بود. به هرحال تاانتخابات سال ۱۴۰۰ بعید است اتفاقات سیاسی خاص و جدی و حتی ریزش نرخ ارز رخ دهد. دلار نیز درمحدوده ۲۰ الی ۲۵ هزارتومان کمتر نخواهد بود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: