کد خبر: ۳۴۰۶۹۶
۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
0
رییس قوه قضاییه دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه را در هشت ماده مورد تصویب قرار داد که از ۲۹ مهر لازم الاجرا است.
دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه اعلام شد
به گزارش پول نیوز، ابراهیم رئیسی طی بخشنامه‌ای در اجرای ماده ۳۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، انجام دادرسی‌های تخصصی و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی و حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مولد و سازنده در این حوزه، دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه را به شرح زیر اعلام کرد:

ماده ۱. به منظور استفاده از رویکرد عدالت ترمیمی و صلح و سازش در رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه، مرکز توسعه حل اختلاف با همکاری سازمان بورس نسبت به اختصاص شعبه شعب شورای حل اختلاف و استفاده از ظرفیت‌های میانجی گری اقدام کند.

ماده ۲. در اجرای تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، دادستان انقلاب تهران با همکاری دادستانی کل و معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی نسبت آموزش کارکنان معرفی شده از سوی رئیس سازمان بورس برای آموزش‌های تخصصی به عنوان ضابط و صدور کارت ضابط دادگستری برای آنان اقدام می‌کند.

ماده ۳. به منظور اشراف بر فعالیت‌های مرتبط با بازار سرمایه و رصد فعالیت‌های غیرقانونی در فضای مجازی، معاونت راهبردی و آمار و فناوری اطلاعات، سازمان ثبت اسناد و املاک، معاونت فضای مجازی دادستانی کل و سایر مراجع ذیربط نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور پاسخگویی الکترونیک به استعلامات ضابطان یادشده از پایگاه‌های اطلاعاتی اقدام لازم به عمل آورند.

همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک به منظور تسریع و تسهیل امور ناشران اوراق بهادار و نهاد‌های مالی و سایر تشکل‌های تحت نظارت سازمان بورس نسبت به استقرار نمایندگی اختصاصی ارائه خدمات مشترک فیزیکی و الکترونیکی در سازمان بورس اقدام کند. سازمان بورس در تامین زیرساخت‌ها، تجهیزات و طراحی و تولید سامانه‌های مربوطه همکاری لازم را می‌کند.

ماده ۴. رئیس کل دادگستری استان تهران به تناسب میزان پرونده، تعدادی از شعب بازپرسی و دادگاه‌های حقوقی، کیفری دو و تجدید نظر و همچنین رئیس دیوان عالی شعبه‌ای از دیوان عالی را به عنوان شعبه خاص رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه تعیین کرده و تا حد امکان از ارجاع سایر پرونده‌ها به این شعبه پرهیز کنند.

ماده ۵. قضات شعب تخصصی دادگستری و شورای حل اختلاف رسیدگی کننده به پرونده‌های بازار سرمایه از میان افرادی انتخاب شود که علاوه بر دانش حقوقی متناسب دارای تجربه و تخصص در امور اقتصادی و بازار سرمایه بوده و در پرونده‌های مورد رسیدگی ذینفع نباشند.

تبصره ۱: قضات مذکور شورای حل اختلاف در صورت لزوم می‌توانند در رسیدگی به پرونده از مشاورین اقتصادی استفاده کنند.

تبصره ۲: حکم مقرر در این ماده در خصوص میانجی گران که فهرست آنان توسط سازمان بورس برای استفاده از اصحاب دعوی منتشر می‌شود نیز جاری است.

تبصره ۳: معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی با همکاری سازمان بورس و مرکز توسعه حل اختلاف، دوره‌های آموزشی مناسب برای کارآموزان، قضات و میانجی گران در موضوعات بازار سرمایه را طراحی و برگزار کند.

ماده ۶. در اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و به ویژه تبصره ماده ۳۲ آن، معاونت حقوقی و امور مجلس با همکاری معاونت راهبردی، آمار و فناوری اطلاعات، سازمان بورس و سایر واحد‌ها و نهاد‌های مرتبط نسبت به بررسی و در صورت لزوم پیشنهاد اصلاح قوانین و مقررات مربوط به بورس اوراق بهادار و حمایت از سرمایه گذاران با رویکرد تقویت ابزار‌های نظارتی اقدام کند.

ماده ۷. بر اساس بند ۷ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار، شرکت سپرده گذاری مرکزی امور مربوط به ثبت، نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه را انجام می‌دهد؛ لذا کلیه مراجع از قضایی و ... جهت استعلام دارایی، توقیف، انسداد، فروش و انتقال مالکیت اوراق بهادار متهمان و محکومان با آن شرکت مکاتبه کنند.

ماده ۸. رئیس کل دادگستری استان تهران وضعیت کمی و کیفی و نحوه رسیدگی به پرونده‌های بورس و اوراق بهادار را بطور مستمر رصد و به معاون اول قوه قضائیه گزارش می‌کند و معاون اول قوه قضاییه نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل را برعهده دارد و به منظور پایش مستمر و مسائل حقوقی و قضایی بازار سرمایه و ایجاد هماهنگی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های قوه قضاییه در تامین امنیت سرمایه گذاری، کارگروه تخصصی بررسی مسائل حقوقی و قضای بازار سرمایه را در ستاد مرکزی موضوع ماده یک دستورالعمل پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با حضور نمایندگان واحد‌های ستادی و قضایی مرتبط در قوه قضاییه و سایر نهاد‌های مربوطه از جمله سازمان بورس تشکیل می‌دهد و مراتب را مستمراً به رئیس قوه قضائیه اعلام کند.

این دستورالعمل در ۸ ماده و سه تبصره، ۲۹ مهرماه به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: