April 2020 06 / دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۵۷۴۷
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱
0
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: سامانه اسکان می‌تواند اطلاعات کشور در بخش مسکن را نشان دهد؛ این در شرایطی است که ساخت و سازها اکثراً برای تولید ثروت بوده است.

به گزارش پول نیوز، فرزانه اصلانی در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به اینکه وقتی درآمدهای نفتی زیاد می‌شود یکی از پیامدهای آن، افزایش سرمایه‌گذاری در ساخت واحدهای مسکونی است، گفت: متأسفانه در یک دوره‌ای از اقتصاد ایران، افزایش ساخت واحدهای مسکونی را شاهد هستیم که در نهایت به تولید واحدهای مسکونی لوکس منتهی شده است.

وی افزود: برخی بانک‌ها نیز وارد بخش مسکن شدند و تعداد واحدهای خالی از سکنه افزایش یافته که این موضوع باعث شده تا شکاف میان عرضه و تقاضا ایجاد شود؛ اما به هر حال ابزار سامانه ملی املاک و اسکان می‌تواند به ما کمک کند که اگر کسی سرمایه گذاری می‌خواهد انجام دهد، باید واحدهایی تولید کند که توانایی خرید آنها وجود داشته باشد و اگر واحد لوکس ساخته می‌شود، باید مالیات خالی ماندن آن نیز پرداخت شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: با رونمایی از سامانه املاک در ۲۹ بهمن با حضور وزیر راه و شهرسازی، این سامانه از منظر نرم افزاری آماده است تا اطلاعات لازم را از دستگاه‌های ذی‌ربط دریافت کرده و به اطلاعات سازمان‌ها متصل شود.

اصلانی خاطرنشان کرد: این سامانه می‌تواند به خوبی با شناسایی واحدهای خالی از سکنه از آنها بابت خالی ماندن، مالیات اخذ کند.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس لایحه بودجه ۹۹ که به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده، قرار است از واحدهای لوکس نیز مالیات اخذ شود حتی اگر آن واحد مسکونی خالی نباشد، گفت: سامانه املاک و اسکان می‌تواند کشور را در حوزه سیاستگذاری کمک کند و مشخص کند در کشور چه تعداد مسکن و چه تعداد مالک داریم و به برقراری تعادل بازار مسکن در کشور کمک کند.

اصلانی ادامه داد: با شناسایی واحدهای خالی از سکنه و عرضه آنها می‌توانیم تعادل را به بازار مسکن تا حدودی برگردانیم.

وی گفت: در حالی که ۲۴ میلیون خانوار داریم، ۲۷ میلیون مسکن در کشور وجود دارد؛ اما نکته‌ این است که ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار مسکن خالی داریم؛ پس سامانه املاک می‌تواند اطلاعات کشور را در بخش مسکن به خوبی ارایه دهد؛ چراکه می‌تواند نشان دهد که این ساخت و سازها، اکثراً برای تولید ثروت بوده است.

اصلانی ادامه داد: نباید تمام کارها را به بازار بسپاریم؛ چراکه این روند منطقی نیست؛ بلکه ورود دولت هم ضروری است؛ به این معنا که وقتی حاشیه سود برای واحدهای لوکس زیاد می‌شود، بازار به سمت معاملات خانه‌های لوکس حرکت می‌کند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: به هر حال سامانه املاک و اسکان و طرح اقدام ملی مسکن می‌توانند به تعادل سازی بازار مسکن کمک کنند؛ ولی اینکه بگوییم سامانه املاک و اسکان به تنهایی می‌تواند تعادل را به بازار مسکن برگرداند، صحیح نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
2 واکسن کرونا در مرحله آخر تست انسانی
دو نمونه از واکسن ویروس کرونا که محققان توسعه داده‌اند، وارد مرحله آزمایشات انسانی می‌شوند، اما ۶۰ واکسن دیگری که دیگر محققان توسعه داده‌اند، فعلا در مرحله پیش‌بالینی قرار خواهند داشت.