February 2020 20 / پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۲۴۵۷۳
۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
0
پول نیوز - معاملات غیررسمی سهام عدالت در حالی رونق گرفته است که رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام می‌کند این معاملات به هیچ عنوان قانونی نیست.
به گزارش پول نیوز، معاملات زیرزمینی سهام عدالت این روزها بازار داغی به‌هم زده است. با وجود این، سازمان خصوصی‌سازی بارها اعلام کرده است امکان تغییر مالک سهام عدالت وجود ندارد و سود این برگه‌ها فقط و فقط به حساب‌هایی واریز می‌شود که به نام مالک اولیه باشد. علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی هم یک ماه پیش اعلام کرده بود که سهام عدالت تا آبان ۹۹ آزادسازی می‌شود و امکان خرید و فروش آن در سازو کار بازار سرمایه وجود دارد.

این وعده سازمان خصوصی‌سازی در شرایطی است که دولت لایحه آزادسازی سهام عدالت را از دی ۹۶ به مجلس داده است و همچنان خبری از موافقت نمایندگان با عرضه برگه‌های عدالت در بو.رس وجود ندارد.

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در واکنش به زمان قطعی آزادسازی سهام عدالت می‌گوید که مردم فعلا منتظر این اتفاق نباشد. به عقیده او عرضه سهام عدالت در بورس پیچیدگی زیادی دارد و به نظر نمی‌رسد که این پیچیدگی‌ها به سرعت رفع شود.

او توضیح می‌دهد که برای سازوکار آزادسازی سهام عدالت سه تفکر وجود دارد. یکی اینکه سهام عدالت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی عرضه شود. دیگری اینکه واگذاری‌ها به صورت مستقیم به مردم انجام شود و تفکر سوم معتقد است که سهام عدالت از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک قابل معامله عرضه شود.

محمدی می‌گوید: تفکر دیگری هم وجود دارد که می‌گوید سهام عدالت با ترکیبی از هر سه این سازوکار واگذار شود و البته تصمیم‌گیری درباره این موضوع به عهده مجلس است و نمایندگان هنوز در این زمینه تصمیم‌گیری نکرده‌اند.

بر اساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی درحال‌حاضر سهام عدالت در دست ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار ایرانی است که ۱۰ میلیون نفر آنها افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که برگه‌های عدالت خود را با تخفیف ۵۰ درصدی از دولت گرفته‌اند.

درحال‌حاضر حدود ۱۰ میلیون نفر در بازار سرمایه سهامدار هستند و با عرضه سهام عدالت در بورس جمعیت سهامداران نزدیک به ۶۰ میلیون نفر می‌شود. ورود این حجم سهامدار به بورس نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. این احتمال وجود دارد که دارندگان سهام عدالت به یکباره سهام خود را بفروشند و عرضه بالا قیمت برگه‌ها را کاهش دهد و تعادل بازار سرمایه را به‌هم بریزد. به جز این سهام عدالت ترکیبی از سهام کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف است و همین منفک نبودن سهام شرکت‌ها و وضعیت سود و زیان آنها معامله سهام عدالت را در بورس دشوار می‌کند.

صرف نظر از دشواری عرضه سهام عدالت به بورس و زیان‌دهی بسیاری از شرکت‌هایی که در قالب سهام عدالت عرضه شده‌اند مجلس دهم روزهای پایانی فعالیت خود را می‌گذراند و مشخص نیست که نمایندگان مجلس یازدهم چه رویکردی به سهام عدالت داشته باشند و اصولا آزادسازی آن را جز اولویت‌هایشان بدانند و یا خیر؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: