کد خبر: ۳۳۸۲۶۸
۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
0
بازار سرمایه طی ۴ ماه نخست سال به واسطه ورود منابع نقدی افرادی که تا به حال بورس را تجربه نکرده بودند شاهد رشد فزاینده بود. این حجم جریان نقدی ورودی که به طور میانگین در ماه های تیر و مرداد به روزی هزار میلیارد تومان رسید، باعث شد طرف تقاضا نسبت به طرف عرضه در بازار سرمایه متورم شود. بنابراین رشدی که در ماه های گذشته تجربه شد، آفت بازار سرمایه محسوب می شود و اتفاقا شرایط بازار در حال حاضر غیرمنطقی و نگران کننده نیست.
بازار مسیر خود را پیدا می‌کند
به گزارش پول نیوز، علی اسلامی بیدگلی، عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی ضمن تحلیل حرکت روز‌های گذشته شاخص چشم انداز آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و گفت: آنچه که این روز‌ها و چند روز گذشته از بازار سرمایه می‌بینیم نشان دهنده رفتار واقعی بازار سرمایه است و آنچه که چند ماه گذشته اتفاق افتاد، ناشی از یک رفتار هیجانی، متعلق به سرمایه گذارانی بود که به دلیل فقدان فرهنگ سازی به طور مستقیم وارد بازار سرمایه شدند.

وی با بیان اینکه هرگونه نوسان غیر متعارف ناشی از هیجان، از جمله نوسان‌های صعودی به عنوان آفت بازار سرمایه محسوب می‌شود، افزود: باید توجه کنیم که داد و ستد در بازار سرمایه فرآیند پیچیده و تخصصی است که به دانش، آگاهی و تجربه نیاز دارد و افراد بدون کسب تخصص و تجربه لازم در روز‌های اصلاح بازار هیجانی عمل می‌کنند و باعث تشدید نوسان شاخص می‌شوند.

علی اسلامی در پاسخ به این سوال که برای مدیریت فضای هیجانی بازار باید چه رویکردی داشت، افزود: ما باید سرمایه گذاران خرد و عمده را که زمان معامله گری آن‌ها در بازار سرمایه حداقل کمتر از یک سال است به سمت سرمایه گذاری غیر مستقیم، شامل صندوق‌های سرمایه گذاری، شرکت‌های مشاوره سرمایه گذاری و سبد گردان‌ها هدایت کنیم.

وی افزود: البته باید نهاد‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم هم بستر‌ها و زیر ساخت‌های لازم را برای پاسخ به نیاز‌های سرمایه گذاران داشته باشند. اگر شرایط لازم مهیا نباشد سرمایه گذار‌ها به ناچار به سمت سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه هدایت می‌شوند.

علی اسلامی افزود: از این پس باید در سرمایه گذاری دقت کنیم. به صورت تاریخی ارزش بازار سرمایه ما نسبت به تولید ناخالص داخلی حدود ۰.۴ تا ۰.۵ بوده، اما در مقطعی ارزش بازار نسبت به تولید ناخالص داخلی از یک هم فراتر رفت و حتی به ۲ نزدیک شد؛ بنابراین بازار سرمایه ما با یک ریسک جدید مواجه شد و افت شاخص طی ماه گذشته اثر بخشی این ریسک جدید را کاهش داد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار با ریسک نقد شوندگی هم مواجه شد، گفت: بسیاری از سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای که به صورت مستقیم به بازار سرمایه وارد شدند در مواجهه با صف فروش با هیجان و ترس رفتار کردند و این امر عامل افزایش فرآیند اصلاح بازار شد. البته خوشبختانه تدابیری که سازمان بورس و مسئولین سازمان بورس طی سه هفته گذشته اتخاذ کردند، کمک بسیاری به کاهش ریسک نقد شوندگی کرد. به ویژه بحث اوراق اختیار خرید و فروش و سهام خزانه شرکت‌ها که از سوی سازمان پیگیری می‌شود به میزان قابل توجهی به نقد شوندگی بازار کمک می‌کند.

عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی ادامه داد: با همه اقدامات اثر گذار نهاد ناظر و مدیریت شرایط، اما توصیه ما به سرمایه گذاران این است که از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری به بورس وارد شوند. در سرمایه گذاری غیر مستقیم با ریسکی به عنوان ریسک نقدشوندگی هم مواجه نیستیم. در آنجا مدیر صندوق موظف است، وجوه سرمایه گذاران را در صورت ابطال یا فروش واحد‌های سرمایه گذاری در موعد مقرر به آن‌ها پرداخت کند.

بازار سرمایه رکن مهم اقتصاد است

علی اسلامی افزود: بازار سرمایه در گذشته از ارکان از اقتصاد کشور نبود، خوشبختانه در ۲ سال گذشته رکنی از اقتصاد کشور شده است. اتفاق دیگری هم افتاده و ما با ۵۰ میلیون نفر سرمایه گذار مواجه هستیم؛ بنابراین اهمیت بازار سرمایه برای دولت و دولتمردان خیلی بیشتر از گذشته شده و در موقع بروز بحران دولت و دولتمردان از منابع و منافع مردم حمایت می‌کنند و تدابیری را خواهند اندیشید که برخی از ریسک‌ها برای سرمایه گذار کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: سرمایه گذار بورسی باید به این موضوع توجه کند که سرمایه گذاری بازار سرمایه بلند مدت است. تجربه نشان داده با در نظر گرفتن این متغیر، در بورس بازده‌ای بالاتر از سایر بازار‌ها ایجاد می‌شود.

عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی تاکید کرد: بازار سرمایه دارای پیچیدگی است، این پیچیدگی نیاز به افزایش سواد مالی دارد. ما باید تلاش کنیم سواد مالی مردم و مدیران افزایش پیدا کند. چیزی که این روز‌ها خیلی مهم است، سواد مالی مدیران غیر متخصص و خارج از خانواده بازار سرمایه است که در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌های بازار سرمایه کشور نقش دارند. بدون سواد مالی بعضا با تصمیم گیری‌ها و سیاست گذاری‌هایی مواجه می‌شویم که متناسب با شرایط بازار سرمایه و نیاز‌های مردم نیست. همواره بازار به روند رو به رشد و منطقی خود باز می‌گردد، اما ما شاهد افت و خیز ذاتی شاخص هم خواهیم بود.

علی اسلامی افزود: به آن دسته از سرمایه گذاران تازه وارد که با مفاهیم بورسی و رفتار مالی آشنایی ندارند توصیه می‌کنم حتما به شکل غیر مستقیم و از طریق مشاورین دارای مجوز، سبد گردان‌ها و صندوق‌ها به بازار سرمایه ورود کنند و امیدوارم تصمیم گیران اقتصادی کشور که با بازار سرمایه آشنا نیستند، هیجانی اظهار نظر نکنند و به هیجان بازار دامن نزنند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: