کد خبر: ۳۲۶۸۲۸
۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
0
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به سودآورى بالاى واردات خودرو براى دولت تاکید کرد: واردات خودرو به روش دولتى نه تنها قیمت‌ها را کاهش نمی‌دهد بلکه به خاطر تعرفه بالا، منجر به افزایش قیمت این خودرو‌ها نیز خواهد شد.

درآمد هزاران میلیاردى دولت از طریق واردات خودرو

به گزارش پول نیوز، مهدى دادفر با اشاره به آزادسازى واردات در سال٩٩ اظهار کرد: واردات خودرو دو سال است که به صورت غیر منطقى قطع شده بنابراین ادامه روند واردات هم حق واردکننده و هم مردم است، اما اجراى این موضوع با توجه به پافشارى رییس بانک مرکزى بر عدم خروج ارز، بعید به نظر مى‌رسد.

او اضافه کرد: البته واردکنندگان روش‌های واردات بدون انتقال ارز را پیشنهاد کرده‌اند ولى دولت و بانک مرکزى آن‌ها را نپذیرفت، بنابراین اگرچه این موضوع در بودجه سال٩٩ آورده شده اما اجراى آن در شرایط فعلى تا حدودى دور از تصور است.

دادفر با تاکید بر اینکه واردات در شرایط فعلى قیمت خودروهاى خارجى را ارزان نخواهد کرد، گفت: با توجه به تعرفه بالاى خودروهاى وارداتى، افزایش نرخ ارز و سود بالاى بازرگانى، واردات منجر به کاهش قیمت خودروهاى خارجى نخواهد شد بلکه فقط درآمد هزاران میلیاردى عاید دولت خواهد کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان کرد: به طور مثال قیمت یک خودروى وارداتى ٣۵هزار دلارى با تعرفه ٩۵درصد و ارز ١۴هزار تومانى، حدود ٨٢٠میلیون تومان مى‌شود که اگر ٢٠درصد عوارض را هم به آن اضافه کنیم، هزینه تمام شده این خودرو بیش از یک میلیارد خواهد شد که البته باید با قیمتى بالاتر به مشتوى عرضه شود؛ بنابراین با این قیمت‌ها متقاضى چندانى براى خودروهاى خارجى وجود نخواهد داشت.

به گفته دادفر، درصورتى که دولت تعرفه واردات را تا حدود ٢٠درصد کاهش دهد، واردکنندگان مى‌توانند از طریق واردات بدون انتقال ارز، خودروهاى خارجى را با قیمتى کمتر به مشترى عرضه کنند؛ در غیر این صورت اگرچه واردات تا حدودى کسب‌وکار روبه تعطیلى واردکنندگان را حفظ مى‌کند اما نه به سود مردم بوده و نه توسعه خدماتى در پى خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: