کد خبر: ۳۳۱۰۰۷
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
0
به منظور جلوگیری از بروز مغایرت های مندرج در بند ۲ فوق، لازم است تا در هنگام اظهار گمرکی، اطلاعات اظهارنامه با اطلاعات ثبت سفارش، با اعلامیه تأمین ارز مقایسه گردد و در صورت وجود هر نوع اختلاف یا مغایرتی از اختصاص شماره سریال کوتاژ به اظهارنامه بصورت سیستمی ممانعت به عمل آید.

حذف 30 هزار مکاتبه زاید بانکی برای ترخیص کالا

 

به گزارش پول نیوز، معاون فنی گمرک پیشنهاد داد برای تسهیل فرایند ترخیص کالا بیش از 30 هزار مکاتبه زاید بانکی که برای ترخیص کالا فقط در یک گمرک انجام شده بود، حذف شود.

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در نامه ای به رئیس کل گمرک از پیشنهاد حذف کامنت های زاید و غیرضرور خبر داد.

در این نامه نامه آمده است: همانگونه که در نامه شماره ۹۸۳۵۷۸۴۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (موضوع شماره سریال ۷۰۸۲۰۸۷) در خصوص پارامتریک نمودن کامنت های مرتبط با بانک در اظهارنامه های گمرکی تصریح شده است، عمده کامنت های به منظور رفع ابهامات، ناشی از وجود دو مغایرت ثبت می شوند:

۱) مغایرت مشخصات کالای ترخیص شده با اظهار صاحب کالا

۲) مغایرت اطلاعات پایه با اطلاعات ثبت سفارش کالای وارداتی در رابطه با مغایرت های مندرج در بند ۱ فوق، لازم است فیلدهای ذیل به صورت مجزا به ازای هر قلم کالا به بانک مرکزی ارسال گردد:

وجود یا عدم وجود کسر تخلیه،

میزان کسر تخلیه به کیلوگرم پس از ملحوظ نظر قراردادن تلورانس وزنی قابل پذیرش،

وجود یا عدم وجود بیش بود ارزش میزان بیش بود ارزش استنباطی

به منظور جلوگیری از بروز مغایرت های مندرج در بند ۲ فوق، لازم است تا در هنگام اظهار گمرکی، اطلاعات اظهارنامه با اطلاعات ثبت سفارش، با اعلامیه تأمین ارز مقایسه گردد و در صورت وجود هر نوع اختلاف یا مغایرتی از اختصاص شماره سریال کوتاژ به اظهارنامه بصورت سیستمی ممانعت به عمل آید. عناوین زیر از جمله مواردی است که باید در اظهارنامه گمرکی و ثبت سفارش یا اعلامیه تأمین ارز برابر باشند:

شماره ثبت سفارش

ردیف تعرفه نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده

کد بانک و شعبه

نوع ارز

کرایه حمل

واحد کالا

علیرغم اینکه موارد فوق قبلا صورتجلسه شده و مهلت اقدام و اجراء نیز برای آن در نظر گرفته شده اما تا لحظه نگارش این نامه، اجرائی نگردیده و این امر باعث بروز مکاتبات زاید و بروکراسی بیهوده ای گردیده است به صورتی که به عنوان مثال: طی دو فقره نامه واصله از حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان به شماره های ۹۸/۱۵۰۴۵۴۹ مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ و ۹۸/۱۵۴۹۴۰۸ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۱ مکاتبات حاصل از عدم اجرایی شدن موارد فوق به بیش از ۳۰ هزار نامه از سوی بیش از ۱۵۰۰ بانک عامل برآورد گردیده است. چنانچه به مکاتبات دفاتر ارزش و واردات گمرک ایران نیز توجه شود مشخص خواهد گردید که بیش از ۷۰٪ از مکاتبات بانک های عامل یا بانک مرکزی با این دفاتر ناشی از عدم اجرای موارد صدرالاشاره می باشد و لاغیر.

من حیث المجموع با ایفاد تصویر مکاتبات اشاره شده و تصریح بر اینکه نه تنها اقدام در خصوص موارد معنونه، جزو پروژه های اولویت دار بلکه اولویت دارترین پروژه حوزه فنی و امور گمرکی و متعاقب آن گمرکات اجرائی قلمداد می گردد خواهشمند است دستور فرمایند تا بقید فوریت:

در رابطه با مغایرت های مندرج در بند ۱ فوق ، فیلدهای اعلام شده، به صورت مجزا به ازای هر قلم کالا، به بانک مرکزی ارسال گردد.

به منظور جلوگیری از بروز مغایرت های مندرج در بند 2 فوق در هنگام اظهارگمرکی، اطلاعات اظهارنامه با اطلاعات ثبت سفارش یا اعلامیه تامین ارز مقایسه گردد و در صورت وجود هر نوع اختلاف یا مغایرتی از اختصاص شماره سریال (کوتاژ) به اظهارنامه، بصورت سیستمی ممانعت به عمل آید.

ضمن اقدام در خصوص در مورد فوق، طی مکاتبه ای با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، مرجع مذکور مکلف گردد از نمایش گزارشات داخلی کارشناسان گمرکات اجرایی با متصدیان ذیربط، برای بانک های عامل، ممانعت به عمل آورده و صرفا فیلدهای حاوی نظر نهایی ادارات درب خروج گمرکات اجرائی (مانند مهر قابل توجه بانک رویه سابق) ملاک رسیدگی و اقدام بانک های عامل و بانک مرکزی قرار گیرد.

با توجه به کثرت مکاتبات اشاره شده و مراجعات مکرر صاحبان کالا به گمرکات اجرایی و دفاتر ستادی در وضعیت موجود، صدور دستور تسریع در اقدام موثر و گزارش روزانه اقدامات صورت پذیرفته به آن مقام محترم مزید امتنان است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: