اقدامات و برنامه های مهم سازمان منطقه آزاد کیش؛
کد خبر: ۳۲۸۸۳۳
۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
0
سازمان منطقه آزاد کیش تلاش می‌کند تا با در نظر گرفتن شرایطی که کرونا برای سیستم‌های مختلف به وجود آورده و خواهد آورد، آمادگی لازم برای رویارویی با جهان پس از کرونا را داشته باشد و با برنامه ریزی برای حوزه های مختلف برای تحقق شعار سال در این منطقه قدم های موثری بردارد.

به گزارش خبرنگار پول نیوز، چند روز گذشته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، از برنامه ریزی جامع این سازمان برای گذر از بحران فعلی و مدیریت پسا کرونا خبرداد.
 
منطقه آزاد کیش یکی از مناطق مهم اقتصادی کشور است که تلاش می کند به بهترین نحو ممکن در حوزه های اقتصادی و سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی، گردشگری، مدیریت خدمات شهری، خدمات بندری و فرودگاهی، حمل و نقل هوایی، آموزش، فن آوری و پژوهش، برنامه‌های خود را برای تحقق بخشیدن به شعار سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان "جهش تولید" نامگذاری شد پیگیری کند.
 
این منطقه با برنامه های مهمی که دارد درصدد است تا مسیر سال ۹۹ را به مانند سال‌های گذشته با برنامه‌ریزی و استفاده درست از نیروی انسانی خود طی کند.
 
طبق گفته های مدیرعامل منطقه آزاد کیش، در واقع این منطقه خود را برای جهان پساکرونا آماده می کند تا اگر طبق سناریوهای مطرح شده جهان پساکرونا با تغییرات عمده مواجه شد این منطقه آمادگی های لازم را داشته باشد.
 
در حال حاضر و در روزهای سختی که کشور با آن مواجه است این منطقه نیز مانند سایر مناطق و شهرها اقدامات پیشگیرانه و مبارزه با ویروس کرونا و ضوابط قرنطینه در این جزیره آغاز شد و همچنان با جدیت تمام ادامه دارد. ‌ در واقع اقدامات مقابله با ویروس کرونا در قالب همیاری، بخشش اجاره‌ها، در جزیره کیش توسط فعالان اقتصادی؛ به‌عنوان یک الگو و نمونه در کشور  مطرح شده است. 

اجرای ضوابط قرنطینه ای در جزیره کیش طی این مدت موجب یک ثبات نسبی در این زمینه شده و تدابیر لازم برای اعمال ضوابط قرنطینه برای همه ورودی‌های جزیره کیش پیش‌بینی شده است.

با نگاهی خوش بینانه به این ویروس می توان به تهدیدها و فرصت‌های ایجاد شده بر اثر شیوع ویروس کرونا در کیشاشاره کرد که در چنین شرایط بحرانی که کل جهان  را تحت تاثیر خود قرار داده است می‌توان به کاهش گرفتاری‌های شغلی، ایجاد اتاق فکر، کانون گفت‌وگوها، پیشنهاد راه‌کارها، بازنگری در سیستم و توجه به رفتارها اشاره داشت و از این فرصت‌ها بهره لازم را برد.

این منطقه پیش‌بینی‌های یک جشن بزرگ ملی را نیز در نظر گرفته تا نشاط، شادابی و امید را به جامعه برگردانند و نقطه آغاز جدیدی در جزیره کیش داشته باشند.

 در نخستین جلسه ستاد اقتصادی مقابله با ویروس کرونا در کیش، تمام کسب و کارهای قرارداد استیجاری سازمان منطقه آزاد کیش مشمول مساعدت درخصوص استمهال و تخفیف، بخشودگی جرائم و دیرکرد اجاره بها از اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ به مدت دو ماه به تصویب رسید.

 هچنین براساس این نشست،مقرر شد کسب‌ وکارهای طرف قرارداد شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش، در هیئت مدیره مطرح و درصورت استیجاری و رضایت‌مندی ارباب‌رجوع و سرمایه‌گذار پس از تصویب درخصوص تخفیف و بخشودگی، اماکن تجاری اقدام و مصوبات خود را به ستاد ارائه کنند و معاونت توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش با طبقه‌بندی چک‌های درآمدی طی تصمیم‌گیری، مساعدت‌های لازم در این خصوص اعمال نماید.

- بر این اساس، تمامی پروژه‌های عمرانی برای ماه‌های اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ در قالب زمان هدر رفت محاسبه خواهد شد.

عوارض ورود کالا به جزیره کیش برای ماه‌های  اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ به صورت ۵۰ درصد نقد و ۵۰ درصد دیگر به‌صورت چک سه ماهه پرداخت و می‌توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام کنند.

-تمامی مجوزهای فعالیت اقتصادی فعالان اقتصادی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید شد.

-تمام پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی و خدمات صنعتی که نیاز به تمدید داشتند تا نیمه خرداد ۹۹ تمدید شد.

-کارکنان بخش‌های نظارتی، خدمات شهری، بازرسی و سایر حوزه‌های سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت‌های تابعه در ایام نوروز،  به‌صورت تلفنی پاسحگوی فعالان اقتصادی هستند.

- فرصت سه ماهه پرداخت قبوض آب و برق و فاضلاب مشترکان خانگی شرکت آب و برق کیش، ماهتاب گستر، طی مذاکره‌ و بعد از تصویب هیئت مدیره تمام مصوبات سراسری در زمینه حمایت از فعالان اقتصادی و کسب و کارهای آسیب‌پذیر ناشی از شیوع ویروس کرونا پیگیری می‌شود.
 

برنامه های منطقه آزاد کیش در سال جهش تولید

 
به طور کلی منطقه آزاد کیش در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری علاوه بر توجه ویژه به جهش تولید، برنامه‌های خود را در راستای بحران کنونی که جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کند در نظر گرفته است و تلاش دارد تا با محاسبه زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کیش و تعاملی که با مراجع قانونگذار دارد خسارات به وجود آمده را تا حد امکان جبران کند.
 
این منطقه با هدف کاهش اثرات مخرب هزینه‌های تحمیل شده بحران کرونا بر تولید برنامه‌های حمایت از تولید خود را با محوریت اهدافی همچون حذف ضوابط اجرایی زائد با الکترونیکی کردن درخواست سرمایه گذاری صنعتی، حمایت و پشتیبانی از واحد‌های صنعتی فعال در حوزه دارو و بهداشت جزیره، حمایت و ارائه تسهیلات لازم جهت جذب کسب و کار‌های صنعتی کوچک و زودبازده، تشکیل ستاد تسهیل تولید و اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار داده است.

در حوزه فرهنگی و اجتماعی آنچه سازمان منطقه آزاد کیش به آن توجه می‌کند حمایت از رسانه‌ها و تولیدات چند رسانه‌ای با موضوع شعار سال است و علاوه بر آن با اجرای پروژه‌هایی همچون بازار فیلم کیش با هدف توانمندسازی فرهنگی و اجتماعی جوامع محلی برای تولید ارزش تلاش می‌کند و از همه مهمتر با برگزاری بخش‌های ویژه در جشنواره‌ها و رویداد‌های فرهنگی با موضوع شعار سال برای فرهنگ سازی و توانمندسازی فرهنگی و اجتماعی جوامع محلی در جهت تولید ارزش قدم‌های موثری برخواهد داشت.

سازمان منطقه آزاد کیش برای دوران پساکرونا و در مسیر سال جهش تولید برنامه‌هایی را برای حوزه گردشگری نیز در نظر گرفته است. احیا و ساماندهی ابنیه و محوطه‌های تاریخی، توسعه و ساماندهی محور تاریخی میراث فرهنگی و اجرای پروژه‌های ساخت بازارچه دائمی آموزش، تولید و عرصه صنایع دستی، ارتقاء سامانه گردشگری، حمایت از تولید آثار سینمایی در حوزه مزیت رقابتی گردشگری منطقه برای توسعه ظرفیت‌های گردشگری از جمله برنامه‌های این منطقه در حزوه گردشگری است.

سازمان منطقه آزاد کیش همچنین توجه ویژه‌ای به مدیریت خدمات شهری داشته و معتقد است می‌بایست تمهیدات خاصی در مدیریت شهری در دوران پساکرونا اندیشیده شود چرا که ممکن است بحران‌های مشابهی را در آینده داشته باشیم. تهیه و تنظیم برنامه‌ای منسجم و منظم برای پاکسازی و شستشوی کامل شهر برای رفع آثار و موارد ضدعفونی و جلوگیری از آسیب به کیشوندان و گردشگران، توسعه زیرساخت‌ها، فضا‌ها و امکانات ورزشی، کاهش هزینه‌ها در سطح و سطوح مدیریت شهری با توجه به کرونا بر کاهش درآمد‌های شرکت و ضرورت برقراری موازنه بین درآمد‌ها و هزینه‌ها از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده این سازمان برای این حوزه است.
 
در حوزه خدمات بندری و فرودگاهی نیز توسعه خدمات بندری و فرودگاهی و ارتقاء خدمات، توسعه زیرساخت‌ها در قالب بسته‌های سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی، هوشمندسازی یکپارچه عملیات هوانوردی و غیرهوانوردی فرودگاه بین المللی کیش و... مدنظر است.

منطقه آزاد کیش همچنین در نظر دارد در حوزه حمل و نقل هوایی، از طریق توسعه سرمایه انسانی، اصلاح ساختار سازمانی و ارتقای استاندارد‌های عملیاتی موجب توانمندسازی داخلی در این زمینه شود. آمادگی برای ورود و عرضه در بورس، توسعه شبکه پروازی و توسعه ناوگان، ایجاد و طراحی مسیر‌های سودده جدید تنها بخشی از برنامه‌های این سازمان در این حوزه هستند.

در حوزه آموزش، فن‌آوری و پژوهش منطقه آزاد کیش نیز، تغییر و مهندسی مجدد فرآیند‌های آموزشی موسسه آموزشی علوم و فنون کیش و توجه ویژه به آموزش آنلاین، توسعه و راه اندازی دپارتمان‌های زبان غیرانگلیسی، برگزاری رویداد نیاز‌های فناورانه منطقه آزاد کیش و... از برنامه‌های این سازمان برای دوران پساکرونا و در راستای سال جهش تولید محسوب می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: