کد خبر: ۳۳۶۸۷۵
۰۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
0
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از هوشمندسازی صنعت طیور کشور و ثبت اطلاعات این صنعت در سامانه سماصط خبر داد.

به گزارش پول نیوز ، مرتضی رضایی در نشست خبری هفته دولت با اشاره به اینکه سیاست بعدی وزارت جهاد کشاورزی توسعه زنجیره ارزش است، افزود: در این زنجیره از مزرعه تا سفره باید همه‌ حلقه ها به یکدیگر متصل باشد به این معنا که در این زنجیره، مشتری، محل تامین دان، خدمات بهداشتی و بازاررسانی نیز باید مشخص باشد.

وی گفت: هم اکنون ۱۶ درصد مرغ کشور، ۳۵ درصد تولید جوجه، ۷۸۰۰ تن گوشت قرمز و ۳۰۰ هزار تن شیرخام در زنجیره‌های موجود تولید و توزیع می شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص وضعیت تراز تجاری این بخش ادامه داد: سال ۹۸ بیش از ۷۰۰ میلیون دلار صادرات و یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار واردات انجام شد که علت تراز منفی تجارت ممنوعیت صادرات مواد ژنتیکی، دام زنده، تلیسه، لبنیات (به صورت مقطعی)، شیر خشک و تخم مرغ است.

وی افزود: صادرات و واردات باید به صورت دوسویه و البته با اولویت تولیدات داخلی در جریان باشد.

رضایی با بیان اینکه در سال‌های گذشته کشور به واردات مواد ژنتیکی وابسته بوده است، گفت: در سال ۹۲ یک میلیون و ۹۳۷ هزار واحد اسپرم گاو شیری وجود داشت که امسال این رقم تا ۵ میلیون تن واحد افزایش خواهد یافت و البته این درحالی است که ارتباط تجاری ما برای ورود مواد ژنتیکی با دیگر کشور‌ها قطع نخواهد شد.

وی گفت: هم اکنون ۱۳۰ هزار تن اسپرم گوسفند و بز در کشور تولید می شود.

رضایی افزود: در هفته دولت ۴۰۱ طرح دام و طیور با سرمایه گذاری ۲۸۰۰ میلیارد تومان افتتاح می شود که این طرح‌ها ۵۷۰۰ اشتغال ایجاد خواهدکرد.

خرید مرغ درشت، آسیب به صنعت طیور است

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: خرید مرغ درشت که هم اکنون مردم خواستار هستند منجر به آسیب در صنعت طیور کشور می‌شود.

رضایی با اشاره به اجرای طرح ملی تولید مرغ سایز و استاندارد افزود: مرغ درشت مصرف بیشتری در نهاده‌ها و بهره وری پایین تری به لحاظ غذایی دارد و باتوجه به وارداتی بودن نهاده مصرف این مرغ به لحاظ اقتصادی مناسب نیست.

وی با بیان اینکه بهره وری تبدیل دان به گوشت در مرغ‌های درشت بسیار پایین است، گفت: باتوجه به اینکه مرغ‌های درشت تا ۵۰ روز نگهداری می‌شوند می‌توان گفت با تولید این نوع مرغ, ۷۰۰ هزار تن نهاده دور ریخته می‌شود.

رضایی ضایعات مرغ درشت را در کشور ۴ تا ۵ درصد دانست و افزود: باید الگوسازی اتفاق بیفتد تا مردم به اشتباه دنبال مرغ درشت نباشند.

وی با اشاره به اینکه مرغ‌های سایز یک کیلو و ۷۰۰ گرم و کمتر از آن وزن خواهد داشت، گفت: هم اکنون در سطح شهر مرغ‌های ۲ تا ۲ کیلو و ۲۰۰ گرمی خواهان بیشتری دارند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولیدات گوشت قرمز کشور از ۷۵۵ هزار تن در سال ۹۲ به ۸۸۰ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است، افزود: این میزان افزایش تولید، معادل دو و نیم درصد رشد سالانه در تولیدات گوشت قرمز کشور است.

رضایی گفت: شیر خام از ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است که سالانه پنج و نیم درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی درخصوص میزان تولید گوشت طیور افزود: در سال ۹۲ یک میلیون و ۹۷۰ هزار تن گوشت طیور در کشور تولید شده بود که این رقم با شش و نیم درصد رشد سالانه به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال جاری رسیده است. همچنین امسال یک میلیون و ۵۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شده است.

رضایی با بیان اینکه ایران در سرانه تولید مصرف عسل سرآمد جهان است، گفت: امسال در کشور ۱۱۳ هزار تن عسل تولید شده است که البته سرانه آن نیز در کشور یک کیلو و ۳۵۰ گرم تخمین زده شده که این رقم ایران را در رده نخست تولید و مصرف عسل قرار داده است.

وی اضافه کرد: میزان تولید پیله‌تر ابریشم از ۹۰۰ تن در سال ۹۲ به یک هزار و ۶۵۰ تن در سال جاری رسیده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص سرانه مصرف انواع محصولات دامی، گفت: سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور ۱۲ و نیم کیلوگرم، گوشت مرغ ۳۱ کیلوگرم و تخم مرغ ۱۱ کیلو و ۷۲۰ گرم است.

رضایی افزود: میزان پروتئین حیوانی تولیدشده در کشور روزانه ۳۰.۶۵ گرم است در حالی که براساس آمار‌های استاندارد‌های جهانی این نیاز روزانه ۲۹ گرم تخمین زده شده است.

وی ادامه داد: میزان تولید بز شیری پر تولید از ۳ هزار راس در سال ۹۲ به ۹۳ هزار راس در سال ۹۸ و بیش از ۱۶۰ راس در سال ۹۹ خواهد رسید و همچنین گوسفند پربازده با سرعت رشد بالا و دنبه کوچک از دو هزار راس در سال ۹۲ به ۳۷۰ هزار راس در سال ۹۹ می‌رسد.

رضایی درخصوص جمعیت گاو آمیخته در کشور گفت: جمعیت گاوی کشور به صورت تک نژاد و فقط گاو هولشتاین بود که این شرایط هم اکنون تغییر یافته است به صورتی که در سال ۹۲ از ۵ هزار راس گاو آمیخته و ترکیب نژادی امسال به ۳۰۰ هزار راس و احتمالا تا پایان سال به ۴۵۰ هزار راس خواهیم رسید.

وی با اشاره به اقلیم گرم و خشک ایران افزود: باتوجه به اقبال خوب مردم از گوشت و شیر شتر، پرورش شتر در دستور کار قرار گرفته است که استان‌ها باتوجه به اقلیمشان می‌توانند مجوز این پرورش را دریافت کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: مجوز پرورش شتر، تسهیل شده و وام مورد نیاز هم برای علاقه‌مندان پیش بینی شده است.

صنعت طیور کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ خوداتکا می شود

معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حالی که ایران هفتمین بازار عرضه مرغ اجداد است تا پایان سال ۱۴۰۰ خود اتکا می شود.

رضایی افزود: با وارد مدار تولید شدن لاین آرین نیاز داخل به مرغ اجداد تا پایان سال ۱۴۰۰ به صورت کامل از نژاد آرین تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا سال گذشته همه مواد ژنتیکی مرغ اجداد وارداتی بود، گفت: از سال گذشته با دستور مقام معظم رهبری و ظرفیت موجود در کشور و با ورود لاین آرین به چرخه تولید ۱۴۰ هزار قطعه مرغ اجداد کشور از ۲۶۰ هزار قطعه مورد نیاز که تاکنون از واردات تامین شده است، از توان داخلی تامین شده است و تاپایان سال ۱۴۰۰ بطور کامل ازظرفیت داخلی تامین میشود.

رضایی با اشاره به اینکه این جوجه تولید شده قابلیت صادرات نیز دارد، ادامه داد: طبق آزمایش‌های انجام شده ژنتیک جوجه‌های اجداد تولید شده در لاین آرین با نوع وارداتی همسان است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: مرغدارانی که از لاین آرین جوجه دریافت کنند ۱۰۰ درصد نهاده‌های آنها تامین می شود و به مدت ۸ ماه مبلغ ۲۰۰ هزار تومان برای تولید هر قطعه مرغ مادر، تسهیلات با سود ۶ درصد دریافت خواهند کرد. همچنین با تهیه بسته حمایتی در این بخش مرغدار دغدغه فروش تولیدات خود را نخواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: