کد خبر: ۳۳۰۶۲۵
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
0
بورس تهران در حالی معاملات هفته منتهی به ۱۷ اردیبهشت ماه را با ثبت بازدهی بیش از ۱۱درصدی شاخص کل سپری کرد که این روزها صحبت هایی پیرامون عرضه معادن در بورس به گوش می‌رسد.
به گزارش پول نیوز، سود بازار سهام از ابتدای سال تا این تاریخ یعنی نیمه بهار به بیش از ۹۰درصد رسید. در این میان بهار طلایی بورس با رونق چشمگیر در برخی از صنایع و گروه‌های فعال در بازار همراه شده است. به طوریکه معدنی‌ها و فلزی‌ها در هفته گذشته پربازده بودند و به ترتیب با میانگین رشد ۱۶.۶ و ۱۵.۷ درصد قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. به این ترتیب با احتساب رشد مزبور، بازدهی گروه معدنی فعال در بورس از ابتدای امسال تا چهارشنبه گذشته بسیار درخشان بود. این گروه نیمه بهار امسال (معادل ۳۰ روزکاری) را با ثبت رشد رویایی ۱۰۳.۶درصدی سپری کرد.

گروه فلزی‌ فعال در بازار سهام نیز که سهم ۱۴.۶درصدی از کل بورس را به خود اختصاص داده اند، توانستند بازدهی ۱۵.۷درصدی در مقیاس هفتگی و سود ۹۸.۴درصدی از ابتدای سال را به نمایش گذارند. در همین راستا گروه فلزات اساسی در هفته گذشته از منظر حجم و ارزش معاملات نیز دومین صنعت بورسی بودند. در این میان جاماندن گروه‌های کالایی از رشدهای قیمتی پیشین بازار سهام به ویژه در سال گذشته را شاید بتوان یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش توجه به این دو گروه عنوان کرد. البته نقش بهبود نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی و بالطبع رشد قیمت فلزات را نباید در رشد این گروه بی‌تاثیر دانست.
 

نگاهی دقیق تر به معدنی ها


همانطور که عنوان شد گروه معدنی فعال در بورس توانست بازدهی ۱۶.۶درصدی را در هفته گذشته کسب کند. در این میان بررسی نمادهای معامله شده در این صنعت نشان می‌دهد که دو غول معدنی یعنی گل گهر و چادرملو خوش درخشیدند.
در حالی گل گهر سه شنبه هفته قبل یعنی شنبه ۹ اردیبهشت ماه شاهد برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام بود که در این جلسه در خصوص افزایش سرمایه «کگل» تصمیم گیری شد. به طوریکه قرار شد سرمایه شرکت ۱۰۸درصد افزایش یابد. البته این افزایش سرمایه در دو مرحله صورت خواهد گرفت که یک مرحله آن یعنی معادل ۵۵درصد قطعی شده و افزایش سرمایه مرحله دوم که معادل ۵۳درصد است نیز در اختیار هیات مدیره قرار گرفته است. به این ترتیب در مرحله نخست سرمایه «کگل» از ۴هزار و ۸۰۰میلیارد تومان کنونی به ۷هزار و ۴۴۰میلیارد تومان خواهد رسید. این افزایش سرمایه ۵۵درصدی از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران است. در ادامه نیز سرمایه «کگل» ۱۰میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. این افزایش سرمایه ۵۳درصدی نیز از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران بوده که در مجمع مزبور به هیأت مدیره تفویض شد تاحداکثر طی یک سال آن را عملیاتی کند.

به این ترتیب گل گهر بعد از برگزاری مجمع فوق در روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه بازگشایی شد و طی سه روز کاری مزبور توانست بازدهی ۱۵درصدی را به نمایش گذارد. این نماد در سه روز مزبور با صف خرید سنگین روبه‌رو شد و در پایان آخرین روز کاری هفته نیز مازاد تقاضایی بالغ بر ۱۲میلیون سهم را یدک کشید. البته «کگل» از ابتدای سال ۹۹ تا آخر روز چهارشنبه هفته گذشته سودی بالغ بر ۲۷درصد را نصیب سهامداران کرد.
در سمت دیگر عملکرد دیگر غول معدنی نیز قابل توجه بود. در حالی بازدهی چادرملو در هفته گذشته تنها به ۱۴.۶درصد رسید که این نماد سود شگفت‌انگیز ۱۲۷درصدی را به نمایش گذاشت. در این نماد نیز اخبار مثبت به بازار مخابره می‌شود. به طوریکه مدیر اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: اکنون آنومانی D ۱۹ سوی چادرملو تا مرحله عمومی اکتشاف را پشت سر گذاشته و برای بحث‌های حفاری آن آماده می‌شویم. «علی اصغرزاده» در گفت‌وگو با سایت معدن ۲۴ افزود: بررسی‌ها نشان داده در عمق بیش از ۱۵۰ متری این معدن سنگ آهن وجود دارد، اما باید میزان عیار و ذخیره آن مشخص شود. همچنین مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام شده به زودی پیمانکار حفاری این معدن انتخاب می‌شود.


۹۰درصد سود طی ۱۹روز


توسعه‌ معادن ‌و فلزات نیز از دیگر نمادهای این گروه بود که عملکرد مثبتی را در کارنامه هفته گذشته خود ثبت کرد. در حالی «ومعادن» به سود ۲۶.۶درصدی طی هفته گذشته رسید که بازدهی این نماد تا نیمه بهار امسال نیز معادل ۹۰درصد بود. البته باید عنوان شد که «ومعادن» به دلیل توقف‌های زیاد، تنها ۱۹روز کاری در سال ۹۹ را تجربه کرده است.
البته در این میان سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات طی هفته گذشته با تغییر مدیریتی مواجه شد. به طوریکه مدیرعامل این شرکت از اعلام استعفای به اعضای هیات مدیره خبر داد. عزیز الله عصاری مدیرعامل «ومعادن» گفت: اینجانب استعفا را از سمت مدیرعاملی و عضو هیات مدیره به هیات مدیره اعلام کردم. در این میان شایعاتی در خصوص جایگزین وی به عنوان مدیرعامل مطرح است که یکی از این موارد یونس الستی، معاون وزیر صمت است که گفته می‌شود قرار است مدیرعامل «ومعادن» شود. حال باید در انتظار هفته جاری و اخبار قطعی پیرامون انتخاب مدیرعامل جدید «ومعادن» بود.

همچنین توسعه معادن و فلزات در هفته گذشته دو شفاف‌سازی بر سایت اطلاع رسانی کدال منتشر کرد؛ یکی از این موارد برنده شدن در مزایده خرید سهام شرکت‌های گروه راهبران اقتصادی آرمان و تامین سرمایه تمدن بود. البته شرکت تاکید کرده که به دلیل رعایت الزامات قانونی، عدم قطعیت در این موضوع وجود دارد و هر زمان که مذاکرات منجر به عقد قرارداد شود، اطلاع رسانی در این زمینه صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر صحبت هایی پیرامون عرضه معادن در بورس به گوش می‌رسد. در این راستا رئیس جمهور با توصیه به عرضه اولیه سهام ایمیدرو و فروش زمین‌های بزرگ و عرضه معادن در بورس گفت: بورس تهران استعداد بسیاری دارد و می‌تواند چندین برابر شود.بورس وقتی زنده است که دولت اقدام به عرضه سهام جدید کند.
حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از چهار طرح شرکت بورسی ملی مس گفت: سال گذشته بخش معادن ۲۶ هزار میلیارد پروژه در کرمان افتتاح شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان افتتاح جدید صورا گیرد که پاسخ قاطع که کارگران، مسئولان و مدیران به استکبار است که علی‌رغم توطئه‌ها، پیش می‌رویم و اشتغالزایی می‌کنیم و بازارسرمایه را رونق می‌بخشیم.
وی با تاکید بر لزوم آزادسازی پهنه‌های معادن و برای افزایش اشتغال زیاد ادامه داد: اختلافاتی بین محیط‌زیست و معادن وجود دارد که باید تلاش شود در شورای‌عالی محیط‌زیست حل و فصل شود.
رئیس‌جمهوری تاکید بر واگذاری سهام شرکت‌های دولتی حوزه معدن به مردم گفت: به ایمیدرو توصیه می‌شود اقدام به عرضه سهام در بورس کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: