سودسازی به دست بازار سرمایه؛
کد خبر: ۳۲۴۵۹۳
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
0
پول نیوز - در حالی که شرکت های انبوه ساز اوضاع چندان مساعدی ندارند، «ثمسکن» تلاش کرد تا از رشد بازار سرمایه استفاده کند و اجازه افت سودآوری را نداد.

 

به گزارش واحد تحلیل و ارزیابی پول نیوز (تاپ)، شرکت «گروه سرمايه گذاری مسکن» در دوره 12 ماهه منتهی به آذر سال 98 موفق به تحقق 89 ريال سود به ازای هر سهم شد؛ در حالی که در سال مالی 97 سود 57 ريالی شناسایی کرده بود.
یکی از مهمترین علل رشد 55 درصدی سودآوری، کسب 492 میلیارد ريال سود از محل فروش سرمایه گذاری ها بود. در واقع، «ثمسکن» از وضعیت بسیار مطلوب بازار سرمایه به خوبی استفاده کرد و با فروش سهام تحت تملک خود به سود بسیار مناسبی دست یافت.
نکته منفی این گزارش آن است که درآمد سود سهام 62 درصد تنزل یافته و در رقم 132 میلیارد ريال قرار گرفته است. این موضوع نشان می دهد که در سال مالی منتهی به آذر 98، وضعیت شرکت های زیرمجموعه «ثمسکن» نسبت به گذشته افت داشته و درآمدزایی سال های قبل را نداشته‌اند.
91 میلیارد ريال نیز سایر درآمدهای عملیاتی از محل فروش املاک تحت اختیار خود، شناسایی کرده است.
«ثمسکن» با هدف توسعه روش های تامین مالی، انتشار اوراق بدهی برای خود را در دستور کار قرار داده است و در نظر دارد نسبت به انتشار اوراق اجاره بر مبنای دفتر مرکزی خود اقدام کند. در این خصوص گزارش توجیهی حسابرسی شده انتشار اوراق تهیه و در مرحله اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار است وانتظار می رود انتشار اوراق تا پایان سال جاری عملیاتی شود.
شایان ذکر است که «ثمسکن» در حال حاضر 4015 میلیارد ريال در شرکت های بورسی سرمایه گذاری کرده که ارزش بازار آن بیش از 19 هزار و 70 میلیارد ريال است. در کنار آن، 1413 میلیارد ريال سرمایه به شرکت های غیربورسی اختصاص داده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: