April 2020 07 / سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۵۱۴۷
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
0
پول نیوز - ادامه کاهش قیمت نفت تا ۴۰ دلار در هر بشکه میزان اقتدار صادرکنندگان خاورمیانه را پایین می آورد.

کاهش قیمت نفت عامل اقتدار صادرکنندگان خاورمیانه

 

به گزارش پول نیوز، به نقل از رویترز، اس پی گلوبال پلتس اعلام کرد با دور شدن دنیا از سوخت های فسیلی، ادامه کاهش قیمت نفت تا 40 دلار در هر بشکه میزان اقتدار صادرکنندگان خاورمیانه را پایین می آورد.

گزارش این پایگاه خبری نشان می دهد اگر قیمت نفت تا 2040 به زیر 40 دلار در هر بشکه برسد، میانگین اقتدار منطقه خلیج فارس دو رده پایین آمده و از +BBB به -BBB می رسد.

هیدروکربن ها به طور میانگین 81 درصد درآمد دولت های مرکزی خلیج فارس - کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه عراق_ را تشکیل می دهند. سرعت تنوع اقتصادی در این کشورها همچنان آهسته است.

قیمت نفت خام برنت هفته گذشته به حدود 53 دلار در هر بشکه رسید ولی از زمان اوج قیمت آن در 2014 با 115 دلار در هر بشکه، میانگین قیمت آن بیش از 60 دلار بوده است.

طبق سناریوی نفت 40 دلاری گلوبال پلتس، هر کشور صادر کننده حداقل یک رتبه تنزل خواهد یافت. طبق این گزارش تا 2027 شرایط مالی این کشور ها میانگین رتبه اقتدار آنها را از +BBB تا BBB پایین می آورد.


با نزدیک شدن به سال 2040، این تنزل رتبه بیشتر شده و به -BBB می رسد. پایین تر از این حد قلمروی سرمایه گذاری صفر قرار دارد که طبق آن مدیران سرمایه اجازه سرمایه گذاری ندارند.

به گفته گلوبال پلاتس، دومین مرحله این تنزل رتبه به خاطر ضعیف شدن زیرساخت های اقتصاد کلان و کاهش سرانه تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

در این گزارش آمده است:« با ادامه کاهش قیمت نفت، اقتصادهای متمرکز خلیج فارس کوچک خواهند شد که نشان دهنده خطر وابستگی کالا در آنهاست».

 

منبع: تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جزییات طرح ویژه تعطیلی یک ‌ماهه کشور اعلام شد
عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی دریک رشته توئیت در حساب شخصی‌اش از ارائه طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک ماه کشور به علت شیوع کرونا در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین مجلس خبر داد.