April 2020 06 / دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۷۰۰۷
۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
0
همتی گفت: در مورد وام‌های قرض الحسنه هیچ شرطی تعیین نشده و بانک‌ها باید سه ماه پرداخت را برای همه افراد به تعویق بیندازند.

تعویق سه ماهه پرداخت اقساط وام‌های قرض الحسنه

 

به گزارش پول نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درباره اقدامات بانک مرکزی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بین کارمندان بانک گفت: مسئله‌ای که امروز با آن روبه‌رو هستیم موضوع کارمندان بانک است، زیرا بانک‌ها مراجعات زیادی دارند.

او افزود: بنده از تمام کارمندان بانک تشکر می‌کنم، زیرا آن‌ها در خط مبارزه با کرونا هستند و به مردم خدمت می‌کنند؛ متأسفانه با خبر شدیم حدود ۱۷ تا ۱۸ نفر از همکاران ما در بانک‌ها به علت بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

همتی بیان کرد: شنیده شده تعدادی از کارمندان بانک نیز در قرنطینه هستند.

رئیس بانک مرکزی گفت: هفته گذشته رئیس بانک جهانی اعلام کرد که این بانک تسهیلات اضطراری، بدون قید و شرطی تحت عنوان RFI در اختیار اعضا قرار می‌دهد که نام ایران نیز در این لیست وجود دارد در پی همین خبر بنده نامه‌ای به رئیس بانک جهانی ارسال و اعلام کردم که جمهوری اسلامی ایران بیش از نیم قرن است که از تسهیلات بانک جهانی استفاده نکرده است و قصد دارد از صد در صد تسهیلات جدید بانک جهانی استفاده کند.

او  افزود: جمعه هفته گذشته این نامه به بانک جهانی ارسال شده است و در حال حاضر منتظر جواب هستیم.

رئیس بانک مرکزی افزود: ۵ میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی به کشور‌های درگیر ویروس کرونا اختصاص پیدا می‌کند که ما این تسهیلات را برای پیشگیری، درمان کرونا و آثار اقتصادی شیوع این ویروس هزینه خواهیم کرد.

همتی ادامه داد: ما منتظر پاسخ بانک جهانی هستیم تا ببینیم چه میزان بر روی ادعا‌های خود پایبند هستند، باید صندوق براساس جایگاهی که خودش ادعا می‌کند به کشور‌های درگیر کرونا کمک کند.

او گفت: سهمیه ایران از تسهیلات بانک جهانی ۳.۵ میلیارد SDR معادل ۵ میلیارد دلار است که ما در خواست دریافت صد در صد تسهیلات را ارسال کرده‌ایم.

رئیس بانک مرکزی در رابطه با بخشنامه بانک مرکزی برای کمک به صنوف گفت: هفته گذشته شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای را تصویب کرد که براساس آن به صنوفی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند کمک شود که براساس آن به صنوف برای پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی، سه ماه فرصت داده شد.

او گفت: در این بخشنامه آمده است صنوفی که از تسهیلات شورای پول و اعتبار استفاده می‌کنند باید توسط دولت مشخص شوند که به همین دلیل دولت کمیته‌ای از اعضای هیات وزیران به ریاست معاون اقتصادی تعیین کرد که بانک مرکزی نیز عضو آن است تا مصادیق صنوفی را که می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند، مشخص کند.

رئیس بانک مرکزی افزود: مصادیق شب گذشته مشخص شد که در ۱۰ گروه هستند البته در مورد وام‌های قرض الحسنه هیچ شرطی تعیین نشده است و بانک‌ها موظف هستند سه ماه پرداخت اقساط وام‌های قرض الحسنه تمام افراد را ۳ ماه به تعویق بیندازند.

همتی گفت: همه بانک‌ها باید از این دستورالعمل پیروی کنند و هر بانکی که به آن عمل نکند تخلف انجام داده است البته ممکن این کار به روند نقدینگی بانک‌ها آسیب بزند که ما اعلام کردیم اگر بانک‌ها دچار جریان نقدینگی شدند بانک مرکزی حتما از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

او افزود: مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمتر به بانک‌ها مراجعه کنند ما به بانک‌ها اعلام کردیم هر گونه اقدامی که لازم است از جمله تعیین شیفت کاری انجام دهند.

رئیس بانک مرکزی افزود: مدیران بانک‌ها هر اقدامی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا لازم است انجام دهند و اختیارات لازم به آن‌ها داده شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جزییات طرح ویژه تعطیلی یک ‌ماهه کشور اعلام شد
عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی دریک رشته توئیت در حساب شخصی‌اش از ارائه طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماه کشور به علت شیوع کرونا در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین مجلس خبر داد.