کد خبر: ۳۴۲۵۳۱
۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
0
وزیر ارتباطات گفت: مشکلات دنیای امروز نیاز به راه‌حل‌های خلاقانه دارد. طبیعی است که در مسیر رفتن به این سمت، ساختار سنتی جلوی آن می‌ایستد اما برطرف کردن این مشکل، وظیفه پست‌بانک است.

از ایستادگی ساختار سنتی مقابل راه‌حل‌های خلاقانه نترسید

 

به گزارش گروه بانک و بیمه پول نیوز، آیین رونمایی از خدمات جدید پست بانک ایران در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت آنلاین برگزار شد.

وزارت ارتباطات در مسیر تحقق اقتصاد دیجیتال، به دنبال تحقق تحول در بانکداری سنتی و حرکت به سمت بانکداری دیجیتال است که در سال‌های اخیر اقدامات زیربنایی مناسبی در این عرصه انجام داده است. صبح امروز -شنبه- در بیست و پنجمین سالگرد تاسیس پست بانک از خدمات جدید آن رونمایی شد.

«محمدجواد آذری جهرمی» در آیین رونمایی از خدمات جدید پست‌بانک گفت: پیشگامی در توسعه دولت الکترونیک چیزی است که از پست‌بانک انتظار می‌رود. خدماتی مانند احراز هویت بیومتریک و دسترس‌پذیری بانکی برای همه جزو وظایفی است که باید انجام شود و نباید خیلی از آن‌ها تعجب کرد.

او درباره انتظاری که از مجموعه مدیران پست‌بانک دارد گفت: پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای نوپا به‌عنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال از وظایف پست‌بانک است و مقررات باید متناسب با آن اصلاح شود. زمانی که وام وجوه اداره شده برای واریز به بانک می‌رسد، کسب‌وکارها با مشکل وثیقه روبه‌رو می‌شوند. کسب‌وکار کوچکی در شهرستان راه افتاده و سرمایه‌گذاری خطرپذیر خود را در قالب وجوه اداره شده دریافت می‌کند از کجا می‌تواند وثیقه بیاورد؟ باید برای این کار راه‌حل پیدا کنید.

وی تأکید کرد: مشکلات دنیای امروز نیاز به راه‌حل‌های خلاقانه دارد. مسئله‌ای که باید به آن فکر کنید این است که چطور وثیقه بگیرید که هم سنتی نباشد و هم کارشان تسهیل شود. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید دریافت بخشی از سهام شرکت‌ها در قالب وثیقه است. ما در سازمان فناوری اطلاعات ایران، صندوق نوآفرین را راه‌اندازی کرده‌ایم و شاید بتوان با کمک سازمان فناوری رویه‌ای را ایجاد کرد تا با دریافت بخشی از سهام شرکت‌های نوپا، آن‌ها متعهد به دریافت اقساط وام خود شوند. کشور زمانی پیشرفت می‌کند که به خلاقیت‌ها میدان بدهیم و در برخی مواقع حتی تخریب خلاق صورت بگیرد. طبیعی است که در مسیر رفتن به این سمت، ساختار سنتی جلوی آن می‌ایستد اما برطرف کردن این مشکل، وظیفه بانکی است که به‌عنوان بانک حوزه استارتاپ‌ها شناخته‌شده است.

جهرمی افزود: سالهاست در کشور ما کارت ملی تولیدشده و اثرانگشت افراد برای احراز هویت دیجیتالی در آن به ثبت رسیده است؛ اما با تمام تلاشی که صورت گرفته و هزینه‌ای که بابت این مسئله از مردم دریافت شده، استفاده از این کارت‌ها شبیه کارت‌های سنتی است. ترویج استفاده از کارت‌های هوشمند بحثی است که آن را در دولت الکترونیکی پیش بردیم و اولین دستگاهی که برای استفاده از آن اعلام آمادگی کرد، پست‌بانک بود.

وزیر ارتباطات افزود: بر همین اساس دستگاه‌های خواندن کارت‌های هوشمند ملی در پست‌بانک نصب شد تا با واردکردن کارت هوشمند و احراز هویت، افراد بتوانند خدمتی که نیاز دارند را دریافت کنند. با استفاده از این دستگاه‌ها در تمام کشور احراز هویت‌های سلیقه‌ای حذف و کارهای مردم به شکل درستی انجام می‌شود. این کار ارزشمندی است و سازمان تنظیم مقررات در حال پیگیری اجرایی شدن آن در دفاتر پیشخوان دولت است.

وزیر ارتباطات ضمن تشکر از خدمات ارائه شده توسط پست‌بانک، تأکید کرد: توسعه عدالت اجتماعی یکی از اصلی‌ترین مواردی بود که باعث تأسیس پست‌بانک شد تا خدمات بانکی را در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته بسط بدهد. بر همین اساس امروز پست‌بانک گسترده‌ترین سیستم و شعب بانکی را در سراسر کشور از آن خود کرده است.

جهرمی با بیان این‌که در مقطعی قانون‌گذار تصمیم گرفت این بانک در لیست واگذاری قرار بگیرد و بخشی از سهام آن در قالب سهام عدالت و کشف قیمت در بازار سرمایه عرضه شد، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که خدمات پست‌بانک بیشتر به‌صورت غیراقتصادی دیده شده و قرار بود دولت جبران هزینه کند، این بانک با زیان انباشته قابل‌توجهی مواجه شد و از سرمایه ثبتی فزونی گرفت. این باعث شد به‌نوعی در ذیل مقررات ۱۴۱ قانون تجارت قرار بگیرد.

وی گفت: برای جبران زیان انباشته، مأموریت جدیدی را برای پست‌بانک تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به حمایت از کسب‌وکارهای نوپا بپردازد. درگذشته شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها از منابع دولتی بهره می‌گرفتند و دریافت این منابع برای همه کسب‌وکارها میسر نبود. در راستای بسط حمایت اجتماعی تلاش کردیم با اجرای طرح «نوآفرین» شرایطی را فراهم کنیم تا تمام استارتاپ‌های کشور در پوشش حمایتی قرار بگیرند و دولت به عدالت نه به رانت بتواند از همه حمایت کند.

جهرمی با بیان این مسئله که «پست‌بانک» به‌عنوان مجری این طرح شناخته و بانک تخصصی ICT معرفی شد، تصریح کرد: این کار شرایطی را ایجاد کرد تا شرکت‌های ارتباطی خدمات، تراکنش‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود را به سمت پست‌بانک بیاورند و مدیریت خوبی که در این بین انجام گرفت، باعث شد پست‌بانک به رشد اقتصادی دست پیدا کند. از همین رو واگذاری پست‌بانک را متوقف کردیم. خوشحالیم که در سال گذشته این بانک به ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی دست پیدا کرد و بر اساس پیش‌بینی‌ها امسال نزدیک ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت. پست‌بانک امسال با تجدید ارزیابی از ذیل ماده ۱۴۱ خارج خواهند شد و به سودهی خواهد رسید.

افزایش خدمات بانکی و پستی در مناطق روستایی

«بهزاد شیری» مدیرعامل پست بانک درباره خدمات جدیدی که قرار است ارائه بدهند گفت: سرویس (IPG) درگاه پرداخت اینترنتی صوتی جهت استفاده نابینایان برای اولین بار درسطح کشور، راه‌اندازی مرحله نخست سامانه افتتاح حساب غیرحضوری با احراز هویت بیومتریک، راه اندازی سجام (سامانه جامع احراز هویت مشتریان) در باجه‌های بانکی روستایی و آغاز فرآیند ارائه تسهیلات در قبال توثیق سهام عدالت است که رسما با حضور وزیر ارتباطات، معاونین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره پست بانک ایران در ساختمان مرکزی این بانک مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

شیری افزود: افزایش ۱۲۱ درصدی کل سپرده‌ها، رشد ۱۵۱ درصدی منابع ارزان قیمت و رشد ۷۷ درصدی سایر منابع، افزایش ۱۰۴ درصدی کل تسهیلات، کاهش ۵۳ درصدی نسبت مطالبات غیرجاری به تسهیلات، پشت سر گذاشتن زیان دهی و رسیدن به سوددهی و کاهش مناسب قیمت تمام شده پول از مهمترین عملکرد کمی پست بانک ایران طی دو سال اخیر بوده است.

وی تشریح کرد: در سال ۹۷ زیان ما حدود ۴۳۰ میلیارد تومان بود که در اقدامات انجام شده سود بانک یک سال بعد به ۹۷.۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

به گفته شیری با مساعدت وزارت ارتباطات اغلب ATM های تحت حاکمیت پست بانک در روستاها دایر شده و از نظر کمیت با بانک ملی برابری می‌کند اما پست بانک بیش از تمامی بانک‌های کشور خدمات بانکی را به روستاییان ارائه می‌دهد.

آیین رونمایی از خدمات جدید پست بانک ایران در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت آنلاین برگزار شد. سرویس (IPG) درگاه پرداخت اینترنتی صوتی جهت استفاده نابینایان برای اولین بار درسطح کشور، راه‌اندازی مرحله نخست سامانه افتتاح حساب غیرحضوری با احراز هویت بیومتریک، راه اندازی سجام (سامانه جامع احراز هویت مشتریان) در باجه‌های بانکی روستایی و آغاز فرآیند ارائه تسهیلات در قبال توثیق سهام عدالت خدمات نوینی بود که امروز افتتاح شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: