کد خبر: ۳۲۶۳۰۷
۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
0
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی گفت: زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران با حدود ۷۲ تن، بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی ۵۰ سال اخیر بوده است.

خرید حمایتی ۷۲ تن زعفران

 

به گزارش پول نیوز، حسین شیرزاد، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ آخرین گزارش استخراج شده از سامانه آماری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را تشریح نمود.

شیرزاد گفت : سامانه آماری موسوم به ساتراب زعفران حمایتی سال ۹۸ حاوی نشان‌گرهای خاصی است که در تحلیل نهایی بسیار اثرگذار خواهد بود به‌ویژه “در خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی باید عنوان نمود که استان خراسان رضوی با ۶۸۸۴۴ کیلوگرم بیشترین میزان خرید، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل ۲۵۱۲ کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شمالی با ۷۶۱ کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است. در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی ۵۰ سال اخیر بوده است”.

شیرزاد گفت : از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی ۶,۴۲۴,۳۲۰ میلیون ریال، خراسان جنوبی ۲۲۸۸۰۰ میلیون ریال و خراسان شمالی ۷۳،۸۴۳ میلیون ریال می‌باشد که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده ۶,۷۲۶,۹۶۵ میلیون ریال می‌باشد.

وی اظهار داشت: از این میزان تاکنون مبلغ ۲،۴۰۳،۱۵۳ میلیون ریال معادل با ۳۶ درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران‌کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک‌های عامل جهت اخذ مابفی بها خریداری شده می‌باشیم.

شیرزاد گفت: به خاطر داشته باشیم که سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید، مباشرت، انبارش و تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است.

وی تاکید کرد: مسئول تامین مالی طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک‌های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در تلاش هستیم تا منابع مالی را از طریق پیگیری و رایزنی با بانکهای عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران تحویل داده شده و پرداخت پول به زارعین زعفران‌کار هستیم.

مدیرعامل تعاون روستایی افزود: خاطر نشان میسازد تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز ۲۵ آذرماه سال ۹۸ با ۲۳ قبض خریداری شده وبه مقدار ۱۰۸ کیلوگرم، در استان خراسان جنوبی روز ۳۰ آبان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم و استان خراسان شمالی روز ۱۰ ابان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم است. طرفه اینکه تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی ۲۰,۶۹۷ قبض باسکول، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول ۶۹۹ و استان خراسان شمالی ۲۵۹ قبض باسکول و در مجموع تعداد ۲۱,۶۵۵ قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت گردیده است.

وی افزود: تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی ۱۸ مرکز، در استان خراسان جنوبی ۳ و در خراسان شمالی ۱ و در مجموع تعداد ۲۲ مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته‌اند .که این تفاوت بارها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیم کارگروه‌های های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیرگذار بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت، سامانه ساتراپ در پایان روز ۳۰ آبان سال ۹۸ جهت جمع‌بندی نهایی صورت وضعیت خرید از دسترس خارج گردید.

وی گفت: با دستور سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه ازتاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۹۸ تا تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال ۹۸ جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران‌کاران در دسترس مراکز خرید قرار گرفت.

شیرزاد گفت: شایان ذکر است جهت شفاف‌سازی و بررسی آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان “آرشیو سرو” توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه‌اندازی گردید و کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز نهادهای نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری می‌گردد.

وی افزود: وب سرویس‌های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید می‌گردد.

شیرزاد در پایان افزود که طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملا غیرمتمرکز در ۳ استان زعفران‌خیز کشور با ریاست رییس جهاد کشاورزی استان و دبیری رییس تعاون روستایی استان و با اختیارات کامل کارگروه‌های استانی خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ در حوزه انبارهای استاندارد خرید، سازو کار خرید، نحوه انتخاب مباشر، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش، نحوه نگهداری و امنیت آن صورت گرفته است که یک نقطه عطف محسوب می‌گردد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: