کد خبر: ۳۲۸۳۵۵
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
0
وزیر اقتصاد با بیان اینکه هدف نخست از این اقدامات؛ انتقال مالکیت دارایی‌های دولتی است افزود: مردمی کردن اقتصاد کشور؛ هدف اصلی واگذاری هاست و برآورد ریالی ما از این واگذاری‌ها ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد.

مردمی کردن اقتصاد از مسیر بازار سرمایه

 

به گزارش پول نیوز، بی شک بازار سرمایه بهترین و کم خطر ترین راه برای سرمایه گذاری است به خصوص برای افرادی که از علم اقتصاد و سرمایه گذاری هیچ نمی دانند.

با کمی اطلاع رسانی در مورد مزایای بازار سرمایه میتوان نقدینگی سرگردان در کشور را که خود به تنهایی می تواند برای خراب کردن کل اقتصاد کشور کافی باشد را جذب و در راه درست سرمایه گذاری کرد راهی که به توسعه اقتصادی و جهش تولید ختم می شود.

  دژپسند نیز با این مهم موافق است و در تمام سخنرانی های خود از اهمیت بازار سرمایه برای رشد اقتصادی کشور سخن می گوید.

وی در آخرین اظهار نظر خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به رونق بازار سرمایه در سال 99 گفت: بازار بورس شاهد عرضه‌های اولیه شرکت‌های دولتی خواهد بود. امروز برای هر گونه تغییر و اصلاح و تحول در مقوله واگذاری شرکت‌ها و دارایی‌های دولتی اعم از شرکت و سهام دستمان باز است.

فرهاد دژپسند در ادامه با اشاره به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نقش آنها در افزایش شفافیت افزود: برای بهبود در روند واگذاری‌ها تصمیم گرفته شد تا از ساز و کار بورس و عرضه سهام یا ارائه در ETF استفاده شود، زیرا عرضه و فروش در بورس از شفافیت کافی برخوردار است.

دژپسند تصریح کرد: 9 شرکت در رسته‌های مالی (بانک‌ها و بیمه ای) و صنایع فلز و معدنی و پالایش و پخش از اولین موارد واگذاری‌ها در بورس خواهند بود.

او نحوه عرضه واگذاری اولیه شرکت‌ها در بورس را مبتنی بر روش عنوان کرد و افزود: برای واگذاری در بورس باید به صورت عرضه نقدی یا اقساط بلندمدت و یا فراگیر عرضه صورت بگیرد، اما تصمیم گرفتیم که عرضه‌ها به صورت فراگیر صورت پذیرد. در این روش عرضه‌ها در دو گروه صورت می‌پذیرد که هر گروه مشمول تخفیف 20 و 25 درصد خواهند بود. در حقیقت این تخفیف شامل خرید اولی‌ها خواهد شد.

دژپسند ادامه داد: سقف خرید برای هر فرد دو میلیون تومان خواهد بود، برای این نوع خرید تنها ارائه کد ملی کفایت می‌کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در تعریف دومین روش عرضه گفت: شکل دوم عرضه‌ها از طریق (Book Building) یا ثبت سفارش خواهد بود. در این روش واگذاری‌ها به صورت سبد سهام انجام می‌شود. امیدواریم بتوانیم 15 اردیبهشت اولین فراخوان جهت عرضه را منتشر و اطلاع رسانی کنیم.

بورس تنها راه مردمی کردن اقتصاد کشور

دژپسند با بیان اینکه هدف نخست از این اقدامات؛ انتقال مالکیت دارایی‌های دولتی است افزود: مردمی کردن اقتصاد کشور؛ هدف اصلی واگذاری هاست و برآورد ریالی ما از این واگذاری‌ها 30 هزار میلیارد تومان می‌باشد.

او عنوان کرد: عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس اگر تأییدی بر شاخص بازار نداشته باشد حتماً عمق بازار را زیاد خواهد کرد. در سالی که به جهش تولید نام گرفته با اعمال عرضه‌های دولتی می‌توانیم جذابیت و گیرایی به وجود آمده در بازار سرمایه را حفظ و عمق بازار را بیشتر کنیم؛ با این اقدام گامی موثر در تأمین مالی اقتصاد کشور صورت می‌پذیرد.

نقش بورس در تامین مالی شرکت‌ها

وزیر اقتصاد با تصریح اینکه در سال 98، 216 هزار میلیارد تومان تامین مالی از بازار سرمایه صورت گرفته، افزود: حدود 100 هزار میلیارد تومان نیز از بازارهای بدهی تامین مالی صورت گرفته است. همچنین در 11 ماه سال گذشته، شرکت‌های بورسی 7.1 درصد در سرمایه‌گذاری رشد اسمی داشتند.

 

فروش 82 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه در سال‌جاری

دژپسند درباره میزان فروش اوراق خزانه در سال‌جاری توضیح داد: 82 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی فروخته خواهد شد.

کلیت بازار حباب ندارد

فرهاد دژپسند در خصوص روند بورس اظهار داشت: شاخص بازار سرمایه صرفا منعکس کننده تحولات بازار نیست، بلکه تحولات اقتصاد کشور نیز بر آن اثر دارد. بر اساس پژوهش های مستقلی که سازمان بورس و اوراق بهادار و پژوهشکده امور اقتصادی هر یک جداگانه انجام داده اند، وجود حباب کلی در بورس تائید نشده است . نمی‌توان منکر شد که برخی از بنگاه‌های اقتصادی دارای حباب تک رشته‌ای در بورس هستند. به این دلیل توصیه می‌شود که سهامداران برای ورود و ماندگاری در بازار سهام با مطالعه و مشورت وارد شوند.

تسهیلات دولت برای جبران خسارات کرونا

دژپسند با اشاره به تسهیلات دولت برای جبران خسارات ناشی از کرونا گفت: از 100 هزار میلیارد تومانی که دولت برای جبران خسارات ناشی از کرونا ویروس اختصاص داد 75 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات مستقیم ارائه و به زودی ابلاغ خواهد شد.

او ادامه داد: بخشی از این تسهیلات دولتی به صورت بیمه بیکاری تخصیص خواهد یافت و بخشی هم به شرکت‌های دانش بنیان جهت تولیدات کمک پزشکی و بهداشتی اختصاص می‌یابد و بخشی از آن هم به رسته بهداشت و درمان و عزیزان زحمتکش در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت عناوین گوناگون تزریق خواهد شد.

دژپسند از تأمین مالی بخش بودجه‌ای کمک‌های دولتی گفت و افزود: به محض ورود این مبلغ به خزانه، بلافاصله تخصیص‌ها انجام می‌پذیرد.

همچنین، وزیر اقتصاد گفت: با تلاش های صورت گرفته در حوزه های مالیاتی و گمرک اقدامات خوبی در خصوص هوشمندسازی انجام شده است که انشاالله پس از تکمیل اعلام و رونمایی خواهد شد. خبر خوب این است که از مکانیزاسیون به سمت هوشمندسازی در حال حرکت هستیم.

روند مثبت اقتصاد در سال 98

او در خصوص حال و هوای اقتصادی سال 99 گفت: چند سال بود که رتبه اقتصادی کشور منفی می‌شد، اما در سال 98 این روند متوقف و حرکت به سمت رتبه مثبت آغاز شد. معتقدیم اگر اقدامات اقتصادی سال قبل به امسال منعکس گردد سال ۹۹ شرایط اقتصادی بهتری خواهیم داشت.

اقای دژپسند افزود: برای سال 99 اقدامات و گام‌هایی هم برای تشکیل دادگاه تجاری برداشته شد و امیدواریم این دادگاه برای تسهیل و تسریع در رسیدگی به امور اقتصادی، دارایی و مالی به یاری اقتصاد کشور بیاید. ایجاد پنجره واحد فیزیکی و مجازی در حوزه اقتصاد از دیگر گام‌های مثبت به شمار می‌رود که البته موافقت‌ها شکل گرفته است و به دنبال فضای اجرای فیزیکی آن هستیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تسریع در انجام امور مالیاتی و مفاصاحساب‌ها از طریق دفترخانه ها؛ دیگر اقدام مثبت ما به شمار می‌رود. بهبود رتبه در تجارت فرامرزی هم دیگر گام موثر و مثبت در روند تسهیل اوضاع اقتصادی کشور است.

او 30 درصد از رشد درآمد مالیاتی سال 98 را ناشی از تحولات فناورانه اعلام کرد و افزود: این یعنی هدف ما درست انتخاب شد، اما برای رسیدن به مسیر هوشمندانه هنوز از رشد کافی برخوردار نیستیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: