کد خبر: ۳۳۵۲۴۱
۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
0
طبق گفته های مردم به خصوص در پایتخت، گویا سهمیه بندی برق دوباره از سوی وزارت نیرو در سطح شهر آغاز شده است.
به گزارش پول نیوز، در حالی که سخنگوی صنعت برق کشور هفته های قبل خبرهای منتشر شده از جیره بندی برق را تکذیب کرده و اعلام کرد چنین چیزی صحت ندارد اما؛ ساکنان مناطقی از شهر تهران با اعلام خبر قطعی برق در ساعاتی از روز نگرانی خود را از آسیب به وسایل منزل خود ابراز کردند.
 
ماجرا این گونه استارت خورد که ظهر  دو روز گذشته پیامک‌هایی برای شهروندان تهرانی در مناطق مختلف کلان‌شهر تهران ارسال شده مبنی بر اینکه احتمال افت کیفیت برق و نوسانات شبکه در ۲ ساعت آینده (ساعات پیک روزانه) وجود دارد. متن پیامک ارسالی به این شرح است: «توجه! برای حفاظت از وسایل برقی خود در برابر نوسانات برق از وسایل برقی غیرضروری خود برای ۲ ساعت آینده استفاده نکنید.»
 
این پیامک که بدون هیچ نامی که آن را به سازمان یا نهاد رسمی منتسب کند ارسال شده، در راستای قراردادی است که شرکت توزیع برق تهران بزرگ با یک شرکت دانش‌بنیان امضا کرده است. به گفته حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ «برای نخستین بار در کشور، بر اساس تصمیم وزارت نیرو و شرکت توانیر، طی فراخوان‌هایی، مدیریت و کنترل بار در دوران پیک مصرف به خارج از مجموعه صنعت برق و شرکت‌ها و افراد علاقه‌مند در این حوزه برون‌سپاری شده و شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز با امضای قرارداد با شرکتی دانش‌بنیان و استفاده از فناوری‌های پیچیده مبتنی بر هوش مصنوعی، پیامک‌های ارسالی را در تعامل با میزان مصرف برق ثبت شده در پست‌های فشار متوسط، طراحی و با هدف جلب توجه مشترکان به اهمیت همکاری در کنترل پیک، ارسال خواهد کرد.»
 
مشترکان تهران این روزها پیامک هایی با مضمون "هشدار خاموشی! احتمال قطعی برق در محدوده زندگی شما وجود دارد" و پیامکهایی از این قبیل مواجه هستند که موجب نگرانی آن ها شده، اما آنطور که مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفته این پیامک ها تنها یک هشدار است و جای نگرانی برای مشترکان وجود ندارد.
 
حسین صبوری با اشاره به هدف ارسال چنین پیامک هایی به مشترکان، اظهار کرد: به منظور آگاهی بیشتر مشترکان از شرایط کلی و منطقه ای شبکه تهران به شکل لحظه ای، از ۲۵ تیرماه در تلاش هستیم تا با همکاری یک شرکت معتبر دانش بنیان، روزانه پیامک هایی هدفمند با هدف ایجاد آگاهی در مخاطبان از وضعیت لحظه ای مصرف برق در هر منطقه ارسال کنیم.
 
۴.۵ میلیون مشترک برق در تهران و تاثیر این تعداد در مصرف برق سراسری، غیرقابل‌انکار است اگر چه با تلاش‌های شبانه‌روزی و در سایه تدابیری که از مهر سال گذشته در حوزه فنی مهندسی و فرهنگی اندیشیده شده، شبکه برق تهران در حال حاضر در شرایط پایدار قرار دارد، اما در صورت تداوم افزایش دمای هوا و با کوچکترین تغییر در الگوی رفتار مصرف مشترکان، ممکن است شبکه برق پایتخت با وضعیتی نامساعد یعنی خاموشی مواجه شود.

این در حالی است که افزایش دمای هوا و استفاده گسترده از وسایل سرمایشی یکی از عوامل اصلی افزایش مصرف برق است به طوری که تمهیدات فنی لازم برای جلوگیری از آسیب به شبکه در اثر افزایش دمای هوا انجام شده و وضعیت بار تمامی پست‌های برق تحت نظارت کارشناسان قرار گرفته است.

به گفته برخی از عوامل در صنعت برق در صورتی که مشترکان اصول مدیریت مصرف برق را رعایت نکنند، کنترل شرایط برای کشور به خصوص شهر تهران دشوار‌تر خواهد بود.

آمار مصرف انرژی برق در سال‌های گذشته نشان می‌دهد در ماه‌های تیر و مرداد میزان مصرف برق به حداکثر خود می‌رسد که این امر لزوم مشارکت مشترکان برای صرفه جویی در مصرف برق را بیشتر کرده است.

خاموشی هایی که بی سر و صدا غوغا می کند!
اما نکته بسیار مهم این روزها، کروناست. معضلی که با گرما و افزایش رطوبت هم سر و کار داشته و خاموشی های بی برنامه ریزی منجر به افزایش دمای محیط و تنفس عموم و در نهایت زمینه ساز رشد ویروس ها خواهد شد. سر و صدای بسیاری از مناطق پایتخت مبنی بر آغاز بی سر و صدای جیره بندی برق به گوش می رسد، خاموشی هایی که بین یک تا چهار ساعت طول می کشد.

براساس این گزارش یکی از ساکنان محله تهرانپارس گفت: ما در طول روز بخصوص در شب‌ها حدود ۲ ساعت بدون برق سپری می‌کنیم به طوری که امروز صبح هم حدود یکساعت قطعی برقداشته ایم.

او ادامه داد: خواهش می‌کنم به این اوضاع برق رسیدگی کنید و صدای مردم را به گوش اداره برق یا هرجایی که بهش مربوط میشه برسونید... لااقل طبق جدول زمان بندی این کار انجام بشه که قبلش مردم وسایل خود را قطع و خاموش کنند و تو این دوره زمونه کسی پول نداره وسیله جدید بخره بخدا

این خاموشی های بی قید و شرط به همین منطقه در تهران ختم نمی‌شود بلکه نقاطی دیگر در تهران هم حتی در منطقه شهر ری و غرب تهران ساعت‌ها در خاموشی به سر می‌برند به طوری که به گفته آن‌ها روزانه حتی تا ۳ ساعت هم برق ندارند.

خانم خانه داری در پیامی نوشته است: اداره برق شهرری هر روز بدون اطلاع رسانی برق مناطق رو قطع میکنه و اینکار باعث شده کلی از وسایل ما بسوزد.

داستان تکراری جیره بندی این بار با چاشنی تکذیب!
یکی دیگر از اهالی از تهران گفت: متأسفانه قطع برق در ساعاتی مقرر هر ساله  اتفاق می افتد و انگار برای کسی مهم نیست که مردم با چه زحمتی می‌توانند لوازم خانگی را تهیه کنند. به راحتی به دلیل عدم مدیریت و تکرار قطعی برق وسایل برقی مردم آسیب می‌بینند و متحمل هزینه‌های سنگینی می‌شوند.

نکته قابل تامل اینجاست که مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور هفته های قبل با اشاره به خبری مبنی بر جیره بندی برق در کشور، می گوید: جیره بندی برق به هیچ وجه صحت نداشته و اجرای آن در تابستان ۹۹ را تکذیب می‌کنم.

سخنگوی صنعت برق کشور با ارائه راهکار‌هایی در خصوص کاهش مصرف مانند تنظیم کولرگازی روی دمای ۲۴ درجه و استفاده از دور کند کولر‌های آبی و عدم استفاده از وسیله‌های پر مصرف برقی در ساعات پیک، بیان کرد: در صورت کاهش ۱۰ درصدی مصرف مشکلی برای تامین نیاز برق نخواهیم داشت.

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با گرم شدن هوا شاهد شکسته شدن رکورد مصرف برق هستیم و اگر همکاری مشترکان وجود نداشته باشد احتمالا شاهد خاموشی خواهیم بود.

تشکیک وزیر نیرو در خاموشی پایتخت!
حتی رضا اردکانیان وزیر نیرو هم خبر خاموشی برق در کشور  به خصوص تهران را تکذیب کرد و گفت: به همان میزان که احتمال عدم رعایت مصرف صحیح وجود داشته باشد، به همان میزان احتمال وقوع خاموشی نیز وجود دارد بنابر این امیدواری ما این است که مردم و صنایع بزرگ همکاری لازم را داشته‌باشند تا بتوانیم این تابستان گرم را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

او گفت: اگر مصرف به بهینه و به صورت زمان بندی شده باشد قطعا گرفتار خاموشی نخواهیم شد.

متاسفانه قطعی‌ها به صورت برنامه‌ریزی شده نیست و درصورتی که در محله‌ای مصرف برق بیش از حد باشد به دلیل محدودیت بار برق آن محله قطع می‌شود و این موضوع در اختیار شرکت برق توزیع استان تهران است.
کهنه کاری سیستم توزیع برق هم مقصر خاموشی ها شد!

کامبیز ناظریان قائم مقام شرکت توزیع برق تهران در خصوص قطع شدن برق در برخی از نقاط تهران گفت: در حال حاضر در کشور چیزی بالغ بر ۱۵ هزار کیلومتر شبکه برق داریم که ممکن است با گرم شدن هوا این کابل‌ها ذوب و یا با مصرف بیش از حد فیدر برق از شبکه خارج شود.

او با بیان اینکه گرمای هوا باعث تبادل حرارتی عبور جریان برق می‌شود، اضافه کرد: با توجه به اینکه استفاده از برق در هوای گرم بیشتر می‌شود فشار مضاعفی بر تجهیزات وارد می‌شود و ممکن است از دسترس خارج شوند.

قائم مقام شرکت توزیع برق تهران اضافه کرد: برنامه ریزی ما به گونه‌ای است که خاموشی در تهران نداشته باشیم و اینگونه از مسائل مربوط به فشار بیش از حد به شبکه انتقال توزیع است.

ناظریان تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای خاموشی از جهت تولید نداریم اما مصرف بیش از حد برق باعث اُفت ولتاژ می‌شود و ناچار برای اعمال مدیریت بار و خاموشی می‌شویم.

وی خاموشی‌های اخیر تهران را نیز به همین جهت دانست.

قطعی برق روی سایت شرکت برق اعلام می شود
در این باره مریم احمدیان مدیر دفتر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: ما در تهران قطعی برق با برنامه نداریم و اگر قرار باشد در نقطه ای از تهران برق قطع شود قطعا از طریق پورتال شرکت و رسانه ها اعلام می کنیم.

در پایان گفتی است، نکته قابل تامل اینجاست که وزارت نیرو و صنعت برق قویا احتمال جیره بندی را تکذیب کرده اند و دائم از رفع مشکل قطعی برق به علت کمبود آن خبر می دهند. اما حال با فرارسیدن تابستان و گرمای شدید این روزها بهتر نبود که این وزارت خانه با اعمال سیاست های دقیق حتی خاموشی ها را با برنامه ریزی انجام دهد تا کمترین آسیب و نارضایتی برای عموم رخ دهد.

برچسب ها: مصرف ، برق ، تهران ، توزیع ، خاموشی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: