May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۳۶۱۷۸
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
0
مدیرعامل بانک مسکن با تشریح جدیدترین برنامه این بانک برای رونق تولید، گفت: بانک مسکن در سیاست جدید خود در راستای نامگذاری امسال روی عرضه مسکن متمرکز شده است.
رونمایی از ۲ برنامه جدید بانک مسکن برای تولید مسکن ارزان قیمت
به گزارش پول نیوز، مطابق آمار طی ۷ سال اخیر سالانه حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده، یعنی حدود ۲ میلیون واحد. این در حالی بوده که نیاز کشور به مسکن سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد است، یعنی حدود ۶.۳ میلیون واحد طی ۷ سال گذشته. فاصله ۴ میلیون واحدی بین عرضه و تقاضای مسکن شرایطی را به وجود آورده تا مانند سال‌های قبل از ۹۷ شاهد دوره‌های ۴ تا ۵ ساله رونق و رکود مسکن نباشیم.

طی ۲ سال اخیر درچهار مرحله بازار مسکن دستخوش تغییرات قیمتی بوده است. در جدیدترین نمونه طی تیرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران کمی بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و به مرز ۲۱ میلیون تومان نزدیک شده است. بررسی روند تصاعدی افزایش قیمت می‌توان پیش بینی کرد طی ماه جاری (مرداد ۹۹) متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

در این شرایط دولت و وزارت راه و شهرسازی اجرای طرح ملی مسکن را در دستور کار دارند و مسئولان این وزارتخانه بر این باورند واحد‌های طرح مذکور می‌تواند تا حدودی تعادل را به بازار مسکن باز گرداند. طرحی که قرار است در قالب آن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود.

در این بین بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی حوزه مسکن نیز برنامه جدیدی را برای رونق تولید در سال جهش تولید تدوین کرده است. برنامه‌ای که به جای تحریک تقاضا، بر تحرک بخش تولید و عرضه مسکن کشور متمرکز شده است.

شایان در خصوص نوسانات قیمت مسکن و تاثیر آن بر برنامه‌های بانک مسکن، اظهار کرد: برای این که بتوانیم در واقع هزینه‌های ساخت مسکن کاهش دهیم با توجه به شرایط بازار، یکی از برنامه‌های اصلی بانک مسکن این است که زنجیره تامین کالا برای این بخش تامین کنیم. ضمن این که از طرح "گام" که بانک مرکزی آنرا سال گذشته رونمایی کرد و امسال با توجه به توافق با بازار سرمایه، بتوانیم کالا را خریداری کنیم، اما مهلت پرداخت وجه این کالا برای سازندگان ۶ تا ۹ ماه باشد.

وی افزود: ان برنامه بانک مسکن شرایطی را به وجود می‌آورد تا سازنده بتواند هزینه‌های مالی پروژه را کاهش دهد. زنجیره تامین بانک مسکن شبیه طرح گام است و با تضمین بانک مصالح ساختمانی خریداری می‌شود و این می‌تواند به شخص دیگری که تامین کننده مواد اولیه برای واحد‌های تولیدی است قابلیت انتقال را دارد.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: مشابه این برنامه، در طرح گام که شورای پول و اعتبار آنرا مصوب کرده بعد از سپری شدن یک ششم از مدت رح می‌توان در بازار سرمایه به نقدینگی تبدیل شود.

شایان با یادآوری این که تعهد بانک همان ۶ تا ۹ ماه است، اضافه کرد: در این صورت سازنده می‌تواند محصولاتی مانند میلگرد، سیمان، آجر، سیمان را خریداری می‌کند و بانک پرداخت وجه را برای ۶ تا ۹ ماه بعد تضمین می‌کند.

وی با طرح این پرسش که طرح بانک مسکن چه حسنی برای سازنده دارد، ادامه داد: اگر پرداخت ۶ ماهه باشد سازنده می‌تواندن بعد از یک ماه در بازار سرمایه آنرا به پول نقد تبدیل کند. بعد از ۶ و در نهایت که سررسید شود به مشتری می‌گوییم که بیایید و پول مصالح ساختمانی خریداری شده را به بانک مسکن پرداخت کنید.

وی یکی از مزیت‌های این طرح را جلوگیری از تورم اعلام کرد و گفت: با برنامه بانک مسکن در تامین نهاده‌های ساختمانی، تورم در مسیر مذکور برای سازندگان حذف می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن تاکید کرد: بانک شش یا ۹ ماه بعد، پول مصالح ساختمانی را بدون هیچ افزایش قیمتی از سازندگان دریافت می‌کند و تورم به سازنده و پس از آن به خریدار منتقل نمی‌شود.

وی از عملیاتی شدن این برنامه طی امسال خبر داد و گفت: در برامه زنجیره تامین، کارت مصالح ساختمانی نیز می‌تواند یکی از ابزار‌ها باشد و سازنده می‌تواند در جا‌های خاص از آن استفاه شود. اما در زنجیره تامین فراتر از کارت مصالح ساختمانی رفته ایم. مهم‌ترین دستاورد برنامه بانک مسکن نیز افزایش عرضه مسکن از تولید به مصرف است. این برنامه سرعت گردش نقدینگی را کُند کرده و افزایش نقدینگی را کاهش می‌دهد که به کاهش تورم کمک می‌کند.

وی با یادآوری این که ۸۰۰ هزار نفر از متقاضیان طرح ملی مسکن واجد شرایط هستند که به ۴۰۰ هزار نفر آن‌ها این واحد‌ها تعلق می‌گیرد، اظهار کرد: بانک مسکن برای ۱۴۰ هزار واحد قرارداد امضا کرده و به ازای هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود و تمرکز ما تولید مسکن است.

تامین ۸۰ درصد هزینه ساخت طرح ملی مسکن

شایان با یادآوری این که برای ۱۴۰ هزار واحد طرح ملی مسکن تفاهمنامه امضا کرده ایم، اظهار کرد: سقف تسهیلات برای هر واحد این طرح یک میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) در نظر گرفته شده است. به نظر می‌رسد با توجه به الگوی متراژ این مبلغ ۸۰ درصد هزینه‌های ساخت را پوشش می‌دهد.

وی با بیان این که هزینه ساخت در شهرستان‌ها به مراتب پایین‌تر از شهر‌های بزرگ است، افزود: عمده هزینه‌های یک واحد مسکونی زمین است، وقتی دولت زمین را به صورت ۹۹ ساله منظور کرده بخش قابل توجهی از قمیت تمام شده واحد مسکونی کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: در حال بررسی روش‌های مختلف برای رونق تولید هستیم در این راستا یکی از برنامه‌های ما این است که یک سری واحد‌ها را بسازیم و در مرحله سفتکاری آن‌ها را تحویل دهیم تا متقاضی بر اساس سلیقه و توان مالی خودش آنرا تکمیل کند که هزینه ساخت را کاهش خواهد داد.

وی بیان کرد: این برنامه در شهرستان‌ها و مناطق روستایی اجرایی می‌شود، یعنی در جا‌هایی که درآمد مردم پایین‌تر است.

مدیرعامل بانک مسکن در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افزایش قیمت مسکن و تاثیر آن بر ساخت و سازها، اظهار کرد: با توجه به این مسئله برای امسال پیش بینی انجام شده در خصوص مشارکت در ساخت ۲۵۰ میلیون تومان برای ساخت هر واحد مسکونی با فناوری‌های نوین پرداخت خواهد شد. این وام سال گشته ۱۵۰ میلیون تومان بود.

شایان با اعلام این که امسال همچنین برای ساخت هر واحد مسکونی با روش نیمه صنعتی در تهران ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود، افزود: سال گذشته این وام حدود ۱۲۰ میلیون تومان بود.

وی تاکید کرد: کمیسیون عمران مجلس و دولت این است که به جای تقویت سمت تقاضا، تولید مسکن تقویت شود. در این راستا در اولویت و سیاست‌های بانک مسکن پیش بینی شده که در سال جهش تولید، عرضه مسکن تقویت شود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها