کد خبر: ۳۲۸۷۹۱
۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
0
وزیر بهداشت با بیان اینکه فعلا هیچکس توان پیشبینی خاصی ندارد و نمی‌دانیم کرونا با ما و با جهان چه خواهد کرد، گفت: فکر نمی‌کنم واکسن کرونا تا دو سال دیگر هم به دست ما برسد.

کرونا نیمه دوم سال هم هست/ واکسن تا ۲ سال دیگر به ما نمی‌رسد

به گزارش پول نیوز، ایران مانند بسیاری از کشورهای دنیا هنوز با کرونا ویروس دست و پنجه نرم می کند و روزانه صدها نفر به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می دهند.
 
آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران طبق گفته سخنگوی وزارت بهداشت از دیروز تا امروز ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی ۱۶۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید در کشور شناسایی شد.
 
سعید نمکی وزیر بهداشت در این باره میگوید: با شیوع ویروس کرونا و مشکلات بیماری کووید ۱۹، توانستیم بخش مهم معوقات بیمارستان‌های دولتی و مراکز طرف حساب را تا پایان آذر ۹۸ پرداخت کنیم. بسیاری از مطالبات پرداخت شده است و بقیه را هم پرداخت می کنیم و به زودی معوقات را به صفر خواهیم رساند.

به گفته وزیر بهداشت، با مدیریت منابعی که صورت گرفت، خوشبختانه در سال ۹۹ مانند سال‌های گذشته کسری جدید نداریم. خاطرم هست زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم یکی از مشکلات جدی سازمان بیمه سلامت، حفره کسری بودجه آن بود که مدام افزایش پیدا می‌کرد که امروز با مدیریت منابع و تلاش سازمان بیمه سلامت و کمک هایی که در آخر سال گذشته انجام شد و به سطح مطلوب تری از نظر گردش مالی و مطالبات با بخش دولتی و خصوصی رسیده‌ایم.

وی در ادامه افزود: بیمه کردن بیماران کووید ۱۹ در تخت بیمارستان برای کاهش هزینه های آنها نیز انجام شد و در ستاد ملی کرونا مصوب کردیم که بیمارانی که در قرنطینه خانگی هستند نیز تحت حمایت یک بیمارستان قرار گیرند و هزینه‌های آنها تحت پوشش بیمه محاسبه شود.

نمکی با ابراز امیدواری نسبت به پیشبرد بیشتر اهداف پرونده الکترونیک سلامت،‌ خاطرنشان کرد: امیدوارم در سال ۹۹ در کنار هم بتوانیم نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک را به عنوان یکی از برنامه‌های مهم به سرانجام برسانیم. به دلیل ریل گذاری‌هایی که در زمینه پرونده الکترونیک سلامت صورت گرفت توانستیم اهداف بزرگی همچون بسیج ملی مبارزه با کرونا را به خوبی هدایت کنیم به شکلی که امروز یک افتخار عظیم برای ما باشد. راهنماهای بالینی را که به شدت هزینه های بیهوده را کنترل می کند را نیز اجرایی تر خواهیم کرد و امیدوارم بتوانیم سیستم پزشک خانواده را امسال اجرا کنیم.

وی افزود: در این راستا۱۴۰ گاید لاین درمانی را ابلاغ کردیم و بقیه را نیز به زودی ابلاغ می کنیم. نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک را هم در سال ۹۹ اجرایی خواهیم کرد و امیدواریم به زودی خبر مهار اپیدمی کرونا را هم به مردم هدیه کنیم اما نباید به شکل مفرط خوشبین بود بلکه باید تمام جوانب این بیماری را ملاحظه کرد.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه تاکنون به داد ما رسیده است مدیریت مناسب برای کنترل بیماری کرونا بوده است. اگر بسیج ملی مبارزه باکرونا به خوبی انجام نمی‌شد امروز بیمارستان‌ها زیر فشار این بیماری منحوس درهم شکسته و له می‌شدند. البته فراموش نمی‌کنیم که در راستای مدیریت بیماری نهادهای مختلفی به کمک ما آمدند. روز گذشته جناب رئیس جمهور از بنده پرسیدند چه پیش بینی از بیماری دارید که گفتم ما در حال شطرنج بازی کردن با بیماری هستیم و فعلا هیچکس توان پیش بینی خاصی نخواهد داشت.
کرونا پیر و جوان، فقیر و غنی و... نمی‌شناسد و نمی دانیم کرونا با ما و با جهان چه خواهد کرد.

نمکی افزود: امیدواریم پس از اردیبهشت و خرداد نفس راحت تری از شر این طوفان بکشیم اما پاسخ بسیاری از سوالات برایمان نامفهوم است. من خودم را برای روزهای بسیار سخت تری آماده کرده‌ام؛ روزهایی که ممکن است همزمان با کرونا قرار باشد آنفولآنزای فصلی را نیز تجربه کنیم.

وی با بیان اینکه سال ۹۸ سال سختی بود، اظهار کرد: اما من سال ۹۹ را سال سخت تری می‌بینم. همچنان مشخص نیست واکسن و داروی درمان کرونا چه زمانی تولید شود. پس نمی‌توان با خوش بینی مطلق به روند کنترل بیماری فکر کرد. فکر می‌کنم واکسن کرونا تا دو سال دیگر به ما نمی رسد؛ اگر کسانی تولید کنند در صورتی که خیلی هنرمند باشند برای خودشان تولید می کنند. در نیمه دوم امسال کرونا را همچنان خواهیم داشت، اما شاید کرونایی نجیب تر و آرامتر از ویروس فعلی؛ این درحالی است که احتمال تغییر ویروس هم هست. بنابراین باید برای سخت ترین شرایط آماده باشیم. از سوی دیگر همزمان با ویروس کرونا در حال مقابله با تحریم‌ها نیز هستیم. در دفاع مقدس خط مقدم دشمن مشخص بود، اما در این جنگ فعلی خطوط مشخصی نداریم و امیدواری ما این است که با کمک مردم از پس این دو دشمن برآییم.

وی افزود: گر چه تاکنون اپیدمی کرونا رابه شکل مدبرانه ای مدیریت کرده ایم و به اقدامات انجام شده افتخار می کنیم، اما تعداد تخت های بیمارستانی کشور در خوشبینانه ترین حالت ۱.۶ به هزار نفر است و از همه کشورهای اروپایی مثل فرانسه با ۶.۶ تخت به ازای هزار نفر جمعیت کمتر است. بنابراین آنچه در این بحران به داد ما رسید فقط تخت بیمارستانی و طرح تحول سلامت نبود، بلکه کمک بخش بهداشت و غربالگری بیماران بود.

وی با بیان اینکه کرونا با تمام سختی‌هایی که داشت توانسته منشا برخی موارد خوب نیز باشد، تصریح کرد: اینکه این موضوع سبب تقویت سیستم الکترونیک و مجازی در کشور شد یک نکته مثبت و قابل توجه است. همچنین باعث شد برخی موارد بهداشتی بیش از گذشته در اذهان عمومی نهادینه شود.

نمکی در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم مدیریت منابع با توجه به بحران کرونا، اظهار کرد: امروز از بیمه سلامت می خواهم طرح پیشنهادی خود را برای مقابله با کرونا به ما ارائه کنند تا به شیوه‌های نوینی از مدیریت منابع برسیم، هرچند تا کنون در سال جاری هزینه‌های اعمال الکتیو برای بیمه کاهش یافته است؛ اما به دنبال تصمیم ما برای عدم تعویق در اعمال و خدمات الکتیو یا غیر اورژانسی، هزینه‌های بیمه روندی افزایشی نسبت به این روزها خواهد داشت. همچنین می‌خواهم گزارشی از دستاوردهای بیمه سلامت در سال ۹۸ تهیه کرده تا با امضای شخص بنده به ریاست جمهوری ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه ساختار اقتصادی در بیمه سلامت باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: بیمه‌ای می‌تواند پایدار باشد که در زمان سلامتی وجه را اخذ کرده و در زمان بیماری هزینه کند. متاسفانه در گذشته عزیزان خدمت گذار در بیمه سلامت بدون ملاحظات اقتصادی خیلی از افراد را بدون بررسی‌های دقیق تحت پوشش بیمه رایگان قرار داده بودند اما اکنون با مدل اقتصادی که تعریف شده است و انجام استحقاق سنجی این موضوع مدیریت شده است.

وزیر بهداشت همچنین بر لزوم تقویت خدمات تله مدیسین تاکید کرد و افزود: دلیلی ندارد مریض مبتلا به دیابت یا فشار خون لازم باشد برای هربار دریافت دارو مراجعه حضوری به پزشک داشته باشد. ما می‌توانیم با اتکا به پرونده الکترونیک سلامت خدمات از راه دور پزشکی را تقویت کنیم. از سوی دیگر تقویت خدمات هوم کر یا پرستاری در منزل بسیار مهم است. گاهی بیماری که کارش به بخش مراقبت‌های ویژه رسیده بیش از ۷۲ ساعت نیاز به نگهداری در این بخش ندارد، اما روزهایی طولانی در این بخش بستری می‌شود که هم هزینه بالایی برایش خواهد داشت و هم سبب اشغال تخت‌ها می‌شود؛ در صورتی که اگر اقدام به دریافت خدمات پرستاری در منزل کند به نفع او خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: