کد خبر: ۳۲۹۶۶۲
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
0
برترین‌های تالارهای مختلف بازار فیزیکی بورس کالای ایران در نخستین ماه امسال معرفی شدند.

ترین‌های بورس کالا در فروردین ۹۹ معرفی شدند

 

به گزارش پول نیوز، بورس کالای ایران با انتشار گزارشی آمار معاملات تالارهای مختلف بازار فیزیکی این بورس را در نخستین ماه امسال مورد بررسی قرار داده است و در این گزارش برترین شرکت های تالار نقره‌ای در سه حوزه «صنعتی و معدنی»، «پتروشیمی» و «فرآورده های نفتی» که بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند، معرفی شده‌اند.

صدرنشینی مبارکه

بررسی آمار معاملات تالار صنعتی و معدنی حاکی از آن است که در فروردین ماه سال جاری شرکت فولاد مبارکه اصفهان با معامله بیش از 235 هزار تن انواع محصولات فولادی به ارزشی بالغ بر 15 هزار و 775 میلیارد ریال صدرنشین تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شد. به طوری که این مجتمع فولادی به تنهایی بیش از 48 درصد حجم معاملات این تالار را از آن خود کرد.

فولاد خوزستان نیز با عرضه و معامله 80 هزار تن شمش بلوم به ارزشی بیش از 3 هزار و 321 میلیارد ریال جایگاه دوم را از نظر بیشترین حجم معاملاتی به خود اختصاص داد.

معامله 30 هزار تن شمش بلوم شرکت صنعتی و معدنی چادرملو نیز این شرکت را در رتبه سوم قرار داد.

ذوب آهن اصفهان نیز با معامله بیش از 28 هزار و 542 تن انواع محصولات شامل میلگرد، سبد میلگرد مخلوط، تیرآهن و شمش بلوم در جایگاه چهارم شرکت های عرضه کننده در تالار مذکور ایستاد.

رتبه پنجم شرکت های عرضه کننده از نظر حجم معاملات نیز به آهن و فولاد ارفع با حجم 20 هزار تن شمش بلوم رسید.

از نظر ارزش معاملاتی نیز فولاد مبارکه توانست رتبه نخست را برای خود حفظ کند؛ رتبه های دوم تا پنجم نیز به شرکت های ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان و صنعتی و معدنی چادرملو رسید.

بالاترین حجم معاملات برای شمش بلوم

سه کالای شمش بلوم، ورق گرم B و ورق سرد C سه کالای پرمعامله تالار صنعتی در اولین ماه سال جاری بودند. در نتیجه معاملات این دوره عرضه کنندگان 155 هزار تن شمش بلوم را به خریداران فروختند تا این کالا با سهم 32 درصدی از کل حجم معاملات تالار مذکور صدرنشین باشد. بیش از 99 هزار تن ورق گرم  B و نزدیک به 90 هزار تن ورق سرد C نیز در این بازه معامله شدند تا رتبه های دوم و سوم به آنها اختصاص یابد.

همچنین از نظر ارزش معاملاتی، مس کاتد با حجم معاملاتی نزدیک به 11 هزار تنی توانست گوی سبقت را از شمش بلوم و ورق های فولادی برباید. به طوری که این محصول با ارزش بیش از 7 هزار و 622 میلیارد ریال در صدر تالار صنعتی و معدنی ایستاد. دو محصول ورق سرد B و شمش بلوم نیز به ترتیب جایگاه دوم و سوم را کسب کردند.

این گزارش می افزاید: در فروردین ماه امسال در مجموع بیش از 485 هزار تن انواع کالاهای صنعتی و معدنی را به ارزشی بیش از 35 هزار و 561 میلیارد ریال در تالار نقره ای معامله کردند.

غوغای یک مجتمع اصفهانی

در فروردین ماه امسال در تالار فرآورده های نفتی معامله گران در حالی بیش از 652 هزار تن انواع کالا را خرید و فروش کردند که ارزش 12 هزار و 670 میلیارد ریالی برای آن به ثبت رسید.

بررسی آمارها نشان می دهد که پالایش نفت اصفهان با معامله بیش از 214 هزار تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک و سنگین و گوگرد گرانوله به ارزشی بالغ بر 4 هزار و 204 میلیارد ریال، سهم 33 درصدی از حجم کل معاملات این تالار را به دست آورد و در میان کلیه شرکت های عرضه کننده، بیشترین حجم معاملات ماهانه تالار مذکور را به خود اختصاص داد.

آمار معاملات ماهانه تالار مذکور حاکی از آن است که پالایش نفت بندرعباس نیز با فروش 153 هزار تنی محصولات خود به ارزشی بیش از 3 هزار میلیارد ریال در رتبه دوم تالار مذکور قرار گرفت.

پالایش نفت تهران نیز به عنوان سومین شرکتی قرار گرفت که در فرودین ماه بیشترین حجم معاملات را ثبت کرد. این مجتمع در دوره مذکور با فروش 129 هزار و 500 تنی انواع تولیدات خود به ارزشی حدود 2 هزار و 650 میلیارد و 633 میلیون ریال توانست در این جایگاه قرار گیرد.

رتبه چهارم و پنجم نیز به پالایش نفت شیراز و تبریز اختصاص یافت. به طوری که تا پایان فروردین ماه سال جاری نزدیک به 41 هزار تن محصول توسط پالایش نفت شیراز به ارزشی بیش از 704 میلیارد ریال در بازار معامله شد و پالایش نفت تبریز نیز اقدام به معامله حدود 31 هزار تن انواع کالا کرد و ارزش 607 میلیارد ریالی را به ثبت رساند.

رده بندی کالاها

در مقایسه کالاها نیز وکیوم باتوم، لوب کات سبک و سنگین از نظر حجم و ارزش معاملات به ترتیب سه کالای برتر تالار مذکور در فروردین ماه امسال معرفی شدند. به طوری که معامله گران در مجموع بیش از 458 هزار تن وکیوم را به ارزشی حدود 8 هزار و 30 میلیارد ریال خریدند که این حجم معاملات بیش از 72 درصد از حجم کل معاملات این تالار را در بر می گرفت. حجم معاملات دو محصول دیگر نیز به ترتیب به 72 هزار و 500 تن و 62 هزار و 500 تن رسید.

رتبه های چهارم و پنجم پرگردش ترین کالاهای معامله شده در تالار نقره ای نیز به دو محصول قیر 6070 و گوگرد پاستیلی اختصاص یافت.

بهترین های تالار پتروشیمی

تالار پتروشیمی در حالی معاملات خود را در فروردین ماه 99 به پایان رساند که نزدیک به 225 هزار تن انواع کالا به ارزشی بیش از 20 هزار میلیارد ریال در این تالار مورد معامله قرار گرفت.

در دوره مذکور مجتمع پتروشیمی اروند با فروش نزدیک به 37 هزار تن انواع پلی وینیل کلراید و سود کاستیک و کسب سهم 16 درصدی از حجم کل معاملات این تالار صدرنشین شد. ارزش معاملات این مجتمع پتروشیمی نیز به رقمی بیش از 1369 میلیارد ریال افزایش یافت.

پتروشیمی بندر امام نیز توانست با فروش حدود 31 هزار تن انواع محصولات پلیمری شامل پلی اتیلن های سبک و سنگین پس از پتروشیمی اروند به عنوان دومین شرکت پر فروش این تالار در دوره مذکور معرفی شود.

پتروشیمی پارس نیز با عرضه بیش از 26 هزار تن محصول و فروش نزدیک به 24 هزار تن آن جایگاه سوم معاملات ماهانه را در اختیار بگیرد. جایگاه چهارم و پنجم نیز به دو مجتمع پتروشیمی تندگویان و شازند اراک اختصاص یافت.

اما از نظر ارزش معاملات این پتروشیمی بندر امام بود که با ثبت ارزش 2 هزار و 684 میلیارد و 486 میلیون ریال رتبه اول را کسب کرد. دو مجتمع پتروشیمی تندگویان و پتروشیمی شازند نیز از نظر ارزش معاملات ماهانه در فروردین ماه امسال به ترتیب دوم و سوم شدند. پس از آن ها، دو مجتمع پتروشیمی پارس و امیرکبیر هم به ترتیب در رتبه های بعدی ایستادند.

رتبه اول در اختیار سود کاستیک

براساس آمار معاملات فروردین ماه سال جاری در تالار محصولات پتروشیمی 24 هزار و 600 تن سود کاستیک در حالی معامله شد که این حجم با سهم نزدیک به 11 درصدی از کل حجم تالار مذکور، بالاترین رقم معاملاتی در این دوره بود.

استایرن منومر و پلی وینیل کلراید S65 نیز به ترتیب دوم و سوم شدند. به طوری که بیش از 23 هزار و 560 تن استایرن منومر در بازار به فروش رسید و معامله گران نزدیک به 18 هزار تن پلی وینیل کلراید S65 را دادوستد کردند.

اما از نظر ارزش معاملات، محصول پلی وینیل کلراید S65 با ثبت رقم حدود 1617 میلیارد ریالی به جایگاه نخست صعود کرد. پس از آن نیز، استایرن منومر با ارزش 1525 میلیارد ریالی و الکیل بنزن خطی با ارزش 1181 میلیارد ریالی جایگاه های بعدی را از آن خود کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: