مدیرعامل بورس تهران:
کد خبر: ۳۴۰۱۲۶
۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
0
مدیر عامل بورس تهران ضمن اشاره به عومال موثر در رشد شاخص طی روز‌های اخیر، از ادامه اصلاح قیمتی در بورس خبر داد و گفت: قیمت سهام از عوامل مختلفی تاثیر می‌گیرد و هنوز اصلاح قیمتی در بورس تمام نشده است. به گفته علی صحرایی هم اکنون ۳۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی نزد کارگزاری‌ها وجود دارد.
اصلاح قیمتی در بورس ادامه دارد
به گزارش پول نیوز، علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران، درباره عوامل موثر در رشد شاخص طی دو روز گذشته گفت: قیمت سهام تحت تاثیر تمام مولفه‌های اقتصادی قرار می‌گیرد. انتظارات آتی بر روی قیمت سهام اثرگذار است بنابراین از قیمت ارز هم اثر می‌پذیرد چراکه برخی از شرکت‌ها صادراتی هستند و یا ارزش‌های جایگزینی شرکت‌ها را متاثر می‌کند.

وی افزود: رشد شاخص به عوامل سودآوری شرکت‌ها مرتبط است. انتشار عملکرد‌های واقعی شرکت‌ها نشان دهنده این است آن‌ها وضعیت خوبی داشتند یا اینکه رو به بهبود بوده‌اند. کسی که منابع نقدی آزاد در اختیار دارد بازار‌ها را مقایسه و تصمیم گیری می‌کند. بازار‌های دیگر هم ریسک‌های مرتبط به خود دارند و در سطح اشباع قرار گرفتند یا اینکه سرمایه گذاری در برخی از بازار‌ها غیر قانونی است؛ بنابراین مردم بازاری را انتخاب کردند که با شفافیت حداکثری نسبت به سایر بازارها، نقدشوندگی بیشتری هم دارد و کمک کننده تولید است. سرمایه گذاری در این بازار به نفع ایجاد رفاه، اشتغال و ثروت اجتماعی خواهد بود.

اصلاح قیمت‌ها ادامه دارد

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه آیا دوره اصلاح قیمت شرکت‌ها به پایان رسیده، توضیح داد: شرایط هر شرکتی با دیگری متفاوت است و اصلاح قیمت یک موضوع کلی نیست. ممکن است برخی از شرکت‌ها هنوز هم اصلاح قیمت داشته باشند. ۷۵ درصد ارزش بازار را ۳۵ شرکت تشکیل می‌دهند، عمده این شرکت‌ها اصلاح زیادی انجام نداده‌اند. ممکن است برخی از شرکت‌ها هم که رشد غیر منطقی داشتند اصلاحاتی را انجام داده و اصلاحات جزیی دیگری را هم نیاز داشته باشند؛ بنابراین نمی‌توان بطور کلی گفت همه شرکت‌ها اصلاح انجام داده‌اند و دیگر دوره اصلاح تمام شده است.

آیا حقیقی‌ها در زمان اصلاح بازار بورس تاثیرگذارند؟

آخرین خبر از تخصیص یک درصد صندوق توسعه ملی

صحرایی درباره تخصیص یک درصد صندوق توسعه ملی هم گفت: بخش اول این اقدام یعنی فرایند تبادل در حال انجام است. انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی مسیر اداری دارد و باید قراردادی با صندوق تثبیت منعقد شود که این مراحل در حال انجام است.

عدم خروج نقدینگی از بورس

وی در خصوص خروج نقدینگی بعد از دست دادن کانال دو میلیون واحدی شاخص هم توضیح داد: با اینکه فروش انجام شد، اما بسیاری از نقدینگی‌ها از بازار خارج نشد و وارد سایر ابزار‌ها مانند اوراق شده و منتظر است تا به بازار برگردد البته بسیاری از این نقدینگی‌ها برگشته و پول‌ها نزد کارگزاری مانده است. در حال حاضر ۳۵ هزار میلیارد نقدینگی نزد کارگزاری‌ها مانده و وارد سایر ابزار‌ها شده است.

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه در همان زمان هم که شاخص دو میلیونی بود به مردم توصیه کردیم با مطالعه و مشورت وارد بازار شوند، تاکید کرد: مردم بویژه سهامداران خرد باید با مطالعه و مشورت وارد بازار شوند چرا که بورس یک بازار تخصصی است و همه دانش لازم برای فعالیت در این بازار را ندارند. اگر این مسیر برای آن‌ها فراهم نیست با ابزار‌های غیر مستقیم وارد بازار شوند.

صحرایی اضافه کرد: بار‌ها توصیه شد پس انداز‌ها را وارد بازار کنند و برای خرید سهام از بنیادی بودن شرکت‌ها اطمینان حاصل شود. اگر مردم سهام شرکت‌های بنیادی را خریده‌اند در این شرایط نباید نگران باشند چراکه بازده سرمایه گذاری در بورس بصورت مقایسه‌ای با سایر بازار‌ها در میان مدت بیشتر است و به وضعیت خود برمی‌گردد. مگر اینکه سهم‌هایی را بدون مطالعه در پیروی از فضای مجازی انتخاب کرده باشند و بنیاد آن شرکت‌ها مشکل داشته باشند و مشمول ماده ۱۴۱ شده باشند.

منظور از اصلاح زمانی سهم چیست؟

راه حل رفع نگرانی مردم

وی در خصوص اینکه آیا می‌توان از دولت در برابر دعوت گسترده‌ای که از مردم به بورس داشته، انتظار حمایت داشت؟ توضیح داد: دولت به کسی درباره بورس تضمینی نداده و همواره اعلام می‌شد کسی نمی‌تواند سرمایه گذاری در بورس را تضمین کند. دولت در کنار اینکه اعلام کرده در مقایسه با سایر بازارها، بازار سرمایه را انتخاب کنید. اکنون هم بطور جدی وظیفه صیانت از سهمامداران را برعهده گرفته است.

وی افزود: مقرراتی تسهیل شده که نقدشوندگی را تضمین می‌کند و توسط بازارگردانی، سهام خزانه، اوراق و … انجام می‌شود. اگر این اطمینان ایجاد شود که نقدشوندگی تمام و کمال است، نگرانی مردم برطرف می‌شود. اعتماد مردم در ادبیات مالی نقدشوندگی است، اما تمام افراد خود برای سهامداری تصمیم می‌گیرند.

صحرایی گفت: این‌گونه نیست که هر کسی بصورت تصادفی نسبت به خرید هر سهمی تصمیم بگیرد و بعد بگوید، چون دولت دعوت کرده حالا باید سود را تضمین کند. دولت اعلام کرده وظیفه صیانت یعنی قانون‌گذاری را برعهده دارد که در این زمینه اقداماتی را انجام داد از جمله معافیت‌های مالیاتی که در این بخش شرکتی در سال ۹۹ عرضه اولیه شود به سوابق گذشته مالیاتی آن مراجعه نخواهد شد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: