April 2020 01 / چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۶۴۵۶
۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
0
محققان با تحقیقات خود به سیستم رها کننده دارویی دوتایی رسیدند که با گسترش آن در این آینده برای درمان ضایعات نخاعی استفاده خواهد شد.

 

به گزارش پول نیوز، وقتی آسیبی به نخاع وارد می‌شود، در ناحیه صدمه دیده واکنش‌های پاتولوژیک و التهابی اتفاق می‌افتد که منجر به ایجاد محیط مهاری و تحلیل رفتن آکسون‌ها می‌شود و در نهایت ناتوانی حرکتی ایجاد می‌کند.

به همین علت، استفاده از درمان‌های ترکیبی که جنبه‌های مختلف آسیب را هدف قرار می‌دهند موثرتر از درمان‌هایی است که تنها بازسازی بافت ناحیه آسیب‌دیده را تسهیل می‌کنند.

به‌منظور توسعه درمان‌های ترکیبی، دکتر سحر کیانی، دکتر محمد صادق نوربخش، زهرا نمازی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان، سیستم رهاکننده داروی دوتایی را طراحی کردند که با هدف ترمیم ضایعات نخاعی در حیوان مدل آزمایشگاهی یک داروی محافظ سلول‌های عصبی (مینوسایکلین هایدروکلراید) و یک داروی ترمیم‌کننده بافت عصبی (پاکلیتاکسل) را رهاسازی می‌کرد.

 بدین منظور دارو ‌های نام‌ ‌برده درون کپسول‌هایی از جنس پلیمرهای سازگار با محیط‌ ‌های زیستی (آلژینات و PLGA) قرار داده شدند.

سپس کپسول‌های حاوی هر دو نوع دارو یا یکی از آنان به محل ضایعه نخاعی در حیوان مدل آزمایشگاهی تزریق شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Journal of Controlled Release به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده همزمان از دو دارو ظرف هفت روز منجر به کاهش التهاب می‌شود و پس از ۲۸ روز کم شدن بافت اسکار و افزایش بازسازی سلول‌های عصبی قابل مشاهده است. علاوه بر این، بررسی‌ها بهبود سریع و پایدار حرکت در حیوانات مدل ضایعه نخاعی که هر دو دارو را همزمان دریافت کرده بودند، نشان داد. 

این پژوهش سیستم رهاسازی دوتایی دارویی جدیدی را معرفی کرد که می‌تواند پس از ارزیابی‌های تکمیلی برای طیف وسیعی از ضایعات سیستم عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: