April 2020 06 / دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۶۱۷۱
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
0
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق با اتحادیه پوشاک برای آغاز تولید روزانه ۴.۵ تا ۵ میلیون قطعه ماسک از سوی تولیدکننده داخلی خبر داد و گفت: استانداران مکلف به صدور مجوز جابه‌جایی محموله‌های الکل و ژل ضدعفونی‌کننده به خارج از استانها شدند.
به گزارش پول نیوز، حسین مدرس خیابانی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در وزارت صنعت که با حضور معاون سازمان غذا و دارو، معاون وزیر کشور، معاون گمرک ایران و تولیدکنندگان مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی برگزار شد، از مذاکره برای رفع مشکل جابه‌جایی الکل و ژل ضدعفونی‌کننده میان استان‌های کشور خبر داد و گفت: کارخانجات تولیدکننده ژل ضدعفونی‌کننده در برخی از استانها، با کمبود الکل مورد نیاز برای تولید مواجه بودند که بر این اساس، برخی مقاومت‌های استانی برای جابه‌جایی الکل مورد نیاز این واحدها، از کارخانجات تولیدی الکل ‌ه سمت واحدهای تولیدکننده ژل ضدعفونی‌کننده وجود داشت که خوشبختانه با حضور معاون وزیر کشور و تماس‌های انجام‌شده با استانداران، این مشکل به‌زودی رفع خواهد شد.

استانداران مکلف به صدور مجوز جابه‌جایی محموله‌های الکل و ژل ضدعفونی‌کننده شدند

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس ابلاغیه معاون اقتصادی وزارت کشور، هیچ یک از مقامات استانی حق جلوگیری از جابه‌جایی الکل، ژل و مواد ضدعفونی‌کننده را ندارند و حرکت این محصولات باید میان تمامی استانهای کشور آزاد باشد.

وی با بیان اینکه کارخانجات تولیدی مواد شوینده این آمادگی را دارند که در صورت تأمین مکفی الکل، تولید ژل ضدعفونی‌کننده خود را افزایش دهند، تصریح کرد: گلایه تولیدکنندگان مواد ضدعفونی‌کننده، عدم جابه‌جایی الکل از کارخانجات تولیدی به‌سمت واحدهای تولیدکننده مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی بود که امید می‎‌رود با توجه به ابلاغیه وزارت کشور، این مشکل در استانها حل شود و کارخانجات با ظرفیت کامل به تولید ادامه دهند.

تعرفه واردات الکل، ماسک و لباس گان صفر شد

مدرس خیابانی گفت: علی‌رغم تمامی این مشکلات، مواد شوینده و اقلام ضدعفونی‌کننده در فروشگاههای زنجیره‌ای، سازمان میادین میوه و تره‌بار، ایستگاههای مترو و غرف عرضه مستقیم مواد شوینده در حال انجام است؛ این در حالی است که بر اساس ابلاغیه و اختیاراتی که هیئت دولت به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه داده، صادرات ماسک، دستکش، لباس گان، محصولات بهداشتی از جمله آب ژاول، صابون، کاغذ تیشو، منسوجات نبافته و الکل ممنوع است، ضمن اینکه واردات الکل، ماسک و لباس گان به‌منظور رفع نیاز کشور با تعرفه صفر امکان‌پذیر خواهد بود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: همچنین مقرر گردید تا واردکنندگان ماسک، الکل و لباس گان به اداره‌کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شوند تا در چارچوب ضوابط فنی و قیمت تعیین‌شده، واردات صورت گیرد.

شبکه توزیع اقلام بهداشتی در اختیار سازمان غذا و دارو

مدرس خیابانی ادامه داد: شبکه توزیع تمام اقلام بهداشتی از جمله ماسک، ژل ضدعفونی‌کننده و الکل در اختیار سازمان غذا و دارو قرار داشته است و علاوه بر مراکز درمانی، فقط در داروخانه‌ها عرضه ادامه خواهد یافت، ضمن اینکه مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده در همه مبادی عرضه خواهند شد و تنها الکل و ماسک در داروخانه‌ها و با نظارت سازمان غذا و دارو توزیع خواهد شد.

ظرفیت تولید روزانه 4.5 تا 5 میلیون قطعه ماسک از سوی تولیدکنندگان داخلی

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی خاطرنشان کرد: به‌موازات واردات ماسک و لباس گان، از تمامی توان تولیدی کشور در بخش صنوف تولیدی پوشاک استفاده خواهد شد که به همین منظور، با توافق صورت‌گرفته با اتحادیه پوشاک، از ظرفیت تولید 4.5 تا 5 میلیون قطعه ماسک در روز، از سوی صنوف تولیدی به‌صورت حداکثری استفاده خواهد شد.

وی گفت: واحدهای تولیدی پوشاک از ظرفیت بسیار بالایی برای تأمین لباس گان و ماسک مورد نیاز کشور در شرایط کنونی برخوردار هستند که بر این اساس، با توافقات صورت‌گرفته قرار بر این است که تمامی امکانات و تسهیلات لازم برای تأمین پارچه مورد نیاز این واحدها بسیج شود؛ ضمن اینکه مقرر گردیده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مشخصات فنی تولید ماسک و لباس گان و ابعاد آن را در اختیار صنوف قرار دهد تا تولید به‌شکل گسترده در کشور آغاز شود؛ پس تمامی تمرکز ما روی تأمین این کالاها با استفاده از ظرفیت‌های داخلی است و کمبودها را از محل واردات تأمین خواهیم کرد.

مدرس خیابانی گفت: بنا بر اعلام رئیس اتحادیه پوشاک، 100 کارخانه بزرگ کشور هم‌اکنون آمادگی تولید 4.5 تا 5 میلیون قطعه ماسک در روز را دارند که از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده خواهد شد و مقدمات لازم برای حمایت از آنها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراهم آمده است.

وی اضافه کرد: اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده از توان داخلی در تولید ماسک و لباس گان است و کسری نیاز داخلی با واردات جبران خواهد شد، بنابراین هر چقدر که تولیدکنندگان ظرفیت داشته باشند، حتماً از سوی وزارت بهداشت مورد حمایت و خرید تضمینی قرار می‌گیرد.

توزیع پارچه تولید ماسک و ارایه آموزش‌های خانگی به مردم

مدرس خیابانی گفت: همچنین قرار بر این است که پارچه تولید ماسک در داروخانه‌ها توزیع شود و مراکز آموزشی وزارت بهداشت نیز آموزش‌های لازم برای تولید ماسک‌ها را در منازل و واحدهای تولیدی صنفی ارایه دهند؛ ضمن اینکه قرار بر این است که اداره کل پوشاک و صنایع نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز هماهنگی‌های لازم با تمامی کارخانجات تولیدی را در بخش صنعت نساجی به‌عمل آورد تا بتوان با محوریت اتحادیه پوشاک و وزارت صنعت، کار تولید در کشور را نیز سرعت بخشید.

وی اظهار داشت: ظرفیت‌هایی که هم‌اکنون در برخی از واحدهای تولیدی پوشاک کشور به‌دلیل مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا خالی مانده و رکود حاکم بر بازار نیز آن را تشدید کرده است، به‌زودی به مدار تولید خواهند آمد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به‌صورت تضمینی، تولیدات آنها را در حوزه ماسک و لباس گان خریداری خواهد کرد.

وی افزود: طی یک نامه رسمی پیشنهادات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از کسب‌وکارهای خرد را به دفتر معاون اقتصادی رئیس جمهور، مسئول ستاد ملی مبارزه با کرونا ارسال کرده است و تعامل کامل را با ستاد ملی برای عملیاتی کردن این پیشنهادات خواهیم داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جزییات طرح ویژه تعطیلی یک ‌ماهه کشور اعلام شد
عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی دریک رشته توئیت در حساب شخصی‌اش از ارائه طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماه کشور به علت شیوع کرونا در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین مجلس خبر داد.