کد خبر: ۳۳۸۳۲۴
۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
0
بازار سهام برای صعود روی دو بال حساب کرده است، اما در مسیر پرواز سه ریسک وجود دارد که اگر پیش روی حرکت شاخص قرار گیرد می‌تواند از روند رشد بکاهد.
بورس تا زمستان بیمه شد!
به گزارش پول نیوز، ظاهرا ابر و باد و مه و خورشید و فلک درکارند تا شاخص بورس را سبز پوش نگه دارند. از دولت گرفته تا سرمایه گذاران حقیقی. اتفاقات روز گذشته طوری بود که برخی تحلیل گران بورسی هم به صدا درآمدند و نسبت شور شدن آش در بورس اعتراض داشتند.

آن‌ها نحوه خرید برخی سهم‌ها که از ارزندگی زیادی برخودار نیستند را به نفع روند میان مدت بازار نمی‌دانستند و دل نگران نحوه هدایت نقدینگی و خرید برخی نماد‌ها بودند.

اما در معاملات دیروز در بازار سهام بورس چه اتفاقی افتاد که برخی از مدافعان همیشه در صحنه بورس هم نگران بودند دوره نقاهت بازار طولانی‌تر شود؟

پول‌های بورسی‌ها کجا رفت؟

در بازار دیروز برآورد شده است حدود ۱۹۰۰ میلیارد تومان پول وارد بورس شده باشد حدود ۲۰ درصد از این رقم که نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شود در ۵ دقیقه پایانی بازار وارد بورس شده و اکثر این پول‌ها صرف خرید نماد خودرو (ایران خودرو) شده است.

موضوعی وقتی جالب می‌شود که منشا این خرید‌ها ردیابی شود بخش زیادی از این پول‌ها از سوی سرمایه گذاران حقیقی به این نماد تزریق شده است.

به طوری که در پایان بازار، سهام ایران خودرو رتبه اول جذب پول مردم عادی یا همان سرمایه گذاران حقیقی را به دست آورد.

محاسبات نشان می‌دهد دیروز، حقیقی‌ها حدود ۳۱۶ میلیارد تومان پول برای سهام ایران خودرو جابجا کردند.

ایران خودرو در حالی رتبه اول تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را به دست آورد که پس از چند روز بسته بودن نماد به تازگی بازگشایی شد و از همه مهم‌تر توانست بالاتر از نماد شرکت‌هایی بایستد که عمدتا صادرات محور بودند و با اتفاقات برای ارز در بازار نیما شانس اول خرید معرفی می‌شدند. ملی مس و فولا مبارکه که دو نماد با ارزندگی بالا در این روز‌ها معرفی می‌شوند روی هم در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان جذب کردند.

بواسطه همین اتفاقات برخی کانال‌ها و تحلیل گران ابراز نگرانی می‌کنند که این نماد‌های نوسان ساز دوباره بازار را دچار دردسر کنند و از بازار ساز می‌خواهند نقش تثبیتی خود براین سهم‌ها را فعال‌تر کند.

شرکت‌های که از وضعیت تولید و درآمد مناسبی برخودار نیستند چگوه می‌توانند مورد اقبال حقیقی‌ها قرار بگیرند بر اساس چه چشم اندازی پول حقیقی صرف خرید سهم‌هایی می‌شود حتی امکان تقسیم سود ندارند.

به گفته برخی تحلیل گران در خرید این سهم‌ها بوی بزن دروی اسشمام می‌شود، عده‌ای روی موج هیجان قیمت را بالا ببرند تا سهام خود را اصطلاحا خالی کنند غافل از اینکه با ریزش قیمت سهام این نمادها، دوباره فضای ترس و رعب به بورس باز گردد و همه زیان می‌کنند.

پیش بینی بازار سهام در روز چهارشنبه

اول: در بورس امروز روی سرخ بازار نگرانی از بازگشایی برخی نماد‌ها است. تحلیل گران دل نگران واکنش بازار به بازگشایی برخی نماد‌ها مانند شستا و پالایشی‌ها هستند. این گروه بیم آن دارد که سهم‌ها با قیمت بالا باز شود و این قیمت بالا بر روند بازار اثر منفی بگذارد.

دوم: نحوه توزیع نقدینگی در بورس، اختلاف برخی وزارتخانه‌ها از جمله نفت و اقتصاد درباره صندوق‌های قابل معامله و وضعیت مبهم وزارت صمت از جمله ریسک‌های دیگر بورس برای صعود عنوان می‌شود.

سوم: در کنار این دو عامل، ریسک‌ها سیاسی و نزدیک شدن به انتخابات آمریکا هم یکی از گزینه‌هایی عنوان می‌شود که می‌تواند موجب فرار سرمایه گذاران ریسک گریز شود. در این حالت با بهبود وضعیت بازار برخی رو به فروش می‌آورند تا پول خود را بورس خارج کنند و اگر این رفتار همانند هفته‌های قبل باشد می‌تواند ترمز حرکت بازار باشد.

اما جناح سبز بورس بر چند داده پا می‌فشارد و اعتقاد دارد بورس امروز نیز می‌تواند روز صعودی را تجربه کند، اما این صعود ممکن است به قدرت دیروز نباشد.

نخست: در معاملات دیروز حدود ۳ هزار میلیارد تومان صف فروش در بازار باقی ماند که حدود دو هزار میلیارد تومان آن مربوط به ۲۰ سهم بود این رقم کمترین میزان در ۲۰ روز اخیر بود در مقابل ۳۰ درصد سهم‌های بازار به ارزش ۴۷۰۰ میلیارد تومان صف خرید دارند. پس از حجم صف فروش کاسته شده و این می‌تواند علامت مثبتی باشد.

دوم: شرکت‌های زیادی از دیروز شروع به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی کرده اند که نوعی بیمه سهام است. انتشار این اوراق از سوی سهامداران عمده می‌تواند به آرامش فضای بازار کمک کند و سرمایه گذاران برای خروج از بورس هیجانی رفتار نکنند. معمولا در بازار‌های یک طرفه مثل بورس ایران که سهامدار فقط از رشد قیمت سود می‌برد، با افت یا نوسان شدید قیمت، سهامدار‌ها از سهم در حال افت می‌گیرند در این شرایط شرکت‌ها برای حفظ ارزش سهام و حمایت از سهامداران، اقدام به انتشار اوراق اختیار فروش می‌کنند.

این اوراق به مالک آن این اختیار را می‌دهد که در صورت تمایل در تاریخ مشخص شده سهام خود را به قیمتی که از قبل تعیین شده به شرکت بفروشد. در واقع شرکت تضمین را بدهد تا در تاریخ مشخص شده در صورتی که قیمت سهام افت کرده باشد، این افت را تا قیمتی خاص جبران خواهد کرد، در ایران این فرآیند را به عنوان بیمه کردن سهام هم می‌شناسند. در روز گذشته اکثر شرکت‌ها این اوراق را منتشر کرده و قیمت سهام خود در یک نرخ عملیاتی تا میانه زمستان ضمانت کرده اند. برخی از فعالان بازار امیدوارند این اتفاقات از هیجان فروش بکاهد و روند بورس پایدار شود.

البته این نگاه مورد نقد تحلیل گران است و تاکید دارند افزایش قیمت‌ها در بورس اگر از محل رشد بهره وری و تولید شرکت نباشد یا به بی ثباتی سایر بازار‌ها منجر می‌شود یا پایدار نیست و به سمت تعادل‌های بنیادی خود باز می‌گردد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: