بازار سرمایه در سالی که گذشت:
کد خبر: ۳۲۷۷۳۶
۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
0
بازار سرمایه ایران با پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیار سال 98 را به پایان رساند اما برخی از اتفاقات سال 98 تاثیرهای بلند مدتی دارند که در سال 99 نمایان می شود.

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

به گزارش خبرنگار پول نیوز، بورس یا همان بازار سرمایه در سال 98 بنا به دلایلی با افت و خیزهای فراوانی همراه بود. گاهی سرخ سرخ و گاهی آنچنان سبز بود که همه را شوکه می کرد. به قول بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه و البته مدیران این بازار افت و خیز و سرخ و سبز شدن ذات بازار سرمایه است و هرکسی که نتواند خود را با این مهم منطبق کند یا جایش در بئرس نیست و یا دست آخر کارش به بیمارستان می رسد.
اما بازار سرمایه به عنوان یکی از کم ریسک ترین بازارهای کشور با قابلیت سرمایه گذاری پر بود از جنجال، از ابلاغیه ها و تبصره ها و رنگ بندی های خاص.
بورس در سال 98 پر بود از حاشیه. از تغییرات در قوانین بازار پایه گرفته تا تصمیم دقیقه نودی سازمان برای تغییر حجم مبنا و کاهش دامنه نوسان از 5 به 2.
بی شک نبود سواد مالی مناسب و کافی در میان فعالان حقیقی بازار سرمایه یکی از دلایلی است که هر از گاهی مدیران ارشد این بازار را مجبور به اخذ چنین تصمیماتی کرد. تصمیماتی که از ترس افزایش ضرر و زیان اهالی بازار گرفته شد.

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

1- تغییر قوانین بازار پایه فرابورس:
در بهمن ماه سال 97 اصلاح مقررات بازار پایه فرابورس کلید خورد و ابلاغیه آن به سازمان بورس و فرابورس استارتی بود برای رفع یک نقص بزرگ. خرداد 98 موعد اجرای قوانین جدید بازار پایه بود. در روزهای ابتدایی مخالفت چندانی به این تغییرات شنیده نمی شد اما؛ تنها 2 هفته مانده به آغاز رسمی تغییرات، حاشیه سازی ها با مشارکت برخی رسانه ها و کانال های تلگرامی و اینستاگرامی کلید خورد.
کار به تجمع، نامه نگاری و دادخواهی از مجلس و قوه قضاییه کشید و البته جواب هم داد زیرا با تصمیم وزارت اقتصاد و سازمان بورس، اجرای قوانین جدید به تعویق افتاد.

قوانین برای بازبینی به شورای فقهی بورس ارجاع شد و پس از تایید مجدد این شورا تاریخ جدید اجرای قانون بازار پایه 25 شهریور اعلام شد. متاسفانه باز هم مانند خرداد ماه، اینبار نیز در روزهای نزدیک به زمان اجرای قانون جدید حاشیه ها با شکل و شمایلی جدید و با کمک حداکثری برخی کانال های تلگرامی و برخی رسانه ها استارت خورد. البته این اعتراضات اینبار دیگر جواب نداد و تغییر قوانین اجرایی شد.

 

 

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

2- تحریم های جدید آمریکا برای فولاد ایران:
البته تحریم واژه‌ی تازه ای برای ایرانیان نبود اما؛ هر ازگاهی آمریکایی ها با شناخت کامل از وضعیت بازار و اقتصاد ایران دست بر روی تحریم صنایعی می گذارند که در اوج قرار دارند.
در بهار 98 آمریکا اعلام کرد هر گونه معامله و پرداخت به افراد حقیقی و حقوقی فعال در صنایع فلزی ایران ممنوع و البته این تحریم ها شامل طرف های معامله، حمل کننده، فروشنده و دلال نیز می شود.
اعلام تحریم های جدید واکنش های محدودی در بازار سرمایه ایران داشت و می توان ادعا کرد که تاثیر این ممنوعیت ها آنچنانی نبود که کارشناسان خارجی می پنداشتند.
چرایی این تاثیر کم کاملا مشخص است زیرا سال ها سیستم بانکی ایران و تبادلات مالی میان ایران و جهان تحریم بود و این مهم اساسا صادرات و تبادلات مالی حاصل از فروش فلزات صادراتی را با دشواری همراه کرده بود بنابراین؛ تحریم صنایع فلزی ایران بیش از این نمی توانست تاثیر گذار باشد.
تحریم های بهار 98 در نیمه دوم سال نیز با نشانه گرفتن فولاد مبارکه و برخی از صنایع معروف ایرانی تکرار شد اما؛ این تکرار نیز چیز جدید بر قبلی ها اضافه نکرد و بورس ایران خم به ابرو نیاورد.
البته نمی توان از کم شدن سرعت توسعه صنایع فوق با تحریم های جدید گذشت اما؛ بازار سرمایه تاثیر چندانی از این تحریم ها نگرفت.

 

 

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

3- ریزش بالای 70 درصد بازار سرمایه:

ریزش بازار یا به قول فعالان بازار سرمایه؛ اصلاح بازار، در سال 98 چند باری رخ داد اما؛ اوج این اصلاح در پاییز 98 و زمانی رخ داد که بازار توانسته بود رکوردهای جدید را در تابستان به نام خود ثبت کند. بازاری که در اولین روز سال 98 با عدد 178 هزار و 569 واحد کار خود را آغاز کرده بود در تابستان به 330 هزار واحد رسید و البته رکوردهای 5، 6، 8 و 11 هزار واحدی را به نام خود ثبت کرد.
اما با آغاز مهر 98 ورق برگشت و حالا ثبت رکورد کاملا برعکس شد و ریزش های 7، 8 و 11 هزار واحذی در پاییز 98 رقم خورد و تمام تازه واردهای بورس و برخی افراد خاص را شوکه کرد.
روند نزولی بازار سرمایه در آخرین روزهای پاییز و با آغاز دی ماه مجددا رو به رشد شد و برای افرادی که در پاییز همه قرمزهای بازار را درو کرده بودند بسیار پر سود بود و البته برای تمام افرادی که در همان دوران قرمزی، سهام خود را فروخته بودند پر بود از پشیمانی و آه و ناله...!

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

روند نزولی بازار سرمایه در آخرین روزهای پاییز و با آغاز دی ماه مجددا رو به رشد شد و برای افرادی که در پاییز همه قرمزهای بازار را درو کرده بودند بسیار پر سود بود و البته برای تمام افرادی که در همان دوران قرمزی سهام خود را فروخته بودند پر بود از پشیمانی و آه و ناله...!

 

 

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

4- تغییر حجم مبنا و کاهش دامنه نوسان:

بورس ایران اگر هم بخواهد آرامش را تجربه کند، گاهی برخی تصمیمات خود به خود به این آرامش چنان لگدی می زند که بلند شدن دوباره بازار را کمی دشوار می کند. در آخر زمستان 98 و قبل از پیدایش کرونا ویروس، بازار سرمایه به یکباره با دو تصمیم جدید به کما رفت. تغییر حجم مبنا اولین ابلاغ بود!
اما قانون جدید چه می گوید:
تعداد حجم مبنای هر سهم بر اساس قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی هر هفته محاسبه و از اولین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می شود. البته این تغییر حجم مبنا با تبصره و شروط مختلفی همراه است.
واکنش ها به این تصمیم اندک بود اما؛ این پایان کار نبود و در روزهای پایانی اسفند 98 و با جدی شدن حضور کرونا ویروس در کشور و احتمال تاثیر این ویروس بر بازار ایران همانند بازارهای جهانی، مدیران بازار سرمایه ایران تصمیم گرفتند در روزهای پایانی دامنه نوسان را از 5 به 2 کاهش دادند و البته این مهم قرار بود از 17 اسفند ماه اجرایی شود.

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا


اعتراضات در روزهای تعطیل آخر هفته آنقدر افزایش یافت که وزارت اقتصاد با تمام قوا از وزیر تا معاونان وارد کارزار شده و اعلام کردند این تصمیم معلق می شود تا تضمیمات جدید اتخاذ شود. به هر حال در روزهای بعد این قانون یکشبه نیز به بایگانی سپرده شد تا سال بدون کاهش دامنه نوسان به پایان برسد.
در این میان شایعات بسیاری در مورد دلیل اعلام این کاهش نوسان در آخرین روز معاملات هفته بر سر زبان ها افتاد. برخی معتقدند برخی از این تغییر نوسان قرار بود پول های عجیبی به جیب بزنند!!!

 

 

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا5- کروناویروس:

یک ویروس کوچک چینی که تنها به دلیل بی درایتی و منفعت مالی برخی افراد و توسط مدیران ارشد هواپیمایی ماهان وارد کشور شد، یک سوغات مرگ بار برای ایران و ایرانی شد که البته در کمتر از 10 روز سراسر جهان را فراگرفت. این ویروس به دلیل دست و دل باز بودن ایرانیان و البته جمعیت زیاد چینی ها به سرعت یک اپیدمی جهانی شد که جان های بسیاری را گرفت.
بعد از سیستم بهداشتی کشورها، بازار سرمایه و اقتصاد جهانی با این ویروس چینی کاملا فلج شد. صنایع و کسب و کارهای بزرگ و کوچک مجبور به تعطیلی شدند و کار به تعدیل نیوری کار در مشاغل مختلف کشید.
انتظار در بازار سرمایه ایران نیز این بود که ریزش های سریع و وحشتناکی در بورس رخ دهد اما با درایت مدیران بازار سرمایه و شاید به دلیل جهانی نبودن بازار سرمایه ایران، تاثیرات ویروس چینی بر بورس کشور بسیار اندک و نا چیز بود.
البته داستان کرونا تازه آغاز شده و باید دید مدیران بازار سرمایه چه تدبیری برای مقابله با تاثیرات آن می کشند.

 

 

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

6- تغییر مدیرعامل:

یکی از اتفاقات جالبی که هر ساله در ماه های پایانی در رسانه ها و کانال های بورسی کلید می خورد، تغییر آقای رییس است؛ شاپور محمدی!
آخرین روزهای پایان سال 97 و 98 دو شایعه بر سر زبان ها افتاد. شاپور محمدی می رود و فلانی به جای وی می نشیند. جالب اینکه هر بار هم یک اسم مشخص بیان می شود اما خیلی زود این شایعه تکذیب و جو آرام می شود اما جالب اینکه هیچ فردی پیگیری این شایعه سازی ها و رسانه ها و کانال های درگیر نمی شوند و...!

از زرد و نارنجی شدن تابلوهای بورس تا کرونا

متاسفانه هر بار که این شایعه بر سرزبان ها می افتد عده ای واکنش های احساسی نشان می دهند و سریع تحت تاثیر این شوی رسانه ایی قرار می گیرند. باید دید در سال 99 شایعه پایان سال چه خواهد بود؟!
به هر حال سال 98 هر چه بود با تمام افت و خیزهایش تمام شد و حال باید دید بعد از تعطیلات 15 روزه و یا حتی 30 روزه کشور، بازار به این اتفاقات چه واکنشی نشان می دهد.

 

گزارش از محمد علی رفیعی

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: