March 2020 29 / يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹
اقتصاد ایران در سایه سوء مدیریت‌ها؛
کد خبر: ۳۲۶۶۵۶
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
۱
تلخند/ قسمت سوم

اقتصاد بیمار

به گزارش تلخک، هنگامی که کشوری به رشد ناخالص داخلی بالایی دست پیدا می کند اولین اثرش می تواند مخرب باشد اگر مدیریت کارآمدی بر اقتصاد آن مرز و بوم حکمرانی نکند. این اثر افزایش نقدینگی و ثروت در دست مردمانی است که بیش از 80 درصد آنها پول را تنها وسیله ای برای امرار معاش می دانند و یعنی هر چقدر ثروتمندتر شوند، تنها پولشان را خرج روزمرگی خود و خانواده می کنند و از سرمایه گذاری های هدفمند و کارآفرینی خبری نیست.

در این میان شما یک سیستم غلط اقتصادی مانند ایران را نیز به معادله اضافه کنید. بسیار زود یعنی کمتر از نیم قرن لازم است تا اقتصاد و تولید آن کشور به فنا برود دقبقا همان اتفاقی که برای اقتصاد فعلی ایران افتاده است.

کشوری که یک زمانی بهترین کفش ها را در کفش ملی، اولین خودروی مونتاژی را در ایران خودرو، بهترین صنایع مانند فولاد و ذوب آهن را در اصفهان  و بسیاری از اولین ها و بهترین ها را در دست داشت حالا کاملا فلج شده است. چرا؟ چون مدیر کاردان ندارد و تنها مدیرانی بی دانش و رانتی بر سر کار داشته و به همین دلیل هر روز ضعیف تر می شود.

 

کفش ملی

کفش ملی که خدایش بیامرزد زیرا در حال حاضر فکر نمی کنم تولیدی داشته باشد البته اگر نگوییم واردکننده شده است! و دیگر از آن طراحان اروپای شرقی که بهترین ها را طراحی و ارائه می کردند نیز خبری نیست.

ایران خودرو که البته باز خدایش بیامرزد و البته چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است (چون دوست ندارم دوباره با تماس همراه با خشم مدیر ارتباطات این شرکت رو به رو شوم...شکلک خنده لطفا! پس در همین حد از این مجموعه می گذرم و شما را ارجاع می دهم به یادداشت هفته گذشته پول نیوز در مورد صنعت قطعه سازی!).

صنعت بعدی هم فولاد که هیچوقت در این سال ها به جایگاه اصلی خود نرسید و شاید اگر همچنان یکه تازی می کند نه به دلیل مدیریت قوی این مجموعه که به دلیل نبود رقیبی قوی در منطقه است! ( البته از این حیس خدا را شکررر).

گروه صنعتی و لوازم خانگی ارج...خدایش بیامرزد...

ذوب آهن اصفهان که اگر سنگ آهن ها؛ خام فروشی و رانت فروش و ... نشوند شاید بتوان به این صنعت امیدی داشت اما...!

به گمانم همین مقدار مثال برای اینکه متوجه شویم در تمام سال های گذشته به بیراه رفته ایم کفایت می کند. وقتی در سال 97 با گران شدن قیمت ارز شامپوی خمره ای ( همان شامپوی زرد رنگ 400 تومانی در سال های نه چندان دور و 1000 تومانی تا اواسط سال 97و محصول داروگر) به یکباره 5 برابر شد و مدیران این مجموعه اعلام کردند برای تولید آن واردات انجام می دهیم! و دلار گران شده است و ما هم 5 برابر کردیم... چنان با دست بر فرق سر خود کوبیدیم که هنوز جایش درد می کند. مگر می شود کشوری که می رفت تا صنعتی شدن خود را جشن بگیرد حال برای تولید شامپو خمره‌ای نیازمند واردات است؟ در این همه سال داروگر و بقیه صنایع شوینده و بهداشتی چه ... می کردند؟ یعنی ما در صنعت شوینده نیز تنها مونتاژ کاریم همانند خودرو و لوازم خانگی برقی؟

داروگر

لطفا یکی بیایید و بگوید در تمام این سال ها و در تمام برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت و 5 ساله چه ... کرده ایم که همچنان وابسته به چین و ماچینیم؟

در همین یک ماه گذشته به دلیل بی مسوولیتی دولتی ها و برخی رانت داران، ویروسی مخرب و کشنده( مخرب برای اقتصاد و کشنده برای روح و جان من و شما) وارد کشور شد و از آن جا که در کشور ما هر کسی هر کاری که دوست دارد و دلش می خواهد انجام می دهد؛ پروازهای ماهان ادامه یافت؟ قم قرنطینه نشد؟ قمی ها به شهرهای مادری خود کوچ کردند؟ وزیر بهداشت و وزیر زبان دان خارجه به جای ممانعت از ورود این ویروس چینی، برای دولت چین چند هزار کارتن ماسک ارسال کردند؟ خودمان ماسک نداریم! شرکت های داخلی عرضه تولید ماسک، الکل بهداشتی، ژل بهداشتی، دستکش و هر آنچه نیاز سلامت کشور است را ندارند  و در 2 هفته مانده به نوروز باستانی، ایران می رود که به تاریخ بپیوندد و از سفرهای نوروزی هم دیگر خبری نیست و جالب اینکه دغدغه دولت هم چیزهای دیگری است!!!

اقتصاد بیمار ایران که ابتدا همه می گفتند یک ویروس هلندی جان به لبش کرده حالا با یک ویروس سرماخوردگی وارداتی چینی در حال رفتن به کما است و مدیران ما هنوز خوابند؟

البته یکی از دوستان می گفت: این مدیرانی که خودشان را نمی توانند در برابر این بیماری حفظ کنند چگونه می خواهند یک کشور را نجات دهند! همچین بیراه نیز نمی گوید...

حریرچیحریرچی

به هر حال اقتصاد اول خاورمیانه در ده های اخیر در حال نزول است و این نزول گاهی دستوری به صعود تبدیل می شود اما؛ در اصل همان خط قرمز نزول است که به ما با تغییر رنگ، سبز نشان می دهند.

نمکی

یادمان نرود در کشوری که وزیر بهداشت قبل از نمکی برای سلامتی مردم ایران تنها از روی ثروت و دارایی و مقامشان ارزش قائل بود دیگر بیش از این انتظاری نیست زیرا این وزیر جدید نیز از سازمان برنامه و بودجه به این پست گماشته شده و او نیز مادیات را به جان انسان ها ارجح می داند؛ شاید!

 

به هر حال باید دست به دعا برداریم و در این آخر سالی از خدا چند چیز را طلب کنیم:

روحانی

  • خدایا کرونا را به سازندگان و ارسال کنندگانش مرجوع بفرما.( شما بگین آمین)
  • بارالهی عمر یکسال باقی مانده این دولت تدبیر و ناامیدی را هر چه زودتر به پایان برسان. (آمییییین)
  • یا رب؛ جان من، رییس جمهور بعدی را فردی قرار بده که به جای خندیدن به ریش ملت؛ مدیریت بلد باشد.(....).
  • آخدا؛ لطفا وزرای بالای 80 سال ما را هر چه سریعتر با فضای بهشت برینت آشنا بفرما.(انشالله).
  • خدایا اگر زیاده خواهی نباشد به عنوان آخرین دعای سال، انسان های احمق و فرصت طلب را از این کشور به کشوهای خاور دورِ دور، صادر بفرما.(....).
  • بیش از این دعایی نیست جز سلامتی خودم و همه مردم ایران و جهان غیر از ...!!!

محمد علی رفیعی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۱
نظرات بینندگان
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
19:12 - 1398/12/18
فقط جرات کردی به دولت بتازی؟!!!
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: